У деяких випадках після аварії може знадобитися аналіз ситуації і стану автомобіля. Це потрібно для більш точного визначення обставин та пошуку винуватця, якщо виникають якісь недоречності. Як показує практика, вони є майже завжди, тому судова експертиза після ДТП у 2024 році проводиться практично завжди, коли справа доходить до суду. Ми розповімо, що вона собою являє і чи підлягає оскарженню.
Які бувають експертизи
Найчастіше безліч нюансів дорожньо-транспортних пригод (ДТП) приховано і визначити їх з першого погляду неможливо. Але досвідчені експерти можуть практично по секундах відтворити події аварії. Зараз існує чотири види експертиз, серед яких:
- Трасологічна – проводиться безпосередньо на місці ДТП. Покликана відтворити картину аварії на місцевості, вирахувати швидкість автомобіля, при якій він рухався до зіткнення, його траєкторію, гальмівний шлях і інші нюанси. Дозволяє визначити винуватця події і оцінити збитки.
- Судмедекспертиза – теж повинна проводитися на місцевості. Оцінюється шкоди здоров’ю, кількість постраждалих та їх стан.
- Автотехнічна може проводитись на штрафмайданчику. По суті, є тією ж судмедекспертизою, тільки не для людей, а для автомобіля.
- Незалежна – проводиться незалежно від місцевості і покликана оцінити збиток для пред’явлення цих даних в офіційні структури (в основному для отримання компенсації).
Для чого проводити судову експертизу
Є багато причин, з яким потрібно проводити експертизу, але всі вони зводяться до трьох основним:
- Змоделювати аварію.
- Оцінити завдану шкоду (як людям, так і майну).
- Визначити винуватця.
Перші кроки експертизи проводяться за ініціативою співробітників ДАІ на місці аварії. Це трасологічна і судово-медична експертиза. Саме на цьому етапі моделюється аварія. Потім за результатами слідства визначається винуватець і ступінь його провини. Після цього потерпіла сторона має право вимагати компенсацію.
З цього моменту визначається компенсація постраждалій стороні. Проводиться судова автотехнічна експертиза автомобіля, на підставі якої оцінюється завдану шкоду. А також на цьому етапі вирішується, страхової чи це випадок аварії і хто буде відшкодовувати збитки. За умови, що страховий випадок, виплачувати компенсацію буде фірма, яка видала поліс. Якщо автомобіль не застрахований – винуватець аварії.
Всі необхідні докази (задокументовані точні дані про збитки і відшкодування вартості ремонтних робіт), а також інші необхідні документи потрібно представити слідству. Ініціатором експертизи виступає страхова компанія, наслідок або водій, якщо він бажає повторно отримати інформацію і оскаржити попереднє рішення.
Які можуть бути підстави для призначення експертизи
Незважаючи на те, що право на запит про проведення експертної оцінки є як у слідчих органів, так і у страховиків і навіть учасників, кінцеве рішення приймає суд. Для призначення експертизи потрібно написати заяву і передати її на розгляд до суду. Рішення суду визначить, чи проводити процедуру.
Як вже зазначалося, потерпілій у ДТП стороні при необхідності запросити експертизу слід написати офіційне прохання про це. Потрібно спеціальний бланк, приклад якого ви можете бачити нижче.
Оформляти потрібно за загальноприйнятими стандартами заяв. Спочатку ви пишете кому і куди направлений документ – у правому верхньому куті аркуша, а потім вказується предмет заяви.
Процедура призначення судової експертизи
Для проведення експертної оцінки тільки заяви недостатньо. Згідно з чинним порядком проведення експертизи, встановленим законом, потрібно в офіційній формі подати повідомлення у страхову компанію. У документі потрібно повідомити аварію. Як вже згадувалося раніше, страховики спочатку перевірять автомобіль, який потрібно надати їм протягом п’яти днів з моменту подачі заяви про ДТП. Також слід подати всі необхідні документи.
Якщо дорожня пригода несерйозне і ви згодні з рішенням проводили перевірку експертів, нічого більше робити не знадобиться. Але якщо це не так, потрібно ініціювати експертну перевірку – написати клопотання. Як саме це зробити, читайте вище. Клопотання слід подати у відповідний орган. У такому випадку в суд. Якщо він відмовить у проведенні експертизи (обов’язково повинна бути вказана причина), подайте заяву вже через канцелярію. У такому випадку потрібно стежити, щоб вам поставили штамп, що заяву прийнято.
До речі, подавати клопотання у письмовій формі зовсім не обов’язково. Можна зробити і усний запит безпосередньо під час проведення засідання суду. Хоча це і не рекомендується, так як тоді вона ніде письмово не зафіксується.
Для прийняття рішення проводити експертизу або немає багато часу не потрібно. Якщо заяву було зроблено усно – все вирішується на місці під час судового засідання за підсумками розгляду доказів обох сторін. Якщо ж документ не подавався через канцелярію – може знадобитися кілька днів, в залежності від завантаженості відділення. Крім вимог сторін, експертиза може також призначатися за рішенням суду для уточнення матеріалів справи.
Які документи знадобляться
Нескладно здогадатися, що проведення судової експертизи при ДТП вимагає наявності пакету документів. Крім автомобіля, для перевірки вам знадобиться надати:
- Свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
- Документи про аварію (все, що ви направляли в страхову компанію).
- Заяву за формою.
При собі слід мати посвідчення особи.
Хто виступає в ролі експерта
Незважаючи на те що існує безліч організацій, що займаються експертною оцінкою автомобілів після ДТП, їх є всього два види:
- Державні установи.
- Приватні компанії.
Можна без побоювання звертатися в будь-які держустанови, але з приватниками варто бути гранично уважними. Варто перевірити наявність ліцензії, відгуки клієнтів. Всі витрати лягають на замовника процедури. Якщо висновок буде некоректним, то, крім дезінформації у справі, знадобиться проводити додаткову перевірку – теж за рахунок замовника.
Класифікація досліджень
Всупереч широкому думку, оцінка пошкоджень, що проводиться страховою компанією не є кінцевим незаперечним результатом. Якщо виникають питання, дозвіл на проведення додаткової експертної перевірки потрібно запитувати в суді. Їх може бути три види:
- Первинна. Проводиться в разі сумнівів у вирішенні страховиків. Як правило, сумніви є завжди, якщо мова йде про серйозну аварію. Перевіряються ті ж параметри, що і при експертизі страхової компанії.
- Вторинна. Проводиться в разі сумнівів у рішенні експертної організації, яка проводила первинну перевірку. Такий вид перевірки зустрічається набагато рідше. Якщо нею буде займатися організація, яка не має відношення до першої експертизу, потрібно обов’язково повідомити цю інформацію залучених в конфлікт сторін.
- Додаткова. Запитується тільки в особливо важких і заплутаних випадках. Вимагає від експертної організації додаткових роз’яснень або більш ретельної перевірки якоїсь частини автомобіля.
Тривалість експертизи
Потрібно розуміти, що все в такому випадку залежить від складності робіт, збереження автомобіля, завантаженості фірми і її тарифів. Факторів, які впливають на строки проведення перевірки безліч, але в середньому висновок можна отримати протягом одного-двох тижнів. Процедура може тривати від кількох днів до місяця.
Скільки коштує проведення експертної перевірки
Логічно виникає питання, скільки коштує судова експертиза автомобіля і хто її оплачує. Процедуру оплачує замовник (за рішенням суду обов’язок оплати може бути перекладена на винуватця ДТП або страхову компанію, навіть якщо ініціатором був потерпілий), але сума може значно варіюватися.
Крім причин, що впливають на швидкість проведення перевірки, описаних розділом раніше, на ціну впливають і розцінки конкретної фірми і складність виконуваних робіт. Якщо ви хочете приблизно підрахувати вартість судової експертизи за ДТП, врахуйте дані наступної таблиці:
Назва процедури | Вартість, грн |
---|---|
Вивчення технічного стану авто | Від 4 000 |
Оцінка збитку | Від 3 000 |
Судмедекспертиза | 7 000-15 000 |
Додаткові перевірки, витребувані наслідком | Стартують від 1 000 і можуть сягати десятки, в залежності від виду. |
Наведені дані є приблизними. З упевненістю можна сказати тільки, що державні пункти перевірки обійдуться дешевше, але працювати вони будуть довше.
Чи можна оскаржити висновок
Якщо постраждала сторона не згодна з висновком експертизи, вона може поборотися за свої права отримати компенсацію. Швидше за все, суд відмовить приймати клопотання про повторне проведення експертизи, але спробувати все ж варто. Опишіть що саме вас не влаштовує у повторному заяві та подайте його як годиться.
У разі відмови зверніться до незалежного експерта і попросіть написати рецензію по вже наявному висновку (звісно, це буде не безкоштовно). Обов’язковою умовою є те, щоб юрист, пише рецензію, не був залучений в даний судовий розгляд. Але навіть у цьому випадку немає гарантій, що суд видасть дозвіл на перевірку. Причиною тому стане небажання затягувати справу, яка вже нібито вирішено. Тому експертну організацію важливо вибирати з особливою ретельністю, керуючись насамперед надійністю та якістю надання послуг, а не ціною.
Судова експертиза – найважливіший момент в моделюванні аварії, оцінки шкоди й визначення її винуватця. До неї потрібно ставитися з усією серйозністю і не економити, якщо ви є постраждалою стороною і хочете отримати відшкодування повною мірою.