Меню Закрити

Що робити, якщо винуватець ДТП без страховки

У кожного водія повинен бути оформлений поліс ОСЦПВ. Абревіатура розшифровується як обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності. Страховий договір укладається кожен рік, може включати дані декількох допущених до управління осіб і коштує недорого. Але якщо у 2024 році у винуватця ДТП немає страховки, у постраждалої сторони виникають питання: “Хто сплатить збитки, як він визначається і як справляється?” Держава поклопоталася і про це, давши на них вичерпні відповіді.

Навіщо потрібен поліс і хто відшкодовує збитки при ДТП

Збиток від ДТП

ОСЦПВ являє собою соціальний договір про відповідальності власників транспортних засобів (ТЗ) перед третіми особами.

Це гарантія відшкодування шкоди для потерпілих у дорожньо-транспортній пригоді (ДТП). Виплати здійснює страхова компанія (СК) винуватця або потерпілого при аварії з одним учасником.

Потерпілий може розраховувати на компенсацію від кожного страховика, якщо учасників події декілька. Не виключається пряме відшкодування збитків компанією потерпілого. Відшкодування по ОСЦПВ неможливо, якщо при ДТП:

  • Шкода заподіяна ТЗ, не зазначених у договорі винуватця.
  • Авто використовувалося як таксі, на змаганнях або під час навчальної їзди.

Обидва випадки не є страховими згідно З правилами ОСЦПВ.

СК повинна бути поінформована про подію. Для того щоб ДТП визнали страховим випадком, його опис повинен точно відповідати визначенню.

Хто відшкодує збитки, якщо у винного немає поліса або він прострочений

Спочатку розберемося, хто оплачує збиток, якщо у другого учасника ДТП немає страховки. Коли її немає у потерпілого, спрацює поліс винуватця. Його страховик підрахує і компенсує збитки в порядку, визначеному законом.

Коли поліса немає у винуватця ДТП, питання вирішується по-іншому. У будь-якому випадку потерпілій стороні можна розраховувати на компенсацію шкоди життю або здоров’ю. Хто платить, якщо у винного немає поліса ОСЦПВ? У повному обсязі це повинен зробити винуватець події. Звертатися в свою страхову потерпілому немає сенсу. Пряме відшкодування можливо, коли поліси є у кожного учасника ДТП або шкоду заподіяно тільки ТЗ.

Якщо поліс є, але винуватець у нього не вписана

Якщо поліс оформлений без обмеження допущених до керування ТЗ осіб, відповідальність винуватця вважається застрахованою. В цьому випадку проблем немає, а відшкодування здійснюється за страховим договором.

Ситуація повинна розвиватися за таким сценарієм, навіть якщо винуватець не вписаний в поліс ОСЦПВ. Річ у тім, що поліс страхує не водія, а відповідальність власника засобу підвищеної небезпеки – автомобіля. У цьому випадку неважливо, хто був за кермом. СК не має права відмовити потерпілому компенсації, але може пред’явити регрес невключенному в поліс винуватця.

Відшкодування шкоди з винної без поліса

Тепер розглянемо, як відшкодувати збитки у разі ДТП, якщо винуватець не застрахований по ОСЦПВ. Проблема вирішується одним з наступних способів:

  • за домовленістю;
  • у досудовому порядку;
  • в суді.

Перший передбачає особисту домовленість на місці події. Іноді цей варіант працює, коли збиток невеликий. Другий вимагає оформлення досудової претензії, і на етапі розгляду винуватець погоджується сплатити збитки потерпілого. Третій просто змусить його це зробити.

Якщо у винуватця немає коштів, їх можна вимагати від власника ТЗ. При цьому за водія службового ТЗ компенсувати шкоду повинна організація або особа, яка оформила доручення на керування машиною.

Як врегулювати ситуацію на місці

Якщо винуватець готовий відшкодувати шкоду, беріть розписку і прощайтеся. Документ оформляється від руки в довільній формі. Щоб стягнення шкоди з винуватця не стало проблемою, у розписці обов’язково повинні бути вказані:

  • паспортні дані та адреси проживання учасників ДТП;
  • відомості про авто (марка, модель, номери ПТС і реєстраційних знаків, VIN тощо);
  • опис ДТП і пошкоджень;
  • сума, причина і терміни відшкодування.

Рекомендується запевнити розписку підписами свідків. Документ складається у двох примірниках і дійсний протягом трьох років.

Якщо винуватець просить розстрочку або пропонує відремонтувати машину

В цьому випадку також можна обійтися розпискою. Але чи варто на це покладатися? Грошей можна довго чекати або не побачити взагалі. Можливо, винуватець просто тягне час, намагаючись уникнути відповідальності.

ДТП завжди слід оформляти в порядку, передбаченому законом. Якщо винуватець хоче зайнятися ремонтом вашої машини, варто поцікавитися, де і в якому обсязі він збирається це робити. Зі станцією техобслуговування повинен бути укладений договір, в якому необхідно відобразити свої вимоги.

Розгляд до суду

експертний висновок оцінки збиткуЧи виплатять страховку при відсутності ОСЦПВ у винного, залежить від дотримання процедури оформлення події. Якщо винуватець ДТП не йде на поступки, слід вчинити так:

  1. Викличте поліцію. Інспектор повинен зазначити у довідці про ДТП відсутність у опонента поліса, вказати його точні паспортні та контактні дані.
  2. Зберіть документи для юридичної претензії (звіт незалежної експертизи та звіт про утилізацію ТЗ, якщо авто не підлягає відновленню).
  3. Складіть досудову претензію, в якій вкажіть напрямок маршруту, місце, обставини ДТП і суму необхідної компенсації.
  4. Надішліть претензію винуватцю ДТП.

Скористайтеся допомогою юристів. Претензія повинна підкріплюватися витягами із законів.

Загальна сума вимоги може перевищувати зазначену в акті експерта. Сюди дозволяється включити послуги евакуатора, вартість експертизи, послуг адвоката, а також моральну шкоду.

До заяви потрібно додати копії:

  • протоколу про ДТП;
  • документів на авто;
  • постанови про адміністративне правопорушення;
  • експертного висновку оцінки збитку;
  • запрошень винуватця на експертизу;
  • підтверджують витрати квитанцій.

Винуватцеві надається деякий час, щоб відреагувати на претензію (зазвичай 5 днів – це робочий тиждень). Йому є сенс відразу погодитися з вимогами потерпілого, інакше потім доведеться сплачувати ще судові витрати (держмито та послуги адвоката).

Подача позову на винуватця

Якщо пропозиція мирно вирішити питання не приймається, пакет документів разом з позовною заявою направляється до суду за місцем прописки винуватця. Положення закріплено у Цивільно-процесуальному кодексі (ЦПК). Якщо сума позову не перевищує 130 тис, справою займеться суддя. При більшій – районний суд.

Звернення схоже на досудову претензію, тільки ще включає історію досудового врегулювання. На цьому етапі потерпілий мають право вимагати відшкодування витрат, пов’язаних з розглядом справи. Подати позов на винуватця ДТП можна протягом трьох років.

Відзив на позов по ДТП

Подача позову на винуватцяЯкщо сталася аварія без страховки у винного, з юридичної точки він є відповідачем. Він має право заявити заперечення щодо позову, але відповісти на нього зобов’язаний у будь-якому випадку.

Відгук на позовну заяву являє собою письмовий документ, в якому зазначені аргументовані заперечення щодо кожного пункту вимог позивача. Часто це навіть не заперечення, а повідомлення додаткових відомостей, здатних пролити світло на обставини справи і мінімізувати майбутні виплати. Встановленої форми не має, але документ повинен містити наступну інформацію:

  1. Найменування суду.
  2. Відомості про позивача.
  3. Текст заперечення з відмовою визнавати вимоги позивача.
  4. Перелік доданих документів, що підтверджують обгрунтованість.

Документ підписується відповідачем або його повноважним представником (адвокатом) і направляється до суду рекомендованим листом з повідомленням. В ході судового розгляду (і всіх наступних) буде розглянуто і враховано.

Оцінка збитку, коли у винного немає страховки

Не завжди можна оцінити реальний збиток тільки по зовнішніх пошкоджень машини. Потерпілий проведе незалежну оцінку самостійно, адже його страхова цим займатися не стане. Звертатися потрібно в ліцензовану перевірену організацію.

При цьому важливо запросити винуватця ДТП, який повинен знати обсяг і обґрунтованість ваших претензій. Він може не погодитися з оцінкою експертизи і замовити іншу, а потім це відобразити у відгуку на позов. Крім того, копії листів із запрошеннями експертів потрібно прикласти до досудового вимогу і позовної заяви.

Результат оцінки збитку важливий для обох сторін.

Які ще виплати можна стягнути з винуватця ДТП

Крім збитків за пошкоджене майно, потерпілий має право вимагати від винної сторони відшкодування:

  • шкоди здоров’ю;
  • втрати ринкової вартості авто (якщо ТЗ менше 5 років) та інших витрат, пов’язаних з ДТП;
  • моральної шкоди.

У ЦК сказано, що за заподіяння шкоди життю і здоров’ю при використанні засобу підвищеної небезпеки здійснюється компенсація моральної шкоди винуватцем незалежно від ступеня провини. В досудовому порядку можна домовитися тільки при легких травмах, а у разі середніх і важких розміри компенсації визначає суд.

Якщо винуватець без ОСЦПВ не хоче виконувати рішення суду

Тепер розберемося, як стягнути збитки при ДТП потерпілому, якщо винуватець відмовляється платити навіть за рішенням суду. У такій ситуації потрібно звертатися в службу судових приставів, яка має в своєму розпорядженні широким інструментарієм впливу на боржника. Найефективнішими способами є:

  • заборона на реєстраційні дії;
  • обмеження на виїзд за кордон;
  • арешт майна;

Служба судових приставів України має доступ до банківської системи, тому пристави можуть також накласти арешт на рахунки і карти винуватця і перераховувати з них кошти на розрахунковий рахунок потерпілого. Якщо робота приставів не приносить результату, пристави подют повторний позов з вимогою підвищити суму боргу у зв’язку з рівнем інфляції. В крайньому випадку виконавчий лист передається колекторському агентству.

Висновок

Відсутність страховки при ДТП у винуватця не означає, що йому не доведеться платити за заподіяну шкоду. Потерпілій стороні при цьому потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

  1. Дійте згідно з правилами дорожнього руху.
  2. Вимагайте оформлення ДТП за законодавством.
  3. Пройдіть незалежну оцінку, не забувши запросити винуватця.
  4. Вирішуйте питання поетапно, але краще відразу звертайтеся в суд.
  5. При необхідності вдатися до допомоги приставів або колекторів.

Що робити потерпілій стороні, якщо у винного немає ОСЦПВ: Відео

Схожі записи