Меню Закрити

Чи можна отримати виплати по автоцивілці ОСЦПВ, при обопільній вині в аварії

Дорожньо-транспортні пригоди трапляються часто, тому держава зобов’язала кожного водія мати поліс обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності автомобіліста (ОСЦПВ) з метою компенсації шкоди, завданої потерпілим. Якщо винуватцем аварії став один водій, все досить просто: його страхова компанія відшкодує збитки потерпілому. Однак бувають випадки, коли в ДТП винна кілька водіїв. Спробуємо з’ясувати, як здійснюються виплати по автоцивілці ОСЦПВ за обопільної вини у ДТП у 2024 році.

Чи може винуватець події розраховувати на виплати по ОСЦПВ

ОСЦПВ введено тому, що багато водіїв просто не в змозі оплатити збиток, який можуть викликати їх неправильні дії на дорозі. Суть страхування полягає у відшкодуванні шкоди, заподіяної третім особам. Тобто водій і страхова компанія укладають договір страхування на користь осіб, які можуть постраждати від дій страхувальника. І виплата по ОСЦПВ винуватцю ДТП даним договором не передбачена.

Однак досить часто трапляються дорожньо-транспортні пригоди, в яких винні двоє, троє і більше осіб. При цьому винуватці події одночасно є й потерпілими в ньому. Страхові компанії не дуже люблять розлучатися з грошима і з цієї причини часто прагнуть відмовити таким постраждалим у відшкодуванні шкоди. Однак подібний підхід є незаконним, тому неправомірне рішення страховика може бути оскаржене в суді.

Що розуміється під обопільною виною у дорожньо-транспортній пригоді

Що розуміється під обопільною виноюПоняття вини передбачає наявність зв’язку між діями чи бездіяльністю винної особи і подальшим виникненням шкідливих наслідків. Часом неправильні дії на дорозі здійснюють відразу кілька водіїв, в результаті це стає причиною ДТП і заподіяння шкоди. Найчастіше відбуваються зіткнення двох автомобілів. Саме тому в побут увійшло поняття взаємне порушення.

Однак до аварії на дорозі можуть призвести дії або бездіяльність необмеженого числа осіб. Класичним прикладом подібних пригод є зіткнення в тумані автомобілів, що рухаються в одному напрямку. Іноді такі аварії збирають до сотні машин. При цьому кожен водій, починаючи з другого, є винуватцем зіткнення з машиною, що йде попереду, і потерпілих у зіткненні з машиною, що йшла позаду.

Говорячи про те, що таке обопільна вина в ДТП, слід відійти від слова «спільна» і сформулювати відповідь наступним чином: це обставини, при яких винність у дорожньо-транспортній пригоді розподіляється в рівних або нерівних пропорціях між кількома особами.

Страховики часто прагнуть зачепитися за факт наявності вини та відмовити у відшкодуванні збитку. Однак такі дії є неправомірними.

При ДТП не звільняє страхові компанії від виплат постраждалим в пригоді, а те, що постраждалі одночасно є і винуватцями, нічого не змінює в цьому положенні. Звичайно, порядок такого відшкодування змінюється, але саме право на нього у всіх постраждалих зберігається.

Слід чітко розуміти, що одночасне порушення у момент ДТП правил дорожнього руху кількома водіями не завжди говорить про наявність обопільної вини у самому подію. Наприклад, зіткнулися два автомобілі. Водій першого з них рухався по своїй смузі, але не був пристебнутий ременем безпеки. Водій другого автомобіля здійснив виїзд на зустрічну смугу, де і сталося зіткнення. Причинно-наслідковий зв’язок між непристебнутим ременем і зіткненням відсутня. Зате між виїздом на зустрічну смугу і аварією вона є. Обидва водії будуть покарані за порушення правил, але винуватцем події буде визнаний тільки другий водій.

Іноді в ДТП може бути відсутня вина всіх його учасників. Подібний випадок є рідкістю, і встановлювати цей факт, швидше за все, доведеться в судовій інстанції.

Оформлення події при наявності обопільної вини

Ніякого особливого порядку для оформлення ДТП такого роду законодавством не передбачено. Після пригоди водії зобов’язані:

  1. Зупинитися або не рухатися, якщо наїзд стався на стоячу машину.
  2. Виставити знаки аварійної зупинки.
  3. Надати допомогу потерпілим, якщо вони є.
  4. Зафіксувати обставини аварії.
  5. Звільнити проїзд. Це правило слід виконувати тільки в разі, якщо проїзд по дорозі перекрито повністю.
  6. Зайнятися оформленням події.

Зараз існують два методу оформлення ДТП:

  • класичний – з викликом до місця пригоди співробітників поліції;
  • за європротоколом – в цьому разі в пригоді не повинно бути фізично постраждалих людей, шкоди не може перевищувати максимальну, встановлену законодавством суму, учасниками події повинна бути досягнута згода щодо того, хто винен у пригоді. Крім того, учасники ДТП повинні мати у себе бланк європротоколу.

Чим відрізняється відшкодування шкоди при обопільній вині від стандартного випадку

ДТПСт. 1166, 1187, 1188 ЦК України вводять три важливих положення, що стосуються страхових виплат за обопільної вини в ДТП:

  1. При визначенні розміру страхових виплат страховик повинен спиратися на встановлену судом ступінь вини.
  2. Потерпілий може звертатися до будь-якого зі страховиків цивільної відповідальності.
  3. Якщо ступінь вини учасників ДТП не встановлена судом, страховики несуть відповідальність в рівних частках.

Причому закон не вимагає обов’язкового звернення до суду – третє положення можна трактувати як обов’язок відшкодування шкоди в рівних частках незалежно від того, чи зумів суд встановити ступінь відповідальності або до суду просто не зверталися.

Тому багато залежить від позиції конкретних страховиків: хтось наполягає на обов’язковому зверненні в суд для виробництва виплат, а хтось, виходячи з того ж положення, оплачує половину заподіяної шкоди. Якщо рішення, прийняте страховою компанією, не влаштовує кого-небудь з учасників ДТП, воно також може бути оскаржено в суді.

Як відбуваються компенсаційні виплати в разі обопільної вини

В умовах існування правової невизначеності питання про те, якщо в ДТП обопільна вина, оплачує страхова компанія шкоди, на першому етапі вирішується всередині самої страхової компанії. Існує три суперечливих положення закону:

  • збиток за ОСЦПВ відшкодовується потерпілому;
  • збиток відшкодовується пропорційно ступеня вини, встановленої судом;
  • якщо ступінь провини не встановлена, шкоди виплачується у рівних частках страховиками ОСЦПВ всіх учасників події.

Залежно від позиції конкретного страховика вирішується і питання про те, скільки і кому виплачує страхова компанія при обопільній ДТП.

Існує позиція Верховного суду України, що дозволяє учасникам ДТП з обопільною виною отримувати відшкодування понесеного збитку. Відповідно, відмова у виробництві виплат або вимогу страховиків про обов’язкове звернення до суду для визначення ступеня вини мають на меті затягування виплат.

При зверненні до суду страхувальник його виграє, однак деякі компанії розраховують на те, що частина водіїв, особливо якщо сума збитку не надто велика, просто не стане туди звертатися.

Визначення розміру завданої шкоди

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної кожному автомобілю, проводиться експертами в цій області, виходячи з вартості нових запасних частин, необхідного часу на усунення пошкоджень і вартості нормо-години ремонтних робіт. Робиться і поправка на ступінь зносу постраждалого автомобіля. Розмір майнової шкоди визначається в грошовій формі.

Останні зміни в законодавстві свідчать про те, що відшкодування шкоди відбувається переважно в натуральній формі. Тобто страховик проводить оплату компаніям, що виробляють ремонт. Вибирати, що отримати – ремонт або гроші, потерпілий не може. Грошові виплати виробляються, тільки коли страховик не має можливості організувати ремонт згідно з вимогами закону. Відповідно, якщо відбувається відшкодування шкоди за ДТП з обопільною виною, автомобілісту доведеться оплатити половину рахунку, виставленого ремонтниками, власними грошима.

Як розрахувати належне відшкодування при ДТП з обопільною виною

Припустимо, зіткнулися “Шевроле” і “Мерседес”. Першій машині завдано матеріальної шкоди на суму 20 тис. грн, другий – на 50 тис. грн. Вина водіїв визнана обопільною. В загальному випадку (без звернення до суду і визначення ступеня провини) водій “Шевроле” отримає 10 тис., а водій “Мерседеса” – 25 тис. грн відшкодування по ОСЦПВ.

Якщо ж звернення в суд відбулося і він прийняв рішення, що 20 % провини лежить на водія “Шевроле”, а 80% – на водія “Мерседеса”, то власник першої машини отримає відповідно більше, а друге менше, ніж у звичайному випадку.

Як вчинити, якщо страховик відмовляє у виплаті

Відмова страховоїФормально страховик має право відмовити у виплаті винуватця події. Невизначеність законодавства дозволяє удавати, що він не знає про позиції Верховного суду. Застосовується ця тактика відтягування виплат.

Страхувальник, не задоволений рішенням суду, повинен спочатку провести претензійну роботу. Тобто направити страховику документ, званий претензією, в якій вказати на незгоду з рішенням страховика і вимагати відшкодування збитків. Претензію краще відразу відправити поштою. Використовуйте для цього рекомендований лист з описом вкладення та повідомленням про вручення. Від дати вручення листа у страховиків є 10 днів на ухвалення рішення. Якщо воно не прийнято або не влаштовує клієнта, після закінчення цього терміну можна подавати позовну заяву в суд.

Процес судового розгляду досить тривалий і на початковому етапі вимагає від позивача відчутних фінансових витрат. Розрахунок страховиків будується на тому, що багато хто просто не захочуть вступати в судову тяганину. Однак за результатами судового рішення витрати заявника можна перекласти на відповідача.

Більш детальну інформацію ви можете прочитати в статті: «Виплати компенсацій по ОСЦПВ при ДТП»

Доказ обопільної вини в суді

Іноді особа, визнана співробітниками поліції винуватцем події, не погоджується з таким рішенням і наполягає на обопільної вини. Вирішити цей спір можна у вищестоящих інстанціях поліції або в суді. Зрозуміло, знадобляться докази обопільної вини і хороше знання юриспруденції. Судова практика показує, що більшість громадян не має достатніх знань і навичок для самостійного обстоювання своєї позиції в ході судових засідань. Тому, якщо ви не є професійним юристом, слід найняти адвоката.

Висновок

Якщо ступінь вини водіїв у ДТП з обопільною виною не встановлена судом, кожен з них повинен отримати відшкодування по ОСЦПВ половини завданої шкоди. Якщо ж ступінь провини судом встановлено, відшкодування відбувається пропорційно їй. Однак багато страховики не бажають визнавати справедливість цього правила, тому досить часто протиріччя між страховиком і страхувальником доводиться вирішувати в судових органах.

Схожі записи