Меню Закрити

Загальний порядок дій при виникненні ДТП

Кожен з нас може потрапити в дорожньо-транспортну пригоду, навіть самий акуратний водій. Питущих та лихачів у нас більше ніж достатньо, а є ще і нерозторопні дорожні служби, які яму не проломи, то лід не посипаючи піском. Що робити при ДТП у 2024 році, потрібно знати ще до виїзду на дорогу.

ДТП - що робити?

Основні документи, якими слід керуватися

У разі ДТП та й взагалі під час керування автотранспортом, потрібно керуватися законами України та постановами органів державної та місцевої влади. Основним законом України у даній сфері є прийнятий Верховною Радою закон «Про дорожній рух».

Порядок дій при ДТП визначають ПДР. Законодавство і підзаконні акти постійно удосконалюються, щоб підвищити рівень безпеки на дорогах та підвести їх до сучасних реалій.

Тепер оформити дорожньо-транспортна пригода можна без уповноважених співробітників Державтоінспекції МВС, якщо навіть між учасниками події існують розбіжності, а розмір шкоди не перевищує 50 тис. гривень.

Що робити при ДТП? В першу чергу не панікувати, не впадати в ступор і не намагатися втекти. Така поведінка може призвести до серйозних наслідків.

Слід враховувати, що брати участь у дорожньо-транспортних пригодах можуть не тільки водії автомобілів, але і пасажири автомобільного транспорту, пішоходів.

Викликати співробітників поліції не потрібно, якщо:

 1. Учасників у дорожній пригоді не більше двох.
 2. У пригоді постраждали тільки транспортні засоби і сума шкоди не перевищує 50 тис. гривень.
 3. У обох водіїв-учасників оформлений поліс ОСЦПВ. Якщо один з водіїв не є власником автомобіля, він повинен мати довіреність і бути вписаним в поліс.

Що робити при ДТП за новими правилами всім категоріям учасників дорожньо-транспортної пригоди?

Сталася дорожньо-транспортна пригода: що робити

Перше і головне – зберігати спокій. Якщо ви впадете в паніку або дозволите впасти в неї пасажирам, втратите контроль над своїми діями.

Існує алгоритм дій при ДТП, за яким потрібно діяти. Не вступайте в з’ясування відносин з іншою стороною, яка брала участь у дорожньо-транспортній пригоді.

Щоб визначити винних, існують правоохоронні, судові органи, страхові компанії. Нехай вони всім цим і займаються. Ви ж робіть те, що повинні зробити в першу чергу водії, причетні до ДТП. Якщо будете діяти в суворій відповідності з правилами поведінки на дорозі і законами, можливо, поліпшити своє становище.

Порядок дій

Що робити при ДТППравила дорожнього руху України регулюють обов’язки і поведінку всіх учасників дорожнього руху: водіїв, пасажирів, пішоходів. Вони чітко і послідовно визначають, які дії і в якому порядку робити при ДТП 2024 році. У будь-якому випадку, основним учасником на дорозі є водій автомобільного транспорту. Перелік дій водія викладено в статті 2.10 Правил.

Послідовність дій при ДТП наступна:

 1. Негайно зупиніть автомобіль. Якщо аварія сталася в той момент, коли ви стояли, не руште з місця.
 2. Увімкніть аварійну сигналізацію.
 3. Встановіть знак про аварійної зупинки відповідно до пункту Правил дорожнього руху (у населених пунктах – не ближче 15 метрів від автомобіля, поза межами житлових поселень – на відстані не менше 30 метрів від транспортного засобу).
 4. Не переміщайте предмети, що мають відношення до події на дорозі.

Правила поведінки при ДТП, продиктовані життєвим досвідом і здоровим глуздом, кажуть, що слід переконатися, що ви самі, пасажири вашого транспортного засобу, водії і пасажири інших автомобілів, а також пішоходи не постраждали. При цьому будь-яка підозра на травму слід тлумачити як доконаний факт.

Краще перестрахуватися і повідомити про ДТП медикам, ніж залишити потерпілого без допомоги. Якщо ви не надали потерпілому допомогу, можете потрапити під дію відповідної статті Кримінального кодексу України.

Важливо знати, як себе вести і що робити при ДТП, оскільки цей момент не висвітлений у правилах докладно. Якщо в процесі зіткнення або іншої аварії на дорозі є постраждалі, переміщувати автомобілі заборонено, але з низкою нюансів, які слід враховувати. Зрозуміло, що в стані шоку складно міркувати. Але від того, чи правильно ви будете себе вести в цій ситуації, залежить ваша доля.

Якщо у пригоді постраждали люди

Порядок дій у ДТП з постраждалими викладений у статті Правил дорожнього руху. Отже, водій повинен:

 1. Негайно організувати допомогу постраждалим, а також викликати швидку медичну допомогу і поліцейських.
 2. Якщо постраждалим необхідна екстрена медична допомога, відправити їх в лікарню попутним транспортом. При його відсутності доставити своїм авто, в медичному закладі записати свої дані, пред’явивши документи, і повернутися до місця аварії. Це перший випадок, коли можна зрушити з місця свій автомобіль у ДТП, де постраждали люди.
 3. Звільнити проїжджу частину. Автомобіль можна перемістити, але лише разі, якщо рух на дорозі стало неможливим. Не утрудненим, а саме неможливим. При цьому перед тим, як звільнити дорогу, ситуацію потрібно зафіксувати всіма доступними засобами (фото – та відеозйомка, складання схем тощо).
 4. Записати прізвища і адреси очевидців.
 5. Чекати поліцію.

Смертельний результат

Найважче наслідок пригод на дорозі – загибель людей. У цьому випадку ви несете максимальну відповідальність, і діяти потрібно гранично чітко. Покладатися на удачу категорично не можна.

Без постраждалих

Якщо постраждалих в аварії немає, а збиток понесли тільки транспортні засоби, питання про те, що потрібно робити при ДТП, залишається актуальним. Учасники неприємного події зазвичай знаходяться в засмучених почуттях. Збагнути одразу, що робити в першу чергу, буває нелегко.

Першим ділом зафіксуйте взаємне розташування транспортних засобів учасників аварії. Способи можуть бути різні – фото – та відеозйомка, складання схем (під схемою повинні поставити підпис учасники та/або свідки).

Робити все треба швидко, оскільки вам необхідно звільнити дорогу для руху. Саме таку відповідь на запитання, що робити при ДТП без потерпілих 2024 році, міститься в статті Правил дорожнього руху.

Потім потрібно оформити документи про подію і виконати ще групу завдань.

Куди дзвонити

Ваша машина потрапила в ДТП: що робити далі, кого звати і як не опинитися неправомірно звинуваченим? Ці та інші питання проносяться в голові кожного учасника аварії. Перші ваші дії: викличте швидку медичну допомогу, якщо є постраждалі, поліцію, страхових агентів. Вони розписані в Правилах дорожнього руху і складають порядок дій після ДТП.

Винен чи ні

Рішення судуВідповідати на це питання більшість учасників дорожньо-транспортних пригод, особливо на першому етапі, воліють у свою користь.

Рішення про винуватість/невинуватість і про те, хто понесе відповідальність, приймає суд. Як діяти при ДТП, залежить, зокрема, і від перспективи такого розвитку ситуації. Судовий процес – досить тривалий і витратний, часу і нервів. Тому, якщо є можливість, уникайте судового рішення проблеми.

Якщо постраждалих немає (якщо вони є, суду уникнути не вдасться), після події виконайте наступне:

 1. Включіть сигналізацію.
 2. Виставте знак зупинки.
 3. Зафіксуйте обставини аварії.
 4. Проведіть огляд автомобілів і оцініть приблизну вартість збитку.
 5. Звільніть дорогу для проїзду.

А тепер оцініть величину збитку. Потрібно отримати чітке уявлення про те, наскільки сильно постраждали ваш автомобіль і машини інших учасників події. Якщо ви некваліфікований спеціаліст автосервісу, то навряд чи здатні точно оцінити вартість збитку. Крім того, частина таких несправностей ви можете відразу не помітити.

Питання про те, що робити, якщо ви потрапили в ДТП, регулюється законодавством України. Нерідко після незначного зіткнення, один з учасників пропонує просто роз’їхатися або негайно сплатити збитки. У цьому випадку ви можете постраждати з фінансової точки зору.

Збитки після оцінки фахівцями може виявитися істотно вище того, про яку ви домовилися. А вартість усунення неполадок – значно зрости.

В іншому випадку після вашого від’їзду, другий учасник аварії може викликати поліцію. Тоді ви опинитеся втекли з місця події і наслідки можуть бути серйозними.

Якщо не винен у ДТП

Що робити, якщо потрапив у ДТП не винен? Прагнете отримати максимально можливу компенсацію. Для цього необхідно виконати всі дії, передбачені Правилами дорожнього руху, описані вище. Уповноважені співробітники Державтоінспекції мають зафіксувати факт події та факт наявності пошкоджень у вашого транспортного засобу.

Подальший порядок дій після ДТП, якщо не винен, наступний. Коли всі документи за фактом ДТП оформлені, необхідно:

 1. Отримати від співробітників поліції протокол і постанову (до 24.03 вимагалося отримати ще довідку про ДТП, але тепер вона не видається).
 2. Взяти заповнене повідомлення про ДТП.
 3. З’явитися у свою страхову компанію, якщо страховий випадок підпадає під вимоги про пряме відшкодування збитків, або в СК, в якій винуватець аварії придбав поліс для отримання відшкодування збитку по ОСЦПВ.

У страховій компанії ви напишіть заяву і підете на експертизу.

Експертиза з оцінки збитків

Що робити потерпілому після ДТП на експертизу? В інтересах експертної комісії занизити вартість нанесеного збитку, тому будьте пильні. Запам’ятайте, що оцінка збитку автомобіля складається з:

 • вартості деталей;
 • ступеня зношеності запчастин;
 • характеру пошкоджень;
 • ступеня складності ремонтних робіт;
 • моделі автомобіля;
 • доступність запчастин.

Точно визначити вартість експертизи після ДТП неможливо, так як вона залежить від різних факторів. Ціна може варіюватися від 1 до 4 тисяч.

Експертизу щодо оцінки збитків у дорожньо-транспортній пригоді краще проходити в незалежній організації. Так ви будете впевнені, що компенсація повністю покриє витрати на ремонт автомобіля.

До речі, страхові компанії або виплачують збиток грошовими коштами, або відправляють автомобіль в автосервіс, з яким у них договір, де і усуваються неполадки.

Тут є нюанс: коли в ДТП потрапила нова машина, які вам зробити дії? В цьому випадку слід докласти максимум зусиль, щоб отримати компенсацію у грошовій формі. Адже якщо ваш транспортний засіб буде проходити ремонт на станції технічного обслуговування, яка не належить до фірмової мережі, його можуть зняти з гарантії.

Якщо винен у ДТП

Винуватець ДТПЗ відповіддю, що робити, якщо потрапив у ДТП винен, краще не поспішати. Навіть якщо ви думаєте, що винним в аварії є саме ви, не поспішайте в цьому зізнаватися. Винними можуть бути обидві сторони або дорожні служби, які не посипали лід, працівники автосервісу, які неякісно прокачали гальма автомобіля.

Існують поліція, слідчий комітет, суд та інші інстанції, які вивчають обставини і визначають винуватість/невинуватість сторін. Ви не повинні намагатися перешкоджати з’ясування або брати провину на себе.

Дії винуватця ДТП описані в ПДР і законодавчих актах. Якщо ж ви винуватцем себе не вважаєте, не погоджуйтеся зі спробами вас звинуватити.

У будь-якому випадку уважно стежте за оформленням події. Не погоджуйтеся з внесенням до протоколу відомостей, які вважаєте помилковими, вимагайте, щоб до справи долучили усі докази і свідчення свідків. Іншими словами, захищайтеся.

Якщо посадові особи, які з’ясовують обставини аварії, прийдуть до висновку про вашу винності і ви з цим згодні, тільки тоді визнайте себе винним. Це допоможе скоротити час, витрачений на розгляди. В іншому випадку винного встановить суд.

Що робити пасажиру

Якщо сталася ДТП, що робити пасажирам? В першу чергу переконатися, що ви самі не постраждали. Якщо у вас тілесні ушкодження, то, отримавши першу допомогу на місці, обов’язково зверніться в медичну клініку. Можливо, вдасться компенсувати вартість лікування. Зокрема, поліс ОСЦПВ передбачає не тільки компенсацію за пошкоджений автомобіль, але і компенсацію постраждалим людям.

Якщо ви не постраждали, переконайтеся, що ваша допомога не потрібна іншим. Залишити без допомоги потерпілого – кримінальний злочин.

Якщо є можливість, дочекайтеся співробітників поліції, дайте свідчення і тільки потім покидайте місце події. Якщо немає потребують допомоги, можете продовжити свій шлях. Але попередньо залиште учасникам пригоди контактні дані. Будьте готові до того, що доведеться показати документи – ви свідок і маєте встановлені законом обов’язки.

Пригода на парковці чи у дворі

За статистикою, більша частина дрібних зіткнень відбувається на паркувальних майданчиках і стоянках біля місць масового відвідування. Якщо зіткнення сталося в момент, коли обидва власника автомобілів перебували на місці, діяти слід так, як і при ДТП на дорозі.

Іноді після повернення до автомобіля можна виявити, що він пошкоджений, а винуватця на місці немає. Навіть у такій, здавалося б, безвихідній ситуації шанси отримати компенсацію існують, і вони досить високі. Зазвичай паркування супермаркетів знаходяться під відеоспостереженням, що дозволяє знайти винуватця. Загалом, не впадайте у відчай і шукайте можливості отримати сатисфакцію.

Дорожньо-транспортна пригоди відбуваються і у дворах житлових будинків. Ви виходите, наприклад, вранці і бачите, що ваше авто подряпали, а винуватця немає. Знайти його можна за допомогою показань свідків.

Якщо винуватець знайшовся, дії ті ж, що і при звичайній аварії. Крім того, якщо ваш автомобіль має страховку від пошкоджень, оформляти пригоду все одно потрібно.

Аварія на трамвайних коліях

Випадок ДТПУ великих містах ДТП трапляються і на трамвайних коліях. Окремо розглядати це питання доводиться з єдиної причини – трамвайні управління досить часто намагаються виставити рахунок за зупинку руху рухомого складу.

Згідно з обов’язками водія при ДТП, які викладені у Правилах дорожнього руху, учасники події повинні в найкоротші терміни звільнити проїзд. Винятком є випадок ДТП з постраждалими. Однак, якщо рух неможливо, проїзд доведеться звільнити, так як трамвай вас об’їхати не може.

Не забудьте зафіксувати обставини ДТП, як викладено у Правилах дорожнього руху.

Трамваю доведеться деякий час почекати. Якщо організація, яка займається трамвайними перевезеннями, захоче стягнути з вас гроші через суд (юристи таких організацій зазвичай заявляють про упущену вигоду), зверніться до кваліфікованого юриста. Судовий процес досить складний, а всі витрати до судового рішення несе позивач. Цілком ймовірно, що після спілкування з вашим адвокатом власники трамвайного бізнесу від своїх намірів відмовляться і в суд подавати не стануть.

ДТП за кордоном

Як себе вести, якщо ви потрапили в аварію за кордоном? Правила поведінки на дорогах у всьому світі більш або менш уніфіковані, тому порядок дій такий же, як і в Україні. Ви включаєте аварійну сигналізацію і далі за списком.

У країнах ЄС єдиний телефон екстрених служб – 112. Обов’язково повідомте про подію бюро «Зеленої карти» – організації, яка продала вам міжнародний поліс страхування.

Якщо ви не володієте місцевою мовою, про це треба заявити. Напишіть в протоколі, що не володієте місцевою мовою. Якщо справа дійде до судового розгляду, вам знайдуть перекладача.

Якщо винуватець втік

Якщо винуватець пригоди самовільно виїхав, дійте так само, як ніби він на місці: фіксуйте обставини аварії, записуйте свідків, складайте схеми, викликайте поліцію й так далі. Виїхав учасник аварії буде визнаний винним, оскільки факт від’їзду є порушенням. Тому самі ніколи так не робіть.

Якщо дрібне ДТП

Слід розуміти, що поняття «дрібне ДТП» в юридичній термінології відсутній. Тому і відповідь на питання, що робити при дрібному ДТП, простий. Потрібно робити те ж, що і при звичайному подію. Якщо ви на стоянці супермаркету злегка зачепили стоїть поруч машину, краще зупинитися і діяти за вищевказаними правилами.

Стоянки обладнані камерами спостереження, можуть бути свідки, і вас напевно знайдуть. Якщо ви залишили місце події, доведеться нести відповідальність за це. Уникайте зайвих неприємностей.

Оформлення за участю поліції та без

Факт події оформляється документально. По-перше, це виключить необґрунтовані звинувачення і вимоги. По-друге, щоб отримати відшкодування за матеріальні збитки, страхові компанії подаються документи, які підтверджують факт події.

Для оформлення події запрошують співробітників Державтоінспекції. Вони видають документи, які необхідні в подальших розглядах, в тому числі і судовому. Основними документами при оформленні події є довідка про ДТП, схема ДТП і повідомлення про ДТП.

З 2015 року невеликі ДТП за умови, що постраждалі відсутні, дозволяється оформляти без участі співробітників правоохоронних органів. Потрібно повідомити через телефон в поліцію, зняти подію на фото – або відеокамеру, заповнити бланк повідомлення і відправитися на пост поліції для оформлення події.

Існує і так званий європротокол – коли учасники події оформляють документ самостійно, не повідомляючи поліцію і не здійснюючи поїздок.

Звернення до страховиків

Всі автомобілісти зобов’язані отримати поліс ОСЦПВ. Тому, коли ви звертаєтеся за відшкодуванням матеріального збитку, будете мати справу зі страховою компанією другого учасника ДТП. Якщо ваша машина застрахована по КАСКО, доведеться спілкуватися з нею.

Рекомендації водіям

Якщо ви потрапили в пригоду на дорозі, не панікуйте. Як вести себе при ДТП в різних ситуаціях, ми розібрали в деталях – дійте за правилами. У складних випадках звертайтеся до кваліфікованих юристів.

Схожі записи