Меню Закрити

Який термін позовної давності після ДТП

Будь-який водій, який хоч раз потрапив в аварію, погодиться, що, крім неприємностей у вигляді шкоди здоров’ю і власності, ситуація вимагає роботи зі страховиками і може ускладнитися розглядом у суді. Коли термін позовної давності за ДТП закінчується, це стає серйозною перешкодою для відновлення справедливості. Стягнути належну з винуватця або отримати належні компенсаційні виплати зі страховика і без того складно у 2024 році. Необхідно пройти непростий шлях в залі суду і офісах страхових компаній, який забере багато сил і часу.

Що можна вважати ДТП

В ПДР дано визначення ДТП. Це подія, яке виникло в процесі пересування транспортного засобу і з його участю, в результаті якої є загиблі, поранені особи, пошкоджені ТЗ, вантажі, споруди або заподіяно інший матеріальний збиток.

У Цивільному кодексі ДТП вважається адміністративним правопорушенням, внаслідок якої було заподіяно шкоду майну та/або здоров’ю потерпілого.

Виникають в результаті такої події правовідносини за визначенням повинні регулюватися законодавством.

Строк позовної давності

Про термін позовної давності після ДТПЦивільний кодекс роз’яснює сенс терміна «позовна давність». Це час, який дається для захисту права за позовом особи, право якого вами ж було порушено.

Цей термін визначається як гарантії, що після подачі позову в даний період порушене право буде відновлено. Позов можна подати і пізніше, проте завдання виявиться куди складніше, а іноді і зовсім нерозв’язним. Загальний термін позовної давності (ТПД) становить 3 роки, а його початок відліку визначається положеннями статті 200 – з дня вчинення ДТП або з дати, коли стає відомо про порушення прав.

Простіше кажучи, позов можна подати протягом 3 років по будь-якій цивільній справі, в тому числі пов’язаного з ДТП.

За спеціальним позовами ТПД може збільшуватися або зменшуватися. Він не повинен перевищувати 10 років, за винятком випадків тероризму.

У разі ДТП часто з’являються різночитання обставин події та ступеня вини учасників. Взаємні претензії між автовласниками і страховими компаніями – далеко не рідкість, а спори про розміри і строки виплат стали звичними. Щоб не перевантажувати суди тривалими позовами, держава передбачила обмеження по часу для самої можливості подати позов. Розглядати слід різновиди строку для:

  • притягнення винуватця до відповідальності;
  • стягнення збитків.

Після закінчення ТПД суд може відмовити у прийнятті позову, якщо затримка не була викликана поважною причиною. Знати, коли закінчується термін, важливо, якщо:

  1. Страхова компанія винуватця відмовляється компенсувати шкоду або виробляє виплати, але в недостатньому обсязі.
  2. Шкоди перевищує ліміт або винуватець не має страховки.
  3. Страховик вимагає виплат по регресу або суброгації.

Строк давності за позовом до винуватця

Строк позовної давності по ДТП до винуватця визначається декількома факторами:

  • він залишив місце ДТП;
  • не мав страхового поліса;
  • збиток перевищує ліміти по ОСЦПВ;
  • є постраждалі.

При залишенні місця ДТП

За залишення місця ДТП передбачено покарання у вигляді позбавлення ВП до 1,5 року. Посилювати провину не варто, адже пошуком і встановленням особи водія займеться поліція, яка перевірить наявність діючих ВП і поліса ОСЦПВ. Згідно з кодексом, термін притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення становить 3 місяці, якщо випадок не пов’язаний з постраждалими людьми. Коли такі є, період збільшується до 6 місяців.

Якщо справа не була передана до суду до спливу вказаного часу, відповідальність знімається, за винятком необхідності компенсації матеріальної шкоди. Відлік строку давності в цьому випадку стартує з дня встановлення особи можливого відповідача. Але на момент подачі позову з дати ДТП не повинно пройти більше десяти років.

Якщо винуватець не має ОСЦПВ

Без чинного поліса обов’язкового страхування керування автомобілем заборонено. Однак такі випадки можливі, тому в законодавстві передбачено стягнення всього збитку з винуватця ДТП.

Якщо погасити зароджується конфлікт інтересів на місці не вдається, потерпілий проводить експертизу пошкоджень, а потім пред’являє винуватцю судову претензію. Потрібно пакет паперів, в який входять:

  • експертне технічне висновок;
  • квитанції і чеки на весь перелік ремонтних робіт та інші документи, що підтверджують факт ремонту і його вартість.

Якщо у добровільному порядку вирішити питання не виходить, у справу вступають судові важелі. Протягом трьох днів з моменту події документи передаються до суду разом з позовною заявою. Потім запускається судова машина.

Якщо збиток перевищує страховку

Тепер поліс обов’язкового страхування здатний покрити значну частину компенсації відновлення авто. Але суми у 260 тис. грн. (ліміт по ОСЦПВ) може виявитися недостатньо, в цьому випадку різницю винуватцеві події доведеться вийняти зі своєї кишені. Якщо домовитися не виходить, потерпілий може стягнути кошти за позовом, пред’явленим не пізніше трьох років після ДТП.

Відповідачу в цьому випадку важливо знати, чи не закінчився ТПД. З цією метою необхідно вивчити надані позивачем документи і зрозуміти, з якого моменту строк давності відраховується.

Якщо збиток перевищує страховку

Є постраждалі чи загиблі

Термін давності за ДТП зі смертельним результатом не обмежується трьома роками. Винуватець понесе відповідальність відразу за кількома статтями, що передбачають різні строки давності:

  1. Буде призначена адміністративна відповідальність за порушення, що призвело до ДТП з нанесенням шкоди здоров’ю або із смертельним наслідком. У цьому випадку ТПД – 1 рік.
  2. Згідно КК буде поставлено кримінальна відповідальність за заподіяння тяжкого шкоди або смерті, при цьому термін не обмежується.
  3. За ЦК України доведеться відповідати за матеріальну та моральну шкоду. Позов по першій претензії виставляється не пізніше ніж через 3 роки, а за моральну шкоду обмежень терміну давності не має. При загибелі потерпілого в суд звертаються родичі.

Варто врахувати, що пред’явлені через 3 роки вимоги виконуються лише за трирічний період, що передував поданню позову. Включити в нього можна всі витрати, пов’язані з похоронами, а також лікуванням і подальшим відновленням, які не покриває медична страховка.

Позов на відшкодування моральної шкоди

Під моральною шкодою розуміється збиток, що виник через порушення немайнових прав або посягання на блага нематеріального характеру. Мова йде про:

  • психологічних травмах;
  • втрати заробітку, роботи;
  • неможливості ведення звичного способу життя.

Але позивачу необхідно довести обґрунтованість зазначених у позові претензій. Для цього використовуються медичні свідоцтва, довідки з місця роботи і показання свідків. Термін давності за такими позовами також обмежений трьома роками, якщо не було завдано шкоди здоров’ю. В останньому випадку обмежень по часу для подачі такого позову немає.

Якщо в ДТП ніхто не постраждав

При виході без постраждалих, як правило, кримінальної відповідальності не настає. У такому разі ТПД становить 3 роки з дати ДТП або визначення винуватця. Розглядається тільки майнову шкоду. Винний може отримати позов про компенсацію коштів, витрачених на:

  • ремонт понад ліміт покриття страховкою;
  • відновлення, якщо не оформлений поліс ОСЦПВ;
  • на евакуацію та зберігання машини.

Не виключається можливість стягнення та інших витрат, що належать до ДТП.

Позовна давність при настанні страхового випадку

Строк позовної давності по ДТП до страхової компанії на сьогодні становить два роки. Причому незалежно від типу поліса.

Для КАСКО спеціального правового акта немає, а щоб визначити ТПД, необхідно читати ЦК. Термін давності залежить від типу договору. При майновому страхуванні – два, а при страхуванні життя і здоров’я – три роки.

Початок строку обчислюється від дати настання страхового випадку, тобто ДТП.

Факт обов’язково підтверджується документально – протоколом Державтоінспекції або повідомленням про ДТП. Якщо винуватець зник і встановити його не вдалося, невинна особа має право вимагати компенсацію від страхової. Для цього потрібно правильно оформити документи та надати машину в СК для огляду. Якщо страховик відмовляє або призначена сума вас не задовольняє, а такі ситуації статистика фіксує в 80% випадків, протягом двох років можна оскаржити рішення в суді.

Претензії до страховика

Зміни, внесені в закон про ОСЦПВ, скасували прямі грошові виплати за пошкоджене авто. Тепер страховик визначає ремонтну організацію та вирішує всі питання з нею самостійно. «Натуралізація» компенсацій по ОСЦПВ покликана зменшити кількість позовів до страховиків. Але тут є інша сторона медалі – неминуче будуть виникати претензії до якості ремонту.

Щоб подати позов на страхову, у власника машини є два роки з моменту закінчення ремонту, а не ДТП.

Хоча СК схильні обчислювати початок строку по-іншому, суд зазвичай не погоджується з їх доводами, а приймає рішення на користь захисту майнових прав громадян. Тобто ТПД починається з дати отримання заниженої суми компенсації або відмови від виплати.

Зібравши інформацію про ДТП, юристи СК вирішують, чи є можливість регресу або суброгації.

Регрес

Регрес, або грошове стягнення страховик може вимагати з винуватця ДТП, який оформив у нього ОСЦПВ або КАСКО. Регресивні вимоги пред’являються, якщо вдається довести, що клієнт:

  • навмисне скоїв ДТП для отримання вигоди;
  • не мав законних прав на керування ТЗ;
  • був в стані сп’яніння;
  • зник з місця аварії;
  • порушив правила страхування.

Страховики намагаються не потрапляти на гачок недобросовісних учасників дорожнього руху або шахраїв. З винуватця ДТП зажадають повернути витрачені СК гроші. ТПД становить два роки. Якщо потерпілий одержував гроші частинами (як правило, це відбувається помісячно), термін давності при регресі починається з дня останньої виплати.

Про суброгацію

Потерпіла сторона не завжди пред’являє позов до винуватця. Частіше за неї це робить страховик. Тобто СК сплатити потерпілому ремонт машини, але вартість будуть компенсувати за рахунок винуватця.

Для страхової компанії, строк давності в цьому випадку становить 3 роки, але обчислюється з моменту задоволення зобов’язань стосовно страхувальника. Якщо винуватець не реагує, СК має право подати судовий позов, і суд задовольнить її вимогу, навіть якщо строк давності минув.

Суброгація, або перехід права вимог від потерпілого до страховика передбачає дотримання наступних умов:

  1. Право вимоги збитків виникає тільки після всіх належних виплат постраждалій стороні.
  2. СК отримує за позовом суму не більше витраченої на виплати потерпілому.
  3. Є діючий договір страхування.

Як бачимо, винуватцеві події не можна розслаблятися. Слід фіксувати всі деталі ДТП, контактні дані потерпілого і підтримувати з ним тісне спілкування. А після отримання претензії від СК необхідно уточнити ТПД.

Якщо винуватець ДТП не виявлено

Якщо винуватець ДТП не виявлений

Якщо винуватець не визначений, всі учасники ДТП мають право звернутися за виплатами. СК повинні сплатити кожному половину вартості відновлення авто. При відмові слід звернутися до суду, який і встановить ступінь вини кожного окремо.

Строк давності щодо такого роду майнових справах визначений в 3 роки, відраховується з моменту отримання відмови страховика. Позов на відшкодування моральної шкоди, витрат на лікування і поховання можна подавати через будь-який часовий період.

Позовна давність у застосуванні до наслідків ДТП

Якщо термін давності минув, це ще не причина для відмови у прийнятті позовної заяви. Суд не має права звертати увагу на перевищення терміну давності при подачі заяви, це повинен зробити відповідач. Він зобов’язаний повідомити, що передбачений законом період закінчився, тому вимоги позивача не можуть вважатися правомірними.

Отже, не відвідувати судові засідання винуватцю ДТП ніяк не можна, адже справу можуть розглянути без урахування терміну давності. Достатньо лише раз звернути увагу судді на цей факт – і справа, швидше за все, відразу закриють.

Чи можна збільшити термін подачі позову

Позивачу важливо знати, що ТПД можливо продовжити або відновити. Для цього потрібно подати відповідну заяву в суд, а також надати докази правомірності:

  • Документальні підтвердження неможливості подачі заяви у встановлені законом терміни. Підставами можуть бути хвороба або відрядження. Але суд візьме до уваги лише обставини, які перешкоджали поданню позову в межах останніх 6 місяців ТПД.
  • Свідоцтва переривання строку. Наприклад, відповідач визнавав і частково задовольняв вимоги позивача. У разі законності перерви, відлік ТПД почнеться заново.

Щодо позовів про відшкодування заподіяної життю, здоров’ю, моральної шкоди, а також за будь-якого вже винесеним судовим рішенням строк давності не застосовується.

Висновок

Врегулювання правових відносин після ДТП – досить складний процес. Розібратися без юридичної освіти майже неможливо, та й наші закони пишуться такою мовою, що читати їх текст буває важко. Громадянам бажано мати хоча б загальне уявлення про те, з чим вони можуть зіткнутися. Отже, сформулюємо основні положення:

  1. Термін позовної давності при ДТП обмежує час подання заяви.
  2. Майнові претензії пред’являються не пізніше 3 років після ДТП або встановлення особи винуватця.
  3. До страховим компаніям претензії можна пред’явити протягом 2 років.
  4. Строку давності не існує за позовами про компенсацію шкоди здоров’ю та моральної шкоди.
  5. Початок строку давності визначається по-різному.
  6. ТПД можна змінити або відновити.
  7. Просити суд закрити справу у зв’язку із закінченням терміну давності може тільки відповідач.

Схожі записи