Меню Закрити

Оформлення схеми ДТП

Будь-яка дорожньо-транспортна пригода має бути оформлене згідно з чинним законодавством. При цьому схема ДТП є одним з найважливіших документів. Вона необхідна для наочного ознайомлення представників страхової компанії або судових органів з усіма деталями, а також причинами події. Необхідні навички і знання для складання цього документа повинен мати кожен водій у 2024 році.

Оформлення дорожніх аварій

Схема ДТПЗалежно від обставин дорожньо-транспортна пригода може бути оформлено:

  • учасниками зіткнення самостійно, за європротоколом;
  • з допомогою інспекторів поліції.

У першому випадку не повинно бути потерпілих і розбіжностей з приводу винності одного з водіїв у аварії, що сталася. ДТП оформляється співробітниками поліції. В їх обов’язки входить визначення фактів порушення ПДР, які були вчинені водіями перед зіткненням і стали причинами аварії. У процесуальні документи інспектор повинен внести не тільки відомості про недотримання учасниками аварії ПДР, але і відомості про водіїв і одержаних їх автомобілями ушкодженнях.

Призначення схеми ДТП

Схема місця ДТП – це графічне зображення ділянки дороги, де сталося зіткнення, з позначенням усіх об’єктів і предметів, що мають пряме відношення до аварії або розташованих поруч.

Схема призначена для розбору обставин дорожньо-транспортної пригоди під час розгляду справи в суді і підтвердження винність або невинність конкретного водія при отриманні компенсації матеріального збитку по ОСЦПВ, а також за КАСКО у деяких випадках.

Розташування об’єктів, позначених на схемі, не повинні суперечити фотографіями та іншими документами, оформленими на місці події.

Хто повинен складати документ

Оформлення схеми ДТПКоли дорожньо-транспортна пригода оформляється за європротоколом (за згодою сторін з приводу причин події і винності одного з водіїв), схема аварії складається водіями на бланку повідомлення про ДТП. Надалі цей документ надається в страхову компанію для отримання компенсації збитку по ОСЦПВ. Розташування всіх об’єктів у двох примірниках документа має бути ідентичним.

Коли на місце аварії викликається екіпаж поліції, схема складається та підписується відповідальним інспектором. Для виконання цього завдання він керується результатами візуального огляду місця події, а також свідченнями учасників і очевидців аварії. Залежно від обставин співробітники поліції телефоном можуть порадити водіям самостійно зробити схему ДТП і фотографії місця події, а потім приїхати у відділення для проведення розбору причин аварії.

Коли схема складається тільки інспектором

Складання схеми дорожньо-транспортної пригоди повинна бути виконана тільки інспектором поліції в наступних випадках:

  • У водіїв машин немає єдиної думки з приводу причин аварії і вини одного з них.
  • Один або обидва учасники ДТП перебувають у стані сп’яніння чи не мають прав на управління транспортним засобом.
  • У одного або обох водіїв немає чинного поліса ОСЦПВ.
  • У результаті аварії є потерпілі чи загиблі.
  • Винуватець ДТП втік з місця зіткнення.

Правила складання документа

Правила складання схеми ДТП регламентуються Наказом МВС, згідно з яким у документі повинні бути відображені наступні моменти:

  • місце події – ділянка автомобільної дороги, вулиці, населеного пункту або іншої місцевості, а також їх найменування;
  • ширина проїжджої частини дороги, загальна кількість смуг в обох напрямках і дорожня розмітка;
  • дорожні знаки і світлофори, в зоні дії яких відбулося зіткнення;
  • дорожні огорожі, розділові смуги, острівці безпеки, тротуари, газони, зупинкові пункти громадського транспорту, будівлі та їх номери;
  • розташування автомобілів, в якому вони опинилися внаслідок зіткнення, сліди шин на асфальті, розосередження відірвалися деталей, осколків скла, що випав вантажу, патьоків технічних рідин з обов’язковою прив’язкою до найближчих стаціонарних об’єктів і споруд (будівель, тротуарах, узбіччях, знаків тощо);
  • напрямок руху автомобілів, що зіткнулися за словами водіїв і очевидців.

При складанні графічного зображення ДТП повинні бути дотримані деякі важливі вимоги до схеми. Для того щоб всім було зрозуміло, що зображено в документі, необхідно використовувати спеціальні символи, які ви зможете побачити в наступному скріншоті.

Вимоги до схеми

Як правильно оформляти схему

Складання схеми аварії

Чітке уявлення про те, як правильно скласти схему ДТП, повинен мати кожен сучасний автомобіліст, тому що ці знання можуть знадобитися в будь-який момент. Ніхто з водіїв та інспекторів не вимагає шедеврів образотворчого мистецтва, але всі об’єкти повинні бути виразними, щоб у процесі розбору події не виникало питань. При складанні схеми необхідно використовувати кулькову ручку синього кольору.

Співробітниками поліції

Інспектори поліції можуть скласти схему ДТП на офісному папері формату А4 або на спеціальному бланку в клітку. У другому випадку легше малювати контури вулиць, будівель і дорожню розмітку. Документ обов’язково повинен мати заголовок, а над малюнком слід вказати місце події, дату і час. Автомобілі на схемі необхідно позначити літерами або цифрами. Внизу схеми повинна бути розшифровка цих позначень, а також підписи учасників зіткнення.

Позначення і підписування

Водіями для страхової компанії

Перед тим як намалювати схему ДТП для страхової компанії, слід згадати, що вона складається не на окремому аркуші, а в пункті 17 повідомлення про ДТП. Місця тут значно менше, ніж на аркуші А4, тому на малюнку повинні бути тільки найважливіші моменти, що дозволяють прояснити ситуацію. Для того щоб схема була чіткою, місце удару можна позначити стрілкою в пункті 13, а маневри перед зіткненням перерахувати в пункті 16.

Схема для страхової компанії

При наявності більше двох учасників

Коли відбувається зіткнення кількох транспортних засобів, схема ДТП складається в порядку черговості. Наприклад, якщо один автомобіль зіткнувся відразу з двома іншими, його водієві доведеться складати дві окремі схеми з кожним учасником аварії. На зворотному боці повідомлення у графі 4 необхідно вказати дані третього автомобіля, його водія і власника.

При ДТП на дворовій території

Згідно з статтею Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» під терміном «використання автомобіля» мається на увазі рух машини в межах доріг та прилеглих до них територій – дворів житлових будинків, парковок, автозаправних станцій та інших площадок, пристосованих для пересування транспортних засобів. Отже, будь-які аварії на прилеглих до доріг територіях є страховим випадком по ОСЦПВ і мають бути оформлені за загальними правилами, а схему слід складати, як при будь-якому іншому зіткненні на дорозі.

Бланк повідомлення про ДТП з двома відривними аркушами можна отримати в будь-якій страховій компанії під час оформлення поліса ОСЦПВ. Менеджер компанії зобов’язаний видати коротку інструкцію щодо його заповнення. Існує також можливість скачати бланк повідомлення і роздрукувати на аркуші формату А4. Проте в цьому випадку вже не буде самокопіювального частини, і документ доведеться заповнювати двічі.

Типові схеми

Для полегшення процедури самостійного оформлення дорожньо-транспортної пригоди без участі інспектора союзом автостраховиків були розроблені типові схеми ДТП. Вони складені у формі рекомендацій з метою допомогти водіям правильно:

  • скласти схему аварії за наочним прикладів;
  • заповнити потрібні графи повідомлення про ДТП;
  • розподілити ступінь відповідальності;
  • сформулювати обставини ДТП.

Оскільки кожна дорожня аварія має свої нюанси, не потрібно копіювати типові схеми. До них слід ставитися як до підказок або навчального матеріалу щодо правильного оформлення дорожньо-транспортних пригод. Навіть якщо ваш випадок повністю збігається з типовою схемою, в сповіщенні в будь-якому випадку потрібно буде вказати різні об’єкти, розташовані поруч із місцем зіткнення, назви вулиць, номери будинків і т. д.

Як оформляються

Типові схеми оформляються у вигляді таблиці і декількох малюнків до неї. У таблиці ви побачите:

  • зразкові обставини ДТП;
  • номери пунктів ПДР, які були порушені;
  • підказки щодо заповнення графи 16 в повідомленні про ДТП;
  • підказки щодо розподілу відповідальності (визначенню винуватця).

Червоним кольором виділяється автомобіль винуватця, а зеленим – потерпілого. При обопільної вини водіїв транспортні засоби позначаються жовтим кольором.

Приклади

Залежно від обставин і характеру типових дорожньо-транспортних пригод схеми ДТП розподіляються на кілька категорій:

  • ДТП при русі транспортних засобів в одному напрямку.

Рух ТЗ в одному напрямку

  • ДТП при русі транспортних засобів в протилежних напрямках.

У протилежних напрямках

  • ДТП при русі транспортних засобів під кутом один одному.

Під кутом один до одного

  • ДТП при русі заднім ходом.

При русі заднім ходом

  • Наїзд на стоячий автомобіль.

Наїзд на припаркований автомобіль

Ми навели лише кілька прикладів існуючих наразі типових схем. Їх повний перелік ви можете скачати і возити з собою разом із повідомленням про ДТП.

Якщо один з водіїв відмовляється підписати схему ДТП

Якщо один з учасників відмовляється підписувати складену схему ДТП, оформлення аварії повинно проводитися тільки з участю співробітників поліції. Можна попросити підписати документ очевидців події. У схемі повинно бути зазначено, що другий учасник відмовляється ставити свій підпис, із зазначенням причини такого вчинку.

Чи можна оскаржити документ

Навіть якщо схема ДТП, підписана всіма учасниками події, вона згодом може бути оскаржена. Причини можуть бути наступні:

  • доставка одного з водіїв у лікарню відразу після зіткнення, внаслідок чого його свідчення не були враховані під час оформлення документа;
  • водії після аварії перебували у хворобливому стані або глибокому стресі, з-за чого не могли тверезо оцінити ситуацію.

Підставами для оскарження документа також можуть послужити наступні моменти:

  1. Інформація, відображена на схемі, не є достовірною: невірно встановлено місце зіткнення, розташування транспортних засобів, дорожніх знаків, світлофорів, або неправильно зафіксовані результати вимірів на місці події.
  2. Неповна інформація: не зафіксовані сліди шин на асфальті, не відображені реальні дорожні умови, які сприяють виникненню ДТП (ями, нерухомі перешкоди, вибоїни й т. д.).
  3. Документ складений з грубими порушеннями вимог законодавства.

Щоб успішно оскаржити схему ДТП, необхідно надати підтвердження наявності втрачених в документі моментів або неспростовні докази спотворення інформації.

Для цього можна використовувати записи відеореєстраторів, камер зовнішнього спостереження, фотографії, зроблені відразу після зіткнення, і свідчення очевидців. За клопотанням позивача або його представника суд може призначити додатковий огляд місця події.

Висновок

Для правильного складання схеми ДТП не потрібно володіти спеціальними навичками. З цим завданням впорається будь-який водій, що має уявлення про правила оформлення даного документа. Наявність під рукою типових схем допоможе коректно відобразити всі обставини події. Дуже важливо, щоб оформлена схема ДТП відповідала наступним вимогам:

  • достовірність відомостей;
  • виразність всіх позначень;
  • відповідність вимогам закону;
  • відсутність суперечностей і розбіжностей.

Як скласти схему ДТП: Відео

Схожі записи