Меню Закрити

Для чого потрібна незалежна експертиза після ДТП

Неминучим наслідком будь-якого дорожньо-транспортної пригоди є механічне пошкодження транспортного засобу, усунення якого коштує певних фінансових витрат. У такій ситуації важливо правильно визначити точну вартість ремонту, а для цього часто потрібен незалежна експертиза після ДТП. Тільки вона допоможе об’єктивно оцінити масштаби завданої шкоди та уточнити витрати на відновлення.

Незалежна експертиза після ДТП

У чому суть

Порядок проведення незалежної експертизи автомобілів регламентуються Законом “Про обов’язкове страхування цивільно-правої відповідальності власників транспортних засобів”. Коли постраждала в результаті ДТП сторона звертається за страховим відшкодуванням по ОСЦПВ страховик зобов’язаний провести незалежну експертизу для визначення суми виплати. Ця процедура часто проводиться організаціями, які співпрацюють зі страховою компанією. У цій ситуації не виключені спроби навмисного заниження суми майнової шкоди з метою зменшити розмір страхової виплати.

Автовласник при незгоді з висновком експерта, запрошеного страховиком, має право звернутися в іншу організацію і замовити незалежну оцінку заподіяної шкоди.

Автоекспертиза проводиться також за запитом слідчих і судових органів при наявності потерпілих, які отримали тяжкі ушкодження, або загинули в результаті ДТП. У цій ситуації перевірка ініціюється не тільки з метою оцінки матеріального збитку, але і для виявлення винуватців події і визначення ступеня їх вини.

Види експертиз, що проводяться після ДТП

Залежно від обставин дорожньо-транспортної пригоди, а також питань, на які необхідно отримати відповіді, виконують кілька видів автотехнічних експертиз. Вони можуть проводитися як окремо, так і в комплексі.

Трасологічна

При проведенні трасологического дослідження незалежні експерти повинні встановити швидкість і траєкторію руху транспортних засобів у момент аварії. Для цього вони аналізують гальмівні шляхи автомобілів, дорожні умови та інші параметри, що дозволяють відновити картину події. В обов’язковому порядку ведеться фото – та відеозйомка місця події, досліджуються всі предмети і об’єкти, що мають яке-небудь відношення до аварії, складаються схеми ДТП.

Трасологічне дослідження обставин ДТП проводиться для виявлення винуватця події та обставин, що стали причиною зіткнення. Вона також встановлює, чи була у водія, який допустив зіткнення, можливість вчасно помітити небезпеку і вжити заходів для повної зупинки транспортного засобу.

Більш детальну інформацію можете дізнатися у статті про трасологічної експертизи.

Автотехнічна

Технічна експертиза транспортного засобу спрямована на встановлення технічного стану машини перед аварією. Вона повинна відповісти на питання про те, як себе вів автомобіль перед зіткненням і могли стати причиною аварії якісь його несправності.

Читайте докладніше про автотехнічної експертизи.

Судмедекспертиза після ДТП

Якщо в результаті зіткнення автомобілів є поранені чи загиблі, за вимогою слідчих та судових органів проводиться судмедекспертиза. Її завданням є визначення тяжкості травм, їх наслідків, а також встановлення ступеня провини підсудного. Від результатів судмедекспертизи безпосередньо залежать міра покарання, що призначається судом, та розмір компенсації за заподіяну шкоду здоров’ю або втрату близьких родичів.

Судова

Якщо в процесі розгляду справи суддя вирішить, що представлених фактів недостатньо для встановлення ступеня провини підсудного або для визначення масштабів майнової шкоди, він може призначити судову експертизу і скласти перелік питань, на які потрібно отримати відповіді технічних фахівців. При необхідності експерта, що проводив дослідження, можуть викликати на судове засідання для дачі усних відповідей на виниклі питання судді, прокурора або адвоката.

Оціночна

Оціночна (автотоварознавча) експертиза автомобіля або мотоцикла проводиться з однією метою – встановити точні масштаби майнової шкоди та визначити ціну ремонтних робіт, яка включає вартість запасних частин і послуг працівників СТО. Виявлення причин аварії, а також її винуватців або обставин не входить у завдання оціночної експертизи.

Оціночна експертиза після ДТП

Експертні організації

Як тільки з’являється необхідність в експертизі автомобіля, відразу виникає питання, де її зробити. До вибору виконавця даної процедури слід поставитися відповідально, оскільки від її результатів залежить відшкодування збитків. Організація, в яку ви будете звертатися, повинна відповідати наступним вимогам:

  • наявність позитивних відгуків колишніх клієнтів;
  • досвід експертної діяльності;
  • наявність страховки відповідальності організації;
  • обов’язкове укладення договору з клієнтами;
  • членство в одній з саморегульованих організацій оцінювачів.

Як провести незалежну експертизу

Перед тим як провести незалежну експертизу, необхідно визначитися з організацією, працівники якої будуть виконувати необхідні дослідження. Вибором виконавця займається той, хто замовляє процедуру. Пошук експерта можна вести наступним чином:

  • скористатися реєстром техніків-експертів, де вказуються не тільки особисті дані фахівця, але і організація, в якій він працює;
  • самостійно шукати через інтернет або в інших відкритих джерелах;
  • прислухатися до рекомендацій знайомих або родичів, які вже мали досвід у проведенні цієї процедури.

Логічно виникає питання, хто організовує незалежну експертизу. Цим повинен займатися її ініціатор. Зазвичай це автовласник, машина якого постраждала з вини третіх осіб. Він в першу чергу зацікавлений в об’єктивній оцінці заподіяної майнової шкоди і компенсації в повному розмірі.

Після вибору експертної організації процедура буде складатися з наступних етапів:

  1. Укладення договору між власником автомобіля та експертною організацією.
  2. Оплата дослідження згідно з чинними тарифами виконавця.
  3. Коли робити експертизу, замовник і виконавець вирішують спільно, узгодивши дату та час процедури.
  4. Ініціатор повинен оповістити про проведення незалежної експертизи винуватця ДТП і страхову компанію телеграмою чи рекомендованим листом.
  5. У призначений день ініціатор процедури надає свій автомобіль для проведення досліджень.

Необхідні документи

Для проведення незалежної експертизи автомобіля в експертну організацію потрібно передати копії:

  • паспорта заявника;
  • свідоцтва про реєстрацію ТЗ;
  • процесуальних документів по ДТП;
  • ПТС автомобіля;
  • поліса ОСЦПВ.

Порядок проведення незалежної експертизи після ДТП

Порядок проведення незалежної експертизи автомобіля наступний:

  1. Експерт фіксує всі пошкодження транспортного засобу на фото і відео, а також складає акт за встановленою формою з переліком деформованих і вийшли з ладу деталей.
  2. Керуючись єдиною методикою визначення витрат, експерт складає кошторис ринкової вартості деталей, що потребують заміни, та ремонтних робіт.
  3. Замовнику експертизи видається висновок за результатами проведених досліджень.

Проведення незалежної експертизи авто після ДТП

Висновок техніка-експерта має містити:

  1. Порядковий номер документа і дату його складання.
  2. Повне найменування організації із зазначенням організаційної форми, його фактична та юридична адреса. Якщо спеціалістом є індивідуальний підприємець, то у висновку вказуються його ПІБ., дата народження, місце проживання, дата реєстрації як ФОП, номер свідоцтва про внесення в Єдиний державний реєстр індивідуальних підприємців.
  3. Підстава для проведення експертизи автомобіля.
  4. Дані ініціатора – ПІБ і місце його проживання або повне найменування юридичної особи та її адреса.
  5. Перелік об’єктів, наданих замовником для проведення експертизи. Дані автомобіля із зазначенням актуального пробігу і дати початку експлуатації.
  6. Відомості про полісах ОСЦПВ – як потерпілого, так і винуватця ДТП із зазначенням повного найменування страхових компаній.
  7. Технічні питання, на які повинен дати відповіді незалежний експерт з авто.
  8. Методи дослідження, програмне забезпечення і Гости, які використовувалися в ході проведення експертизи.
  9. Докладний опис проведених технічних досліджень.
  10. Висновки за обставинами, виявленими в ході проведення експертизи, за яким ініціатор процедури питання не ставив.
  11. Висновки експерта по кожному з питань, поставлених замовником.

Терміни проведення незалежної експертизи з моменту укладення договору на законодавчому рівні не регламентуються. Тому це питання обговорюється сторонами в індивідуальному порядку. Факторами, що впливають на тривалість процедури, є складність поставлених перед експертом питань та його завантаженість.

Висновки експерта повинні бути викладені у вигляді відповідей на питання в тій же послідовності, в якій вони перелічені в договорі. Всі відповіді формулюються чітко і по суті. Не повинно виникати підстав для неоднозначного тлумачення. При неможливості відповісти на поставлене питання вказується причина.

Документ підписується спеціалістом, який безпосередньо проводив дослідження. Висновок перед видачею ініціатору експертизи обов’язково має бути прошита із зазначенням кількості аркушів. Копія документа зберігається в архіві експертної організації у протягом трьох років.

Участь винуватця ДТП в експертизі

Про те, чи потрібно запрошувати винуватця ДТП на експертизу, вже говорилося вище. Спосіб повідомлення законом не регламентується, але в будь-якому випадку у ініціатора процедури повинно бути підтвердження про те, що другий учасник аварії був своєчасно повідомлений про дату і час проведення експертизи. Краще всього це зробити за допомогою телеграми або рекомендованого листа з повідомленням.

Повинен винуватець ДТП присутні на незалежній експертизі в обов’язковому порядку – на це питання чинне законодавство відповіді не дає. Отже, ініціатор події сам вирішує, прийняти запрошення або відмовитися. Незалежно від того, винуватець аварії під час проведення дослідження пошкоджень автомобіля або ні, за ним зберігається законне право оскаржити висновок експерта.

Вартість процедури

На питання про те, скільки коштує незалежна експертиза автомобіля після ДТП, однозначно відповісти неможливо. Цю процедуру можуть виконувати не тільки організації, але і комерційні підприємства (в тому числі індивідуальні підприємці), тому ціна залежить від регіону. Наприклад, у Києві при наявності ушкоджень 5 деталей ініціатору експертизи доведеться заплатити від 3000 гривень.

Що впливає на ціну

На вартість незалежної експертизи автомобіля для суду впливають наступні фактори:

  • вид експертизи;
  • складність виконуваних робіт;
  • кількість поставлених ініціатором питань;
  • ступінь пошкодження автомобіля;
  • терміновість (ціна може зрости на 10-15%).

Послуги техніка-експерта завжди сплачує ініціатор оціночних робіт. Але надалі він має право у судовому порядку вимагати відшкодування своїх витрат з винуватця ДТП або страхової компанії, яка занизила вартість відновлення транспортного засобу.

Дії після проведення експертизи

Якщо виникає питання, куди звернутися після ДТП – в страхову або в незалежну експертизу – вибирають другий варіант, коли автовласник не згоден з сумою відшкодування збитку по ОСЦПВ. Отже, після отримання висновку техніка-експерта потрібно знову звернутися до страховика і скласти досудову претензію, яка є вимогою доплатити необхідну частину компенсації. Важливо зберегти копію документа, на якому в канцелярії компанії повинні поставити вхідний номер і дату реєстрації. Претензію можна також надіслати рекомендованим листом з повідомленням.

Незгода з експертизою страховика

Представники страхової компанії повинні протягом 5 робочих днів задовольнити вимогу автовласника або видати йому письмову відмову. Відповідно до вимог Закону про ОСЦПВ, до суду можна звернутися, якщо:

  • на досудову претензію страхова компанія видала письмову відмову;
  • протягом 5 робочих днів після отримання претензії автовласник не отримав жодної відповіді від страховика – ні доплати, ні відмови.

При складанні судової претензії необхідно вказати:

  • Дату звернення в страхову компанію, номер виплатного справи і суму відшкодування.
  • Дату проведення незалежної експертизи і повне найменування організації.
  • Свою незгоду з розміром компенсації, отриманої від страховика.
  • Суму матеріального збитку, яка була встановлена в результаті проведеної експертизи.
  • Вимога автовласника виплатити різницю між сумою компенсації, отриманої від страховика, і реальним розміром шкоди, встановленого експертизою.
  • Прохання про відшкодування вартості послуг експертної організації та адвоката.

До претензії необхідно додати висновок експерта.

Чи можна оскаржити висновок експерта

При незгоді з висновком експерта відповідач має законне право оскаржити незалежну експертизу по ДТП в суді. Однак для цього повинні бути вагомі аргументи:

  • невідповідність відомостей з матеріалів ДТП з даними експертного висновку;
  • суперечності у висновках експерта;
  • невідповідність укладення з наявними речовими доказами;
  • співробітник експертної організації, яка проводила дослідження, є зацікавленою особою.

При наявності підстав відповідач вправі клопотати про проведення додаткової незалежної експертизи.

Висновок

Чи варто звертатися в незалежну експертизу, кожен автовласник вирішує самостійно. У будь-якому випадку це його законне право, яким слід скористатися для повного відшкодування завданої матеріальної шкоди. Головне – знайти організацію, яка має у своєму штаті досвідчених фахівців, які пройшли атестацію і включених в реєстр Мін’юсту.

Схожі записи