Рано чи пізно більшість водіїв потрапляє в різні дорожньо-транспортні пригоди, після чого актуальним стає питання про відновлення автотранспорту. Запасні частини і ремонтні роботи коштують досить дорого, тому всі автовласники зобов’язані мати поліс ОСЦПВ, що покриває шкоду, заподіяну ними чужих машин. Обов’язкова страховка КАСКО покриває збиток машині, заподіяну з вини самого власника авто. Однак автолюбителі часто скаржаться на те, що страхові компанії занижують вартість ремонту. Тому слід знати, як проводиться незалежна оцінка автомобіля після ДТП у 2024 році.
Які експертизи проводять після ДТП
Дорожньо-транспортна пригода – складна подія, в результаті якого потрібно дати відповіді на цілий ряд питань, зокрема:
- причини, за якими відбулося ДТП;
- ступінь вини кожного учасника події;
- величина збитків, понесених сторонами події.
Щоб відповісти на всі ці питання, недостатньо оціночних суджень – необхідно вивчення всієї сукупності матеріалів висококваліфікованими фахівцями та проведення низки експертиз.
До основних видів експертиз після ДТП відносяться:
- Автотехнічна експертиза, в ході якої оцінюється технічний стан транспортних засобів, їх дії водіїв та інших учасників дорожнього руху. За результатами цієї експертизи визначаються причини події.
- Трасологічна експертиза вивчає місце події з метою визначення дорожньої обстановки в момент ДТП, траєкторій руху машин, виявлення слідів аварії. Метою цієї експертизи є з’ясування як суб’єктивних, так і об’єктивних причин події.
- Автотоварознавча експертиза, в ході якої проводиться оцінка пошкоджень транспортних засобів при ДТП і визначається розмір шкоди, завданої автомобілів учасників події.
- У ряді випадків необхідна судова експертиза, вимагає залучення вузьких фахівців високого рівня.
Якщо учасник події не згоден з висновками експертиз, він має право звернутися до незалежних експертів.
Для чого проводиться і що являє собою оцінка автомобіля після ДТП
Оцінка мотоцикла або автомобіля, який побував в аварії, вимагає спеціальних знань, а часто і спеціального обладнання. Причин, за якими автовласники виробляють таку оцінку, може бути кілька:
- власник бажає точно з’ясувати технічний стан транспортного засобу, визначити наявність або відсутність прихованих пошкоджень й на підставі цих даних точно встановити розмір завданих йому збитків;
- власник бажає з’ясувати вартість транспортного засобу у пошкодженому стані. На підставі цих відомостей, даних про вартості ремонту і даних про вартості аналогічної машини на ринку приймається рішення про подальшу долю авто;
- ставляться під сумнів результати раніше проведеної експертизи. Наприклад, унаслідок того, що оцінка вартості ремонту, проведена страховою компанією, видається власнику заниженою. У цьому випадку необхідно звернення до незалежних експертів.
Куди можна звернутися для проведення оцінки збитку
У зв’язку з обов’язковим оформленням страховки ОСЦПВ і широким поширенням страхування КАСКО першою інстанцією, з якою зазвичай зв’язуються власники постраждалих автомобілів, є страхова компанія. Саме ця організація відшкодовує завдані збитки. Проте слід розуміти, що страхові компанії є комерційними підприємствами, що існують за рахунок отримання різниці між сумами зібраних страхових премій і виплачених сум шкоди. Тобто чим менше буде виплачено грошей, тим більше запрацює страхова компанія та її співробітники. Саме тому страхові компанії прагнуть занижувати розмір збитку.
Якщо клієнт не згоден з оцінкою страховою компанією розміру заподіяної йому шкоди, прийняте рішення слід заперечити. Це можна зробити як у самої страхової компанії, так і в суді. В обох випадках потрібно грамотний розрахунок реальної суми, яку доведеться витратити на придбання необхідних запасних частин і оплату роботи по їх заміні і установці. Зрозуміло, більш переконливо будуть виглядати документи, які підготує незалежна експертиза.
При цьому слід мати на увазі, що не погодитися з оцінкою суми збитку може і винуватець події. У цьому випадку він також може вимагати проведення незалежної експертизи.
Якщо домовитися зі страховиками в позасудовому порядку не вдасться, доведеться подавати на них в суд. Туди ж доведеться звертатися, якщо винуватець пригоди з якихось причин не має страхового поліса ОСЦПВ.
Як проводиться незалежна оцінка розміру шкоди, завданої автомобілю
Згідно з законом про ОСЦПВ, організовувати розслідування ДТП повинна страхова компанія. Тільки після того як страховики проведуть оцінку збитку, учасники події, які не згодні з нею, можуть звернутися до незалежних експертів. Спробуємо розібратися, як відбувається оцінка авто у процесі проведення незалежної експертизи.
Хто проводить незалежну експертизу
Проведенням незалежної оцінки автомобіля можуть займатися організації, що мають ліцензію на цей вид діяльності. В основному, це різні приватні компанії – в інтернеті можна знайти досить багато пропозицій про надання подібних послуг. Однак збереглися і державні лабораторії, які мають право видавати незалежний експертний висновок.
З юридичної точки зору оцінка у державній та приватній організації є рівнозначною – головне, щоб оцінювачі мали дозвіл на надання цього виду послуг. При цьому слід мати на увазі, що експертна оцінка автомобіля, незалежно від форми власності організації, проводиться на платній основі.
Які документи знадобляться для оцінки
В організацію, уповноважену на проведення незалежних експертиз автотранспорту, потрібно подати такі папери:
- паспорт автомобіля, мотоцикла або іншого транспортного засобу;
- свідоцтво про державну реєстрацію;
- довідку про ДТП – документ складається співробітниками поліції і отримати його потрібно в цій організації;
- поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автомобіліста;
- різні документи, що підтверджують факт капітального ремонту або заміни агрегатів на нові, якщо це відбувалося.
Приведений список не є вичерпним. В залежності від складності поставленого завдання експерти можуть запросити додаткові папери.
Як відбувається процедура оцінки
Процедура незалежної оцінки складається з декількох етапів:
- Зв’язатися з організацією, яка має у своєму штаті співробітників, зареєстрованих в саморегулівної організації оцінювачів і мають на цій підставі право на проведення оцінки.
- Узгодити з незалежними експертами, обсяг необхідних робіт – від цього буде залежати ціна експертизи.
- Призначити дату, місце і час проведення оцінки.
- Повідомити про дату, місце і час проведення експертизи страхову компанію винуватця події.
- Підготувати транспортний засіб до огляду: машина повинна бути чистою, капот і двері – відчинятися (якщо вони не відкриваються, це питання необхідно заздалегідь узгодити з експертизою), багажник, якщо він знаходиться в зоні ушкоджень, повинен бути порожній.
- У встановлений час надати машину і документи на експертизу.
- За результатами проведення огляду підписати акт, якщо у вас немає на нього заперечень.
Після цього на підставі даних огляду та існуючих методик розрахунку збитку організація-оцінювач проведе цей розрахунок і видасть вам всі необхідні документи.
Необхідність повідомлення про незалежній експертизі інших зацікавлених сторін
Багато хто задається питанням, чи потрібно повідомляти страхову компанію про проведення незалежної експертизи. Відразу відповімо: потрібно. Мало того, необхідно запросити на огляд і винуватця події. Якщо сума збитку виявиться більше, ніж покриває його страховка, різницю він повинен доплатити.
Необхідність запрошення на експертизу інших сторін закріплена законодавчо. Вони можуть не з’явитися, але ви зобов’язані їх запросити.
Для підтвердження факту запрошення слід відправити телеграму з повідомленням про вручення за адресами інших зацікавлених сторін. При відправлення телеграм потрібно отримати їх копії, завірені печаткою вузла зв’язку. Телеграма повинна бути відправлена завчасно: якщо ви знаходитесь в одному місті – за 3 доби до експертизи, не рахуючи дня відправлення та дня самої експертизи.
Якщо одна зі сторін іногородня, її необхідно сповістити за 6 днів. Факт правильного і своєчасного сповіщення сторін буде мати важливе значення при подальших юридичних розглядах.
У скільки обійдеться незалежна оцінка автомобіля після ДТП
Вартість оцінки автомобіля після ДТП залежить від цілого ряду параметрів. Передусім має значення обсяг необхідних робіт. У ряді випадків, особливо при виявленні прихованих дефектів, може знадобитися виконання робіт з демонтажу елементів конструкції чи складна дорога діагностика.
Крім цього, на вартість експертизи впливає регіон, в якому вона проводиться, та фірма, в яку ви звернулися за послугою. Держава не регулює це питання законодавчо, тому компанії самі встановлюють ціни на свої послуги. Якщо сума здасться завищеною, ви можете звернутися до інших оцінювачам.
Таким чином, дізнатися про те, скільки коштує експертиза, ви зможете тільки в компанії, в якій будете її проводити, у процесі попередніх погоджень. Проте багато хто фірми розміщують на своїх сайтах в інтернеті калькулятори орієнтовної вартості своїх послуг.
Зверніть увагу! Якщо ви виявитеся праві в своїх претензіях, вартість незалежної експертизи відшкодує страхова компанія або винуватець дорожньо-транспортної пригоди. Тому не забудьте, крім експертного висновку, отримати документи про оплату послуг експерта.
Висновок
Проведення незалежної оцінки автомобіля, який став учасником ДТП, – це законний спосіб визначення реальної суми збитків і стягнення його в повному обсязі. Вдаються до цієї процедури у випадках, коли винуватець події не має поліса автоцивілки або коли одна зі сторін ДТП не згодна з сумою збитку, певною страховою компанією. Організація, яка займається проведенням таких експертиз, зобов’язана мати у своєму штаті співробітників, зареєстрованих в саморегулівної організації оцінювачів. Процедура незалежної оцінки авто після ДТП платна. Суму, сплачену за цю послугу, можна відшкодувати за рахунок страхової компанії чи винуватця події.