Меню Закрити

Розірвання договору ОСЦПВ

Поки машина знаходиться в експлуатації, необхідна страховка. Якщо автомобіль перестає перебувати у власності, виникає питання, як розірвати договір ОСЦПВ у 2024 році і повернути при цьому частину витрачених коштів. На щастя, в більшості випадків повернення грошей можливе. Неважливо, за чиєю ініціативою розривається угода – страхувальника або страховика. Головне, щоб причини були поважними.

Розірвання договору ОСЦПВ

Що таке страховка ОСЦПВ

ОСЦПВ – не єдиний, але обов’язковий вид страхування (страхування автоцивільної відповідальності). За відсутність поліса автовласника оштрафують. Однак це захист не автомобіля або його водія. Страховик компенсує збитки третіх осіб.

ОСЦПВ – соціальний захід, що має на меті захистити фінансові гарантії відшкодування шкоди, заподіяної власниками ТЗ життю, здоров’ю або майну потерпілих.

Договірні відносини і процедура оформлення зараз регулюються Законом України «Про обов’язкове страхування». Клієнт може отримати поліс з обмеженим і необмеженим (до п’яти) числом допущених до керування ТЗ осіб і на різні терміни (від трьох місяців до року) з урахуванням періоду використання. Було дозволено оформлення страховки через інтернет, став доступний електронний поліс.

Чи можна розірвати достроково ОСЦПВ

Перш ніж розбиратися у фінансових питаннях, важливо зрозуміти, в яких випадках можна анулювати договір ОСЦПВ. Ще в Постанові Уряду були перераховані випадки дострокового припинення страхового договору:

  • смерть страхувальника;
  • ліквідація юридичної особи, що застрахувало ТЗ;
  • ліквідація організації страховика;
  • втрата зазначеного в договорі ТЗ;
  • інші передбачені законодавством випадки.

Поважні причини дострокового розірвання договору

Вище перераховані об’єктивні причини розриву угоди. Однак можливе дострокове розірвання договору ОСЦПВ за ініціативою страхувальника. Такі випадки цілком допускається законом:

  • у зв’язку з продажем і подальшим переоформленням автомобіля, оскільки змінюється власник – особа, яка виступила підписантом договору;
  • у будь-який час за власною ініціативою власника ТЗ.

Якщо страховик втрачає ліцензію, збанкрутував або перебуває під слідством, він об’єктивно не може виконувати свої зобов’язання.

Потрібно відзначити, що для страховика поліс втрачає свою актуальність після аварії, якщо авто не підлягає відновленню, або угону. Крім того, не виключається розрив договору з ініціативи страхової компанії при виявленні порушень з боку страхувальника – надання неправдивих або неповних відомостей, що впливають на визначення ступеня страхового ризику.

Багато автовласників цікавляться, чи можна розірвати електронний поліс. В юридичному аспекті між договором електронним та на паперовому носії різниці немає.

Документи для розірвання договору

Якщо рішення прийнято, важливо знати, які документи потрібні для розірвання страховки. Все залежить від причини розірвання договору. Крім заяви, в будь-якому випадку будуть потрібні оригінали та копії:

  • полісу і квитанції оплати (бажано);
  • паспорта страхувальника;
  • нотаріально завіреної довіреності на представника, якщо питання не вирішується власником.

Також будуть потрібні реквізити для перерахування невикористаної страхової суми. Представляємо перелік паперів, необхідних залежно від причин припинення страховки:

  • договір купівлі-продажу, якщо авто продається (деякі СК вимагають копію свідоцтва про реєстрацію із записом про нового власника, але це неправильно);
  • копія висновку технічної експертизи поліції, якщо машина не підлягає відновленню;
  • довідка з поліції про викрадення;
  • копія постанови про позбавлення водійського посвідчення;
  • копія свідоцтва про утилізацію та довідка про зняття з обліку;
  • копія свідоцтва про смерть власника, копія свідоцтва про вступ у права спадкування або заповіту;
  • документ, що підтверджує ліквідацію юрособи.

Повний перелік вимог і необхідних паперів можна з’ясувати у свого страховика.

Заява на розірвання

Зазвичай СК надає можливість взяти в офісі бланк заяви на розірвання страхового поліса або завантажити його зі свого сайту. Звернення заповнюється від руки і може подаватися в компанію будь-яким доступним способом особисто або з допомогою представника. На всякий випадок відправку документа рекомендується продублювати рекомендованим листом з повідомленням про вручення адресату.

В шапці повинні бути назву та адресу страхової організації, потім треба вписати паспортні та контактні дані, адресу страхувальника. Далі заповнюються всі пункти. Обов’язково потрібно вказати номер і дату видачі поліса, а також причину розриву відносин зі страховиком і спосіб отримання коштів. На заявці співробітник СК поставить реєстраційний штамп, дату і свій підпис. Важливо врахувати, що при самостійному вирішенні припинити договір отримати гроші можна не завжди.

Заяву на повернення ОСЦПВ при продажу автомобіля відрізняється списком доданих документів, які вказуються у відповідній графі. До візиту в страхову компанію має сенс проконсультуватися з її представником через телефон. Контакти можна знайти в полісі.

Порядок розірвання договору

Перед тим як збирати пакет необхідних паперів, рекомендується поцікавитися, як розірвати договір страхування на авто. Важливо, щоб у СК не виникли питання і гроші були виплачені у встановлені законом терміни. Для цього потрібно:

  1. Прибути в офіс СК.
  2. Звернутися до менеджера, який передасть документи юристу компанії.
  3. Дочекатися рішення про можливість розірвання після перевірки паперів та отримати гроші за невикористаний страховий термін.

Розрахунок розміру страхового повернення

Зрозуміло, нам цікаво знати при розірванні договору, скільки грошей повертається. Невикористаний залишок внеску розраховується виходячи з кількості днів, що залишилися до завершення терміну дії поліса. При цьому формула розрахунку повернення страхової премії виглядає так:

  1. Із загальної вартості поліса віднімається 23% за ведення справи.
  2. Визначається коефіцієнт зменшення суми як відношення числа днів, протягом яких страховка діяла, до загальної кількості днів у році.
  3. Підсумкова сума до повернення визначається добутком 77% від загального внеску та коефіцієнта зменшення.

Повністю повернути гроші за страховку не вийде. З 100% вартості 20% – на рахунок СК в якості заробітної плати і преміальних за ведення страхової справи співробітникам.

Розрахунок враховує тільки решта 80% від ціни поліса, що надходять до фонду страхових виплат.

Утримання при розірванні 23% вважається обґрунтованим. Однак ніякими законодавчими актами це не підтверджено, тому можна спробувати оскаржити в суді.

Якщо договір розривається при продажу авто, ці 23% відсотка можна повернути. Потрібно домовитися з новим власником про придбання ним поліса в тій же СК. У такому разі договір переоформляється на іншого власника, залишок страхового внеску враховується в платежі за його поліс, і вже новий власник ТЗ може виплатити раніше повну суму залишку.

Коли повернути гроші неможливо при достроковому розірванні

Повернення частини страхової премії неможливе:

  • Коли страхова компанія ліквідується (до початку процедури банкрутства потрібно встигнути подати заяву).
  • В інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо мова йде про продаж машини, старий власник не повинен залишатися юридичним власником (продаж за дорученням). Якщо страховий договір розривається за ініціативою СК, ніякої компенсації бути не може. У цьому випадку, як правило, в розірванні угоди винен клієнт, тому виплата йому не належить.

Висновок

Навіть якщо страховка не потрібна, просто здати поліс ОСЦПВ і отримати гроші неможливо. Потрібні вагомі підстави для розірвання страхового договору. При цьому слід звернути увагу на такі моменти:

  1. Розірвати договір можливо в будь-якому випадку, особливо якщо він не влаштовує.
  2. Процедура розірвання проста.
  3. Щоб скасувати поліс, куплений через інтернет, потрібно діяти так само, як і у випадку з договором на паперовому носії.
  4. Гроші повертаються не завжди.

Схожі записи