Меню Закрити

Обмін автомобіля на нерухоме майно

Одним зі способів у 2024 році набуття як житлового, так і нежитлового приміщення є обмін авто на нерухомість. Ця можливість позбавляє від необхідності попереднього продажу свого транспортного засобу з метою вкладення виручених грошей в новий будинок або квартиру. Об’єктом міни можуть бути рівнозначні за ціною об’єкти або вимагають доплати для однієї зі сторін правочину. При цьому пошук відповідного варіанту для обміну може зайняти багато часу.Обмін автомобіля на нерухоме майно

Як обміняти машину на нерухомість

Щоб обміняти автомобіль на нерухомість, перш за все необхідно знайти бажає здійснити подібну операцію. Адже вона здійсненна тільки в разі, коли об’єкти та умови угоди влаштовують обидві сторони. Для пошуків відповідного варіанту можна використовувати газети, соціальні мережі або спеціальні сайти в інтернеті, де розміщуються оголошення про продаж чи обмін транспортних засобів, – наприклад, “OLX” або “Autoria”. У кожному місті або регіоні є свої джерела інформації.

Для забезпечення юридичної чистоти угоди об’єкти повинні бути оформлені на її учасників. Автомобіль повинен стояти на обліку в МВС без обмежень, заборон. Нерухоме майно також не може мати обтяжень.

Будинок або квартира часто перебувають у спільній власності подружжя. У цьому випадку один з них надає іншому нотаріально завірену згоду на операцію.

Способи обміну

Обміняти машину можна як на міську квартиру, так і на котедж в передмісті або на будинок в селі. В обох випадках на вартість об’єктів впливає ситуація на вторинному ринку. Ціна будинку або квартири багато в чому залежить від місця розташування конкретного міста, наявності поруч соціально-побутових установ, транспортної інфраструктури, матеріалу стін та багато іншого. З автомобілями простіше, оскільки їхня вартість визначається в основному популярністю моделлю, роком випуску, пробігом і технічним станом.

Автомобіль на будинок

Обміняти машину на нерухомістьОбмін будинку на автомобіль можливий, навіть якщо житлове приміщення ще перебуває на стадії будівництва. Оціночна вартість такої нерухомості буде значно нижче, ніж за повністю готовий варіант. У цій ситуації свідоцтва про право власності, яку видає Держреєстр, у власника будинку не буде.

Документ можна отримати тільки після завершення будівництва та оформлення техпаспорта приміщення в Бюро технічної інвентаризації. Однак свідоцтво про право власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля, має бути обов’язково. Таким чином, коли мова йде про об’єкт незавершеного будівництва, необхідно обмінювати автомобіль на земельну ділянку з недобудованим будинком.

Коли проводиться обмін автомобіля на будинок, будівництво якого вже завершено, земельна ділянка окремо не фігурує. Після оформлення будови в Держреєстрі можна оформити договір міни автомобіля на будинок без окремої згадки ділянки. При визначенні вартості житлового будинку враховуються всі наявні присадибні господарські будівлі – гараж, баня, теплиця, альтанка і т. д.

Авто на квартиру

Обмін машини на квартиру, на відміну від приватного будинку, юридично можливий тільки у випадку, коли будівництво повністю завершено і житлове приміщення здано в експлуатацію. А якщо житло зводиться тільки за договором пайового будівництва, то у його власника, крім цього документа, на руках нічого немає. Свідоцтво про право власності він отримає тільки після підписання акту прийому-передачі квартири, коли вона буде передана йому забудовником.

Якщо ви маєте намір віддати авто в обмін на квартиру, слід врахувати ще один важливий момент – іпотеку. Зараз багато купують житло в кредит на 20-30 років. Протягом цього часу цілком можливо, що у власника можуть змінитися плани і він захоче продати або обміняти свою квартиру. У цьому випадку договір міни можна оформити тільки після повного погашення іпотеки, без зняття обтяження Держреєстр не буде реєструвати угоду. Решту суми кредиту може внести власник автомобіля в якості доплати за квартиру.

Оформлення угоди

Процедура оформлення обміну транспортного засобу на нерухоме майно проходить в установленому порядку. Всі деталі угоди повинні бути юридично зафіксовані – ринкова вартість об’єктів, сума доплати, факт передачі грошових коштів і так далі.

Необхідність доплати

На практиці в більшості випадків люди обмінюють автомобіль на квартиру з доплатою. Це пов’язано з тим, що житло зазвичай коштує набагато дорожче старих машин. Звичайно, ціна залежить від місця розташування нерухомості. Проте хороша квартира у сучасному будинку з плином часу зазвичай не втрачає свою ринкову вартість, за винятком кризових явищ в економіці. Чого не скажеш про автомобілі, які починають дешевшати вже з першого дня експлуатації.

Коли проводиться обмін машини на нерухомість з доплатою, слід враховувати не тільки пробіг і ступінь технічного зносу транспортного засобу. У жилого приміщення теж можуть бути істотні недоліки – необхідність капітального ремонту внутрішніх стін, заміни труб опалення, водопостачання або вікон. Всі ці моменти можуть значною мірою вплинути на розмір доплати. Дані нюанси обговорюються сторонами в індивідуальному порядку. У разі обміну кімнати на машину цілком можливо, що доведеться доплачувати за автомобіль.

Доплата може знадобитися і в разі обміну автомобілями, оскільки в залежності від періоду та умов експлуатації навіть однакові моделі можуть мати різну ринкову вартість.

Потрібні документи

Для здійснення обміну транспортного засобу на об’єкт нерухомості обидві сторони подають відповідні документи. Власник автомобіля при укладанні угоди повинен мати:

 1. Оригінал ПТЗ.
 2. Правовстановлюючий документ – договір купівлі-продажу, дарування, свідоцтво про спадщину.
 3. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
 4. Цивільний паспорт.
 5. Нотаріально завірену довіреність другого з подружжя, якщо машина купувалася під час шлюбу.

Надання діагностичної карти і поліса ОСЦПВ необов’язково. Їх новий власник може оформити самостійно перед поїздкою в сервісний центр МВС (колишній МРЕВ) для перереєстрації машини.

Власнику квартири або будинку потрібно більше паперів:

 • Правовстановлюючі документи – договір купівлі-продажу, дарування, приватизацію, пайової участі, свідоцтво про спадщину або рішення суду про передачу житлового приміщення у власність.
 • Свідоцтво про право власності.
 • Технічний та кадастровий паспорт.
 • Довідка з податкової про відсутність заборгованості, якщо нерухомість була отримана в дар або в спадщину.
 • Виписка з будинкової книги.
 • Свідоцтво про шлюб.
 • Свідоцтво про народження дітей, якщо вони неповнолітні.
 • Дозвіл органів опіки на операцію за наявності неповнолітніх дітей.
 • Нотаріально завірена довіреність другого з подружжя, якщо майно є спільно нажитим, а другий чоловік не зможе особисто бути присутнім під час оформлення угоди.
 • Довідка про склад сім’ї.
 • Цивільний паспорт власника.

Договір міни

При укладанні договору міни кожна сторона одночасно є продавцем і покупцем. У тексті документа повинні міститися такі відомості:

 • Технічні характеристики автомобіля, що підлягає обміну, – марка, модель, номер ПТЗ, рік випуску, колір, державний номер, VIN-код або номер кузова/шасі.
 • Номер правовстановлюючого документа на транспортний засіб.
 • Докладний опис об’єкта нерухомості – адреса, площа, поверх, кількість кімнат, матеріал стін, площа присадибної ділянки та перелік присадибних споруд.
 • Дані правовстановлюючих документів, зокрема свідоцтва про право власності.
 • Розмір доплати, а також порядок і строки її внесення.

Договір міни можна скласти з допомогою юриста або самостійно. Аналогічно ви можете обміняти машину на машину.

Обмін за договором купівлі-продажу

Процес обміну автомобіля на будинок або квартиру може бути оформлений як продаж, якщо сторони з якихось причин не бажають складати договір міни. У цьому випадку будуть мати місце дві угоди, які з юридичної точки зору незалежні один від одного.

Сторони оформляють два договори купівлі-продажу: один – на машину, інший – на об’єкт нерухомості. Вартість кожного з них визначається індивідуально. Доплатою послужить сума різниці між ними.

Як відбувається обмін

Як відбувається обмін

Якщо процес обміну здійснюється за договором міни, то після його укладення та внесення суми доплати сторони разом повинні піти на реєстрацію правочину в Держреєстр. В іншому випадку документи не будуть прийняті на оформлення. Процедура реєстрації може зайняти до 30 днів. Новому власнику житлового приміщення видадуть свідоцтво про право власності і повернуть його примірник договору, проставивши в ньому всі необхідні позначки.

Новий власник автомобіля зі своєю копією договору протягом 10 днів з дати складання самостійно повинен звернутися у сервісний центр МВС за місцем свого фактичного знаходження і переоформити транспортний засіб на своє ім’я. Присутність другої сторони не вимагається. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ співробітники видадуть в день звернення.

У разі оформлення обміну двома договорами купівлі-продажу в Держреєстр боку, також повинні піти разом, а у сервісний центр МВС новий власник транспортного засобу вирушає один. Однак у цій ситуації сума доплати в документах фігурувати не буде, тому учасникам такої угоди доведеться усно домовлятися про порядок її внесення. При передачі грошових коштів обов’язково слід взяти розписку у продавця квартири або будинку.

Обмін автомобіля на земельну ділянку

Будь земельна ділянка є об’єктом нерухомості і приватної власності, навіть якщо на ньому немає будівель. Отже, його можна при бажанні обміняти на автомобіль. В цьому випадку не потрібно збирати об’ємний пакет документів. У власника має бути тільки свідоцтво про право власності і кадастрова карта. Перед оформленням слід викликати геодезистів з місцевої адміністрації для точного позначення меж ділянки.

Обмін автомобілями

Для здійснення обміну зовсім не обов’язково, щоб об’єкти угоди ставилися до різних видів власності. При бажанні можна обміняти свій автомобіль на інший транспортний засіб, технічні можливості і характеристики якого вас більше влаштовують. Для цього слід знайти контрагента самостійно або звернутися в автосалон, що працює по Trade-in. У другому випадку процес займе набагато менше часу, але без доплати навряд чи вдасться обійтися.

Висновок

Наявний у власності автомобіль цілком можна використовувати для вирішення житлового питання, оформивши договір міни. Це дозволить обійтися без пошуків покупця на машину. А для власника житлового приміщення обмін – спосіб прискорити реалізацію своєї нерухомості і одночасно отримати засіб пересування.