ДТП, що виникло при повороті одного з автомобілів ліворуч, – одна із ситуацій, що часто викликає суперечки між учасниками дорожнього руху. Річ у тім, що в ПДР відсутнє чітке опис пріоритетності маневрів у подібних випадках. Виникає закономірне питання, хто винен у ДТП при повороті ліворуч. Визначити порушника не завжди вдається на місці: у більшості випадків подібні аварії розглядаються фахівцями державних служб, які зможуть з’ясувати, хто здійснив маневр, не переконавшись в безпеці. Розглянемо можливі варіанти у 2024 році.
Вимоги ПДР
Згідно з Правилами дорожнього руху повертає повинен завчасно попередити про свої наміри сигналом покажчика повороту (поворотника), і піти вліво. Правило діє на перехрестях і при розворотах, на дорогах суспільного користування і за їх межами.
При цьому не зазначено, що такий маневр можна здійснювати лише з крайньої лівої смуги, адже існує чимало перехресть, повертати на яких дозволено відразу з декількох смуг.
Щоб уникнути порушення і не стати винуватцем аварійної ситуації, слід керуватися таким правилом: повертаючи, потрібно завчасно зміститися в крайнє ліве положення на своїй смузі руху.
ДТП при лівому повороті на перехресті
Спочатку розглянемо варіант з нерегульованим перехрестям. Нерідко автомобільні аварії трапляються при повороті одного з учасників руху вліво на нерегульованих заміських Т-подібних перехрестях.
Повертає ліворуч заздалегідь включає відповідний поворотник, попереджаючи інших учасників руху про плановане маневрі. При цьому водій, наближаючись до перехрестя, зсувається вліво.
Буває так, що в той же момент авто, що рухається в ряду третім, здійснює обгін. У результаті відбувається аварія. Хто ж винен у ДТП при повороті ліворуч на перехресті?
Відповісти на це питання однозначно досить складно, адже вина може лягти як на того, хто повертає, так і на того, хто обганяє. Випадок справді складніший, тому без допомоги інспекторів поліції тут не обійтися.
Насамперед фахівці мають з’ясувати, який з автомобілів почав маневр першим. Часто винуватцями виявляються обидва водії, тому адміністративний протокол складається на двох учасників дорожньої події.
Вина водія, який здійснював поворот ліворуч, полягає в наступному:
- Здійснюючи маневр, він не оцінив ситуацію на дорозі, а також не переконався, що його дії не завадить автомобіль, що йде на обгін, або рухається по другому ряду.
- Водій побачив автомобіль, який вже почав обганяти попереду йде транспортний засіб, однак, сподіваючись на те, що встигне повернути, поспішив зробити маневр. В даному випадку з його боку були порушені ПДР. Навіть якщо повертає включив сигнал поворотника, що обганяє навряд чи встигне зреагувати і безпечно завершити маневр.
Винуватим може виявитися і здійснює обгін. Хоча пункт 11.4 ПДР дозволяє обгін на нерегульованих перехрестях водій може допустити наступні порушення:
- почати обгін, незважаючи на те, що рухається попереду автомобіль вже включив поворотник;
- не спробувати пом’якшити удар при відсутності зустрічного руху, вивернувши кермо вліво.
Тільки докладний розбір ДТП на перехресті при повороті ліворуч допоможе визначити винуватця. Найчастіше правопорушниками оголошують одразу двох водіїв, адже пріоритету руху в подібних ситуаціях немає ні в одного з них. Залежно від тяжкості аварії учасників підданий адміністративному штрафу або навіть позбавлення посвідчення.
ДТП на регульованому перехресті
Регульовані перехрестя теж виявляються місцем аварій, в яких один з автомобілів намагався зробити поворот ліворуч, а другий – обгін. В ДТП при обгоні й повороті ліворуч винуватим може опинитися кожен з учасників аварії. Найімовірніше, така ситуація виникла внаслідок того, що обганяє не оцінив ситуацію і проігнорував сигнал світлофора. Відповідно до вимог правил дорожнього руху він повинен був:
- переконатися, що попереду на смузі обгону немає перешкоди у вигляді розвороту вліво автомобіля;
- проаналізувати дорожні знаки і світлофор;
- почати маневр, переконавшись, що цим він не перешкоджає іншим учасникам;
- не починати обгін, побачивши, що попереду рухається автомобіль включив лівий покажчик повороту.
Водій, який повертав ліворуч, теж може бути винуватцем, якщо не переконався в безпеці маневру. Аварія могла статися з таких причин:
- водій не перебудувався вліво;
- пізно включив сигнал поворотника;
- не переконався, що позаду немає автомобілів, що збираються обганяти;
- порушив пункти ПДР, не пропустивши йде на обгін транспорт.
У подібній ситуації дуже складно визначити, хто порушив правила. Тому в протоколі поліції в якості винуватців найчастіше вказуються обидва водії.
Як уникнути аварії та довести правоту при ДТП
У вирішенні спірних ситуацій дуже важливо з’ясувати, хто перший почав маневр. Щоб довести свою невинність, учасникам потрібно докладно описати свої дії, що передували аварії, включаючи швидкість пересування, показники світлофора, можливість екстреного гальмування. Кращим доказом, звичайно, стане запис з вуличних камер або відеореєстратора. Незайвими будуть показання свідків.
Щоб уникнути ДТП, здійснюючи поворот ліворуч, водієві слід дотримуватися простих правил:
- переконатися, що ззаду відсутній транспорт, збирається обганяти;
- завчасно включити сигнал лівого покажчика повороту;
- почати рухатися в крайнє ліве положення на своїй смузі руху;
- уважно стежити за знаками і показниками світлофора;
- не повертати, якщо це небезпечно.