Меню Закрити

Відшкодування моральної шкоди при ДТП

Навіть невелика аварія не завжди закінчується простим обміном полісами. До нещастя, пошкодження автомобілів – далеко не все, чим супроводжується дорожньо-транспортна пригода, а з його наслідками іноді треба довго розбиратися. Платити доводиться не тільки за пом’яте”залізо”. Відшкодування моральної шкоди при ДТП може стати обов’язком винуватця при загибелі людей, травмах, у тому числі психологічних.

Що таке моральна шкода

Що таке моральна шкодаНу, з грошима за «залізо» все ясно. Машина розбита, звідси матеріальні втрати та все з ними пов’язане. Складніше зрозуміти, що таке компенсація за моральну шкоду при ДТП у 2024 році.

Дійсно, чіткого визначення моральної шкоди в нашому законі немає. У ЦК побічно зазначено, що під цим розуміються фізичні або моральні страждання.

Стрес, перенесений під час аварії, переживання і незручності/розлади психіки, пов’язані з тимчасовою чи повною непрацездатністю, пораненням чи загибеллю когось з учасників ДТП, є підставою для витребування компенсації.

Ні ОСЦПВ, ні КАСКО відшкодування такої шкоди надати не можуть. Підстави або приводи для цього зазначені у ЦК. Зокрема, тут сказано, що за шкоду життю і здоров’ю, яка заподіяна засобом підвищеної небезпеки, стягнення моральної шкоди з винуватця можливо незалежно від ступеня провини. Автомобіль як раз сюди вписується. При цьому законодавство все-таки розглядає два варіанти:

  • завдано шкоди здоров’ю;
  • здоров’я не постраждало.

Закон допускає пред’явлення претензій безпосереднього винуватця.

Компенсація, якщо шкоди здоров’ю не було

Навіть якщо ДТП не закінчилося фізичними травмами, це зовсім ще не означає, що не було душевних. Сильний переляк, шок ніколи не проходять безслідно. Особливо якщо психіка нестійка.

Для потерпілого є варіант з відшкодування грошей на відновлення душевних сил – звернення до суду. Тільки потрібні докази порушення психічного рівноваги. Для цього потрібно просити інспекторів, які оформляють ДТП, звертати увагу на стан, погане самопочуття і так далі і все заносити у протокол. Слід також звернутися за допомогою до лікарні або до незалежного експерта.

Документальне підтвердження потрібно в суді. Навіть якщо шкоди фізичному здоров’ю не завдано, суддя може визнати шкоду ментальному.

Моральні збитки за шкоду здоров’ю

Збитки за шкоду здоров'юЗаконом розрізняється ступінь завданої шкоди життя і здоров’ю. За загальноприйнятими критеріями шкоду від дорожньої аварії може бути:

  • легким;
  • середньої тяжкості;
  • тяжким.

Окремо виділено варіанти з летальним результатом. Ступінь тяжкості пошкоджень визначає тільки судмедексперт. Проводиться огляд, фіксуються травми, оцінюється психічний стан потерпілого. Оцінюються:

  • Тривалість погіршеного стану здоров’я.
  • Вплив ДТП на працездатність і можливість продовження професійної діяльності.
  • Ймовірність інвалідності.

Легка шкода зв’язується з короткочасним порушенням здоров’я або незначної, але стійкою втратою загальної працездатності. Виражається в:

  • нездатність працювати протягом 1-20 днів;
  • збої у функціоналі організму і органів чуття до 3 тижнів.

Сюди відносять струс мозку, забої, дрібні подряпини і розтягування, не сильно позначаються на професійній діяльності та призводять до втрати здатності потерпілого працювати на 10%.

Травми середньої тяжкості являють собою безпечне для життя тривалий розлад здоров’я або стійку втрату працездатності до однієї третини. Сюди відносять травми, здатні викликати ускладнення, які не дозволять потерпілому працювати більше 21 дня.

Покарання за більш серйозні каліцтва в ДТП описуються у КК. Під визначенням «тяжка шкода здоров’ю» слід розуміти ушкодження, що викликають загрозу життю. В основному це крововиливи, травми черепної коробки, множинні переломи, опіки третьої-четвертої, розриву артерій і так далі. Стан потерпілого не може бути нормалізовано без термінового лікарського втручання. Критеріями такої шкоди вважаються:

  • загроза для життя;
  • втрата функціональності органів;
  • повна втрата дієздатності;
  • ненавмисне переривання вагітності;
  • тяжкий психічний розлад;
  • поява тяги до наркотиків/алкоголю після ДТП.

Останні два види шкоди не вимагають спеціальних доказів необхідності компенсації. Згідно із законом у цих випадках виплата буде проведена обов’язково.

При аварії зі смертельним результатом

При ДТП зі смертельним результатом винуватцю обов’язково присудять виплатити моральну шкоду, і при цьому, як вже було сказано вище, ступінь провини не враховується. Якщо винуватець теж загинув, компенсації не буде. Якщо вона була призначена раніше, виплати припиняються. Зобов’язання припиняється у зв’язку зі смертю боржника.

Крім того, відповідальність за яке спричинило смерть подія не переходить на які прийняли спадщину родичів та інших осіб. Але вони можуть бути позивачами, якщо напишуть заяву про прийняття спадщини.

Розмір компенсації

У ЦК зазначено, що при визначенні розмірів виплат суд враховує ступінь вини порушника, фізичних і моральних страждань та індивідуальні особливості потерпілого. Кінцева сума компенсації моральної шкоди визначається на підставі визначення ступеня шкоди здоров’ю з урахуванням представлених аргументів і доказів моральної шкоди, а також величини виставленого позивачем рахунку, розмір якого теоретично може бути будь-яким.

Процедура відшкодування

Компенсація за моральну шкоду є способом захисту цивільних прав. А відшкодувати шкоду можна лише двома шляхами.

Претензії можна пред’являти тільки винуватця аварії. При травмах середньої тяжкості і тяжких величину виплат визначить суд, але при легких є можливість домовитися і вирішити питання в досудовому порядку. Відшкодувати шкоду повинен власник автомобіля. Це може бути як фізична, так і юридична особа. Коли винуватців кілька, моральна шкода відшкодовується кожним залежно від частки провини.

Коли сторони приходять до консенсусу, потерпілий одержує свої гроші, а винуватець – розписку. Якщо мирно домовитися не виходить, залишається тільки звернення суду. При наявності складу злочину оформити свої фінансові претензії можна тільки таким шляхом. Як правило, позов подається в районний суд за місцем скоєння ДТП чи перебування відповідача. Однак при відшкодуванні шкоди здоров’ю дозволяється звертатися за місцем проживання позивача.

Досудова претензія

Заперечення на позовну заявуДосудове відшкодування моральної шкоди скорочує витрати і економить час. Не доводиться миритися з тим, що розгляд триває довго, та і вимагає додаткових засобів на транспорт, збір експертних висновків, довідок, чеків і так далі. Це доцільна міра, хоча, на жаль, не має чітко визначеного процесуального порядку. Усний договір з винуватцем не має достатньої юридичної сили. Якщо сума велика, він завжди може передумати і відмовитися платити.

З іншого боку, можна оформити досудову претензію. Це має сенс перед зверненням в судову інстанцію. Винна сторона повинна розуміти, до чого готуватись у разі відмови в задоволенні вимоги в досудовому порядку.

До речі, цей варіант можна використовувати при відмову страховика у виплатах. Страхової компанії можна додатково виставити рахунок за моральну шкоду. Папір складається в довільній формі та надсилається винуватцю будь-яким доступним способом.

Ініціювання судового розгляду

Щоб запустити судову машину, необхідно скласти позов, включає вимоги і докази заподіяної шкоди.

Насамперед потрібно звернутися до суду. Потерпілим, його родичами чи довіреними особами подається позов про компенсацію. Документ оформлюється у довільній формі, без орфографічних помилок (інакше його не розглянуть). Копій потрібно стільки ж, скільки відповідачів.

Форма і зміст документа докладно описані в ЦПК. До позову додаються документи:

  • копія свідоцтва про смерть, якщо потерпілий не вижив;
  • документ, що підтверджує право на спадщину загиблого;
  • підтвердження отримання лікарської допомоги, квитанції, чеки за лікувальні та реабілітаційні процедури і препарати, документальні свідчення заподіяння шкоди психіці.

Позовна заява про відшкодування моральної шкоди в результаті ДТП обов’язково має містити:

  • персональні дані обох сторін;
  • повне найменування судової інстанції;
  • опис події;
  • перелік порушених прав;
  • прохання про стягнення коштів;
  • суму позову та її розрахунок;
  • перелік фактів і доказів, посилання на законодавчі акти, на яких ґрунтуються вимоги позивача;
  • квитанцію про оплату держмита.

Необхідно надати суду все, що може знадобитися для доведення прямого зв’язку ДТП з наслідками, за які потрібно компенсація.

Поки позов не прийнятий в діловодство, позивач може його відкликати. Мито при загибелі потерпілого не оплачується.

Мирова угода та моральна шкода

Досудове відшкодуванняПозивач має право змінити підставу/предмет позову, збільшити/зменшити вимоги або відмовитися від них. У такому разі строк розгляду починається з моменту останнього процесуальної дії. Також у статті йдеться, що обидві сторони можуть вдатися до мирової угоди.

Це оформлене на папері в письмовому вигляді волевиявлення всіх зацікавлених сторін, що має метою досягнення точної визначеності у відносинах для закінчення позову шляхом самостійного врегулювання конфлікту інтересів. При укладанні такої угоди встановлюється компроміс: позивач відмовляється від частини вимог, а відповідач повністю визнає пред’являються.

По суті, мирова угода – це угода між зацікавленими сторонами. Документ надсилається до суду, який не може змінювати погоджені в ньому умови. Скласти угоду можна на будь-якій стадії розгляду справи.

Як заперечити на позов

Відповідач може боротися за свої права. При впевненості у власній правоті чи небажанні задовольняти позовні вимоги в повному обсязі він подає заперечення на позовну заяву про стягнення моральної шкоди. По суті, це прохання до світового судді відмовити позивачу. Дана папір складається в довільній формі, але обов’язково має містити суть, зміст прохання і пояснювати, чому, власне, необхідно відмовити. Як аргумент можна навести, наприклад, погане фінансове становище відповідача.

В крайньому разі відповідач може подати у вищестоящу інстанцію скаргу, в якій слід вказати:

  • персональні відомості сторін;
  • деталі справи;
  • дату судового рішення;
  • обставини та умови, з якими не згоден, та посилання на які підтверджують правоту закони.

Підкріпити скаргу необхідно відповідними документами.

Моральна шкода і термін давності

Можливості позивача отримати компенсацію безпосередньо пов’язані з терміном позовної давності. У ЦК сказано, що така не поширюється на вимоги захисту немайнових прав і компенсації шкоди життя і здоров’ю.

У цій же статті говориться, що вимоги про відшкодування моральної шкоди можуть бути задоволені протягом 3 років після виникнення права на компенсацію. Тобто, якщо лікування потерпілого затягнулося, а позов подано після ДТП більше ніж через 3 роки, на повне покриття розраховувати не доведеться.

Читайте про термін позовної давності після ДТП.

Практика стягнення моральної шкоди

Як ілюструє судова практика щодо стягнення моральної шкоди, після ДТП вагомими аргументами у суді є:

  • висновок експерта про погіршення психологічного стану;
  • довідка про інвалідність/непрацездатності;
  • виписки з медичної картки про що з’явилися після ДТП захворюваннях, лікарняний лист.

При визначенні розміру компенсації суддя керується наявними в його розпорядженні правовими актами.

З оцінки сформованої практики подібних розглядів можна зробити висновок про зразкових суми виплат залежно від тяжкості наслідків:

  • у розмірі п’яти відсотків від страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю;
  • з летальним результатом – дванадцять мінімальних заробітних плат.

Як правило, суд визнає справедливою від половини до чверті суми, заявленої позивачем.

Висновок

Отже, моральна компенсація – законна вимога потерпілій у ДТП стороні. Але, щоб процедура її отримання не стало причиною чергового душевного розладу, необхідно слідувати простим принципам:

  1. Намагайтеся домовитися з винуватцем.
  2. Не зволікайте з поданням позову.
  3. Зберіть і надайте суду максимум свідчень моральної шкоди.
  4. Необґрунтовано не завищувати суму позову.

Право постраждалого в ДТП стягувати шкоду з винуватця: Відео

Схожі записи