Меню Закрити

Які терміни виплат по ОСЦПВ

Договір обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності (ОСЦПВ) необхідний кожному автовласнику. Автоцивілка обов’язкова за законом, вона ж служить надійною гарантією дотримання прав постраждалих у дорожньо-транспортній пригоді (ДТП). Хоча відшкодування грошима у 2024 році обмежене, воно повністю не виключено, в тому числі пряме. Граничний термін виплат по ОСЦПВ зафіксовано законодавчо.

ОСЦПВ і виплати при ДТП

Терміни ОСЦПВАвтоцивілка дає шанс на компенсацію збитку:

  • майнового – до 130 тис. грн;
  • життю і здоров’ю – до 260 тис. грн.

Всі процедурні питання, порядок і правила регламентує Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Розмір відшкодування залежить від способу оформлення ДТП: за допомогою співробітників поліції або самостійно по Європротоколу.

За Європротоколом можлива виплата тільки за пошкоджене майно. Компенсація, передбачена до 50 тис. грн залежно від наявності або відсутності розбіжностей і способу фіксації аварії та передачі даних.

Потерпілому виплатить відшкодування страховки компанія винуватця ДТП або своя, якщо випадок підходить для прямого відшкодування. Причому можна розраховувати на виплату від будь-якого страховика, якщо учасників події декілька. Максимальна виплата на учасників аварії не ділиться і не знижується. Тобто кожна може бути максимальною. Проте виплата компенсації за пошкоджений автомобіль – це рідкість, відтоді як відновлювальний ремонт замінив готівку у відносинах між страхувальником і страховиком. Також СК розрахується грошима, якщо для неї це більш вигідний варіант, ніж дорогий ремонт.

Читайте детальнішу інформацію про те, які є виплати компенсацій по ОСЦПВ при ДТП.

Закон про терміни страхових виплат

Для нас мають значення розміри компенсації, але не менш важливо знати, в які строки виплачується страховка. Процедура страхового відшкодування докладно описана в Законі “Про обов’язкове страхування” (далі – Правила ОСЦПВ) викладено правила обов’язкового страхування, в яких йдеться також щодо термінів.

На термін страхових виплат по ОСЦПВ при ДТП може вплинути наступне:

  • Як швидко і в який день були подані документи в СК. Святкові і вихідні не враховуються, тому на ділі страховик може приступити до розгляду вимоги не у встановлений час, а набагато пізніше.
  • Коли був наданий страховику доступ до автомобіля. Розрахунок виплат можливий тільки за результатами експертизи, і для цього знадобиться машина.
  • Чи всі необхідні документи надані. При нестачі паперів протягом 3 робочих днів з моменту отримання страховик зобов’язаний доставити потерпілого до відома про це, вказавши повний список необхідних документів. Якщо пакет не доповнити, отримати гроші по страховці після ДТП вчасно не вийде.
  • Ведеться розслідування у зв’язку з подією. У законі про ОСЦПВ передбачена можливість відстрочки виплати у разі поточного кримінальної справи або розслідування до винесення судового рішення.

Якщо ДТП оформлено за всіма правилами, є вимагаються документи, залишається виконати умови договору.

Терміни оформлення виплат

Тепер розглянемо, у який термін страхова компанія повинна виплатити гроші згідно з нашим законодавством. Спочатку визначимося з етапами процедури:

  1. Оформлення ДТП.
  2. Збір і подача документів.
  3. Надання авто для експертизи.
  4. Прийняття рішення страховиком.
  5. Виплата відшкодування.

Крім того, процес може затягнутися, якщо потерпілого не задовольнить розмір компенсації.

Строки звернення до СК

Термін обігу 5 днівПотерпілий повинен сповістити страховика про настання страхового випадку в передбачений договором термін при першій же можливості, а потім вкластися у конкретні тимчасові рамки з подачею документів. Повідомити СК про подію потрібно в найкоротші терміни.

Отже, відповідь на питання, протягом якого часу виплачують страховку, залежить від того, як швидко потерпілий виконує зазначене вимога закону. Раніше у нього було 15 діб на збір і подачу документів. Сьогодні вимогу про відшкодування та документи в СК потрібно направити протягом 5 днів після ДТП.

При цьому неважливо, як оформляється пригода – з участю працівників Державтоінспекції або по європротоколу.

Автомобіль ж необхідно надати на огляд за погодженням або першу вимогу страховика. Через який час? Це має бути зроблено протягом 5 днів після подання документів та заяви на компенсацію. Якщо результат незалежної оцінки за ініціативою потерпілого не дозволяє страховику встановити факт страхового випадку або визначити реальний розмір шкоди, компанія має право протягом 10 днів після подання заяви оглянути пошкоджений ТЗ.

Як довго розглядається заява

Термін розгляду заяви про страхову виплату не повинен перевищувати 15 діб. Ще п’ять днів СК надається на здійснення виплати, якщо вона можлива.

Тобто через 20 днів після подачі заяви страховик зобов’язаний винести рішення щодо виплати компенсації або ремонту або видати обґрунтовану письмову відмову. Якщо потерпілий вирішить відремонтувати свій автомобіль на СТО, з якою у СК не укладено договір, і страховик погодився на це, то строк у цьому випадку збільшується до 30 днів.

Форс-мажори і інші випадки, коли виплати неможливі або терміни можуть не дотримуватися, обумовлюються в договорі, укладення якого передбачає оформлення страховки. Якщо страховик діє в порушення зобов’язань або законодавства, а потерпілого щось не влаштовує, рішення СК можна оскаржити.

Виплати по ОСЦПВ і досудова претензія

Претензія в страховуУ вищевказаній статті закону сказано, що при розбіжностях до пред’явлення страховику позову потерпілий направляє йому претензію, яка розглядається протягом 10 робочих днів. Компанія повинна виплатити гроші або відмовити. Іншими словами, терміни виплати страхового відшкодування ненадовго, але все ж віддаляються.

Якщо проблема в неякісним ремонті, отримавши претензію, страховик повинен протягом 5 робочих днів організувати огляд ТЗ. Коли недоліки усунути неможливо, приймається рішення на виплату. Якщо цього не відбудеться, потерпілий має право звернутися до суду. Ну а далі, скільки чекати виплати, залежить від суддів та виконавців.

Виплати і строк позовної давності

Ні закон, ні Правила ОСЦПВ не містять згадок про позовної давності. Дане питання висвітлюється положеннями Цивільного кодексу (ЦК), де визначено загальний строк позовної давності – 3 роки. Це ж підтверджено статтею, присвяченій позовної давності за вимогами, пов’язаних з майновим страхуванням.

Згідно З ЦК строк обчислення починається з моменту порушення прав. Тобто майнові претензії до винуватця можна пред’явити протягом трьох років з моменту ДТП (дати настання страхового випадку), а до страховика – з дати відмови у виплаті, коли стало ясно, що її недостатньо або СК не вклалася з виплат у встановлені терміни.

Щодо позовів про відшкодування шкоди життю та здоров’ю, моральної шкоди, а також за будь-якого вже винесеному судовому рішенню строк давності не застосовується. Призупинений або перерваний термін завжди починає обчислюватися заново.

Якщо СК затримує виплати

Скільки днів страхова компанія виплачує гроші зазвичай, напевно, вже всім відомо. Якщо вона занадто повільно виконує свої обов’язки, а претензія не мала позитивного ефекту, потерпілий має право:

  • Звернутися зі скаргою у Моторно транспортне страхове бюро України (МТСБУ).
  • Подати судовий позов.

Швидка виплата тут навряд чи можлива, але добитися справедливості цілком реально.

Покарання за недотримання строків виплат

Визначені методи впливу на страховика у вигляді неустойки (пені), коли він не дотримується визначених законом строків. Там же йдеться, що контроль за дотриманням СК порядку страхового відшкодування здійснює МТСБУ. В таких випадках видає страховику припис про необхідність виконання зобов’язань, в тому числі за строками. Проігнорувати дане розпорядження неможливо.

Неустойка за прострочення

Якщо СК не вкладеться з виплатою відшкодування у відведені 20 діб за умови, що немає підстав для відмови, її зобов’яжуть виплатити за кожен день затримки по 1% від загальної суми. У випадку, коли не дотримується термін видачі мотивованої відмови, страховику доведеться заплатити 0,05% від страхової суми за кожен прострочений день.

Висновок

Взагалі стягнення матеріального збитку за ДТП не здається такою вже простою справою. Але що стосується порядку та строків процедури, вони досить чітко визначені. Щоб процес не став проблемним, рекомендується:

  1. Повідомити страховика про подію на місці ДТП при першій же можливості.
  2. Не зволікати зі збором і наданням необхідних документів.
  3. Не ремонтувати машину самостійно, щоб вчасно надати її на експертизу.
  4. При недодержанні встановлених строків діяти в порядку, передбаченому законодавством.
  5. При необхідності подавати позов протягом трьох років, не пізніше.

Якщо страхова відмовляється від своїх виплат у ДТП: Відео

Схожі записи