Меню Закрити

Навіщо викликають аварійних комісарів на місце ДТП

Події на автомобільних дорогах трапляються часто. Від правильності всіх проведених заходів буде залежати відповідальність кожного учасника події. Від того, чию сторону візьмуть співробітники поліції, а згодом і суд, залежить, кого визнають винуватцем. Але в оформленні аварії можуть брати участь і інші фахівці. Дізнаємося, навіщо потрібні аварійні комісари при ДТП у 2024 році.

Як діяти після ДТП

Служба аварійних комісарівКоли сталася аварія, на її учасників покладаються такі обов’язки:

  1. Негайно зупинитися і увімкнути аварійну сигналізацію. Якщо автомобіль стояв, пересувати його заборонено.
  2. Виставити знак аварійної зупинки. В межах житлових поселень – не менше ніж 15 м від місця аварії, поза поселень – не ближче 30 м.
  3. Перевірити фізичний стан всіх учасників аварії. Якщо необхідно, надати медичну допомогу.
  4. Зафіксувати обставини події. Можна використовувати фото – і відеофіксацію. Переміщати предмети, що відносяться до аварії, заборонено. По можливості запишіть ПІБ свідків подій і способи зв’язку з ними.
  5. Після фіксації обставин аварії її учасники зобов’язані звільнити проїзд. Але якщо немає єдиної думки з питання про винуватця ДТП, звільняти проїзд варто, тільки якщо він повністю перекритий. В інших випадках викликайте поліцію і чекайте, поки її співробітники зафіксують. На цьому ж етапі до роботи можуть підключитися і аварійні комісари.

Аварійні комісари, хто це

Аварійний комісар – це висококваліфікований спеціаліст у сфері оформлення ДТП. Його завдання – надавати допомогу особам, які потрапили в аварію. За рівнем підготовки комісар є експертом у сфері правил оформлення ДТП. Він здатний визначити як винуватця аварії, так і обсяг завданої шкоди. По суті, він є посередником між учасниками події, поліцією і страховими компаніями.

Однак аварійний комісар (аварком) не має права визначати, хто з учасників події винен. Такими повноваженнями наділяються працівники поліцію. Тому звернення в поліцію необхідно в будь-якому випадку.

Аваркоми, можуть займати штатні посади в фірмах по страхуванню. Часто порядок і необхідність виклику цього фахівця фіксується в страховому договорі.

Існують і незалежні фахівці в цій області. Такі працівники є в штаті юридичних осіб, які надають відповідні послуги. Вони не зацікавлені у зменшенні обсягу страхових виплат та представляють інтереси учасників ДТП, які викликали їх.

Але іноді, не є штатними працівниками страхових фірм, комісари, що співпрацюють з ними за договором або домовленостям. Компанії, що об’єднують таких експертів, надають послуги як громадянам, так і страховикам. Може статися, що представники цих фірм постараються знизити обсяг матеріального збитку.

Чим займається комісар, прибувши на місце ДТП

Аварійні комісариФахівець, який прибув на місце аварії, наділяється певними правами і виконує такі обов’язки:

  1. Оглядає і вивчає місце події.
  2. Фіксує всі важливі обставини аварії за допомогою відео та фотоапаратури.
  3. Проводить опитування свідків.
  4. Оцінює обсяг шкоди, завданої внаслідок ДТП.
  5. Якщо необхідно, викликає швидку медичну допомогу або евакуатор. Йому часто доводиться заспокоювати учасників аварії. У стресовій ситуації така допомога дуже важлива.
  6. Заповнює необхідну документацію.

На кого працюють аварійні комісари

Аварійний комісар – це професія, представники якої працюють в інтересах того, хто його наймає. Це не означає, що комісари йдуть на порушення закону заради своїх клієнтів. Вони максимально допомагають наймачам, але тільки в рамках законодавства країни. Однак комісари страхових компаній добре обізнані юридично, тому можуть істотно знизити виплати, а то й змінити винуватця ДТП, не порушуючи закон.

Плюси оформлення дорожніх аварій за участю комісарів

Експерта у сфері ДТП обов’язково викликають на місце подій лише у випадку, якщо хтось з учасників має страховку, в яку такі обов’язкові дії за умовами договору. Допомога аварійного комісара має ряд переваг:

  1. Він швидко прибуває до місця ДТП. Співробітники поліції можуть бути зайняті на інших подіях. Іноді їх доводиться чекати кілька годин.
  2. Здатний надати психологічну допомогу учасникам та запобігти конфлікт між ними.
  3. Грамотно складає схему пригоди, оглядає місце події, фіксує важливі обставини, опитує свідків до приїзду поліції.
  4. Незалежний комісар представляє ваші інтереси в спілкуванні з інспекторами поліції і може представляти їх у суді, що буває вкрай важливим.
  5. Якщо це не справжня аварія, а інсценування шахраїв, комісар завадить їх планам.

Якщо ви потрапили в пригоду за межами місця постійного проживання, складно зорієнтуватися в тому, як викликати комісара при ДТП. Тому в Україні створений перелік аварійних комісарів, які співпрацюють з МТСБУ. Повідомте оператору про факт ДТП і назвіть місто, в якому воно сталося. Можливо, доведеться відповісти на додаткові питання.

Як оформляють ДТП

Аварком прибуває за місцем виклику протягом 20 хвилин після ДТП. Сам процес оформлення займає приблизно 20-40 хвилин.

Фахівець складає схему пригоди та фіксує обставини. Сторони у цей час пишуть пояснювальні і заяву в сервісному центрі на ім’я начальника. Потім документи доставляють у відділення дорожньої поліції, де і відбувається остаточне оформлення події.

Водій, який постраждав в аварії, згодом повинен зібрати всі необхідні папери і звернутися до свого страховика. Документи слід надати у найближчі 5 днів.

Як йде оформлення по європротоколу

Викликати комісарів « width=»300Європротокол – це нова процедура, яка значно спрощує процес оформлення ДТП. При його складанні обов’язково викликати інспекторів поліції. Однак, щоб оформити пригоду за європротоколом, необхідно, щоб воно відповідало ряду параметрів:

  1. В аварії ніхто не постраждав.
  2. У дорожньо-транспортній пригоді брали участь два засоби пересування.
  3. У кожного з учасників є поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності (ОСЦПВ), чинний на момент події.
  4. Обидва водії не мають розбіжностей про те, хто з них є винуватцем.

Оформлення аварійного сертифіката

Сертифікат ДТП, званий аварійним, аварком становить на кожному свій виклик. Цей документ у постраждалих водіїв часто вимагають представники страховика. Якщо в подальшому розгляду перейдуть до суду, ця папір буде дуже корисна. Документ повинен включати:

  • схему ДТП, складену якісно і детально;
  • фото – та відеоматеріали з місця події;
  • відомості про учасників дорожньої пригоди;
  • коментарі комісара.

Підпис під документом ставить упорядник і постраждалий водій. У зв’язку з тим що аваркоми часто працюють як представники страхових компаній, потерпілому потрібно контролювати роботу експерта. Будь-які помилки можуть істотно скоротити страхові виплати.

Хто повинен оплатити послуги аваркома

Звичайно, всі витрати за наслідками події покладаються на винуватця. Саме він і повинен сплатити виклик комісара. Вартість цієї послуги коливається в районі 2 тис. грн.

Однак досить часто винуватець відмовляється оплачувати за послуги експерта. В цьому випадку повинен заплатити потерпілий. Витрачені кошти він може надалі компенсувати за рахунок винуватця, звернувшись з позовом до суду. Можливо домовитися обом учасникам та оплатити послуги навпіл.

Що потерпілому робити далі

Потерпілому необхідно звернутися у свою страхову компанію з комплектом необхідних паперів та отримати запит в поліцію. Після цього відвідати дорожню поліцію і отримати всі необхідні довідки. Надати їх страховому агенту і отримати направлення на ремонт. З ним відправитися в сервісний центр.

Процес відшкодування збитків багатоетапний і тривалий. Не кожен водій знає, що і як робити правильно, тому аварком зможе допомогти.

Чи можна не викликати комісарів до місця ДТП

Законодавство не вимагає запрошувати аваркома на місце ДТП. Якщо вимога про такий виклик не міститься у ваших договорах страхування, ви можете цього не робити. Проте присутність комісара гарантує правильність оформлення події і може розрядити обстановку на місці подій. Тому рекомендується викликати комісара.

Висновок

Аварійні комісари з’явилися в Україні недавно, і не всі ще знають, для чого вони потрібні і як до них звернутися. Експерти в оформленні ДТП можуть бути дуже корисні. Однак ці фахівці в першу чергу захищають інтереси наймача. Добре, якщо це ви. Але якщо комісар не представляє ваші інтереси, за його роботою потрібно уважно стежити.

Схожі записи