Що таке безконтактна ДТП і судова практика по страховим виплатам

Дорожньо-транспортні пригоди найчастіше призводять до нанесення шкоди його учасникам. Але якщо при звичайній ДТП відбувається зіткнення і можна легко визначити винуватця, то при безконтактній подію все набагато складніше. Тому розглянемо, чи можна і як отримати виплати у 2024 році у разі, коли відбувається безконтактна ДТП: судова практика щодо врегулювання таких ситуацій.

Безконтактне ДТПБезконтактне ДТП

Що таке безконтактна ДТП

Безконтактна дорожньо-транспортна пригода – це створення аварійної ситуації на дорозі одним учасником руху, в результаті якої другий учасник заподіює шкоду третім особам і свого майна. При цьому фізичного контакту між учасниками не відбувається.

За законом винним у безконтактній ДТП вважається учасник дорожнього руху (ДР), який створив перешкоду для іншого водія.

Таке дорожня пригода вважається страховим випадком, тому постраждала сторона може звернутися у свою страхову компанію і отримати гроші, щоб покрити збитки.

Приклади безконтактних ДТП

Найчастіше безконтактна ДТП трапляється, коли один з автомобілів «підрізає» інший автомобіль, внаслідок чого другий водій, намагаючись уникнути зіткнення, різко повертає кермо вправо або вліво. Нерідко це призводить до серйозних аварій і нанесення шкоди кільком авто.

Ще одним прикладом безконтактної ДТП можна назвати ситуацію, коли винуватцем стає водій транспортного засобу, який неправильно закріпив вантаж на автомобілі. Під час руху вантаж падає і стає для інших автомобілів перешкодою. В результаті дій інших автомобілістів, які намагаються не допустити аварійної ситуації, відбувається пошкодження одного або кількох транспортних засобів.

Що робити при виникненні безконтактних ДТП

Інколи навіть досвідчені автомобілісти не знають, що робити, якщо не було прямого фізичного контакту з машиною винуватця аварії. Головним завданням потерпілого при безконтактній ДТП є збір доказів для страхової компанії.

Тому потерпілий повинен:

  1. Викликати поліцію. Це необхідно для оформлення аварії.
  2. Звернутися в страхову компанію. Для цього автотехнічна експертиза повинна встановити, що потерпілий у даній ситуації не міг уникнути пошкодження автомобіля.
  3. Звернутися в суд. Судова практика при цьому виді дорожнього події – не рідкість, оскільки багато страхові компанії заперечують факт настання страхового випадку. Проте довести свою правоту можна.

Оформлення безконтактної ДТП

Дії потерпілої сторони після аварії повинні бути спрямовані на оформлення події. Вони полягають в наступному:

  1. Зупинити транспортний засіб і викликати працівників поліції.
  2. Обов’язково сфотографувати місце дорожньої пригоди і взяти контактні дані у свідків.
  3. Простежити за складанням постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Якщо в документі вказали невинного учасника аварії, повідомити про свою незгоду з рішенням працівників поліції.

Оформлювати безконтактна ДТП необхідно, навіть коли водій, винний в створенні аварійної ситуації, зник. Ні в якому разі не залишайте місце аварії, наздоганяючи його.

Страховка

Щоб отримати компенсацію за заподіяну шкоду, водій повинен звернутися у свою страхову компанію. Безконтактна ДТП за наявності страховки ОСЦПВ визнається страховим випадком, якщо заявник доведе, що у нього не було можливості уникнути зіткнення.

Потерпілий зобов’язаний:

  1. Звернутися в страхову компанію і надати всі необхідні документи. Всі копії паперів потрібно залишити у себе з позначкою про дату їх прийому.
  2. Автомобіль слід віддати на експертизу.
  3. Після проведення всіх робіт з’ясувати, коли буде розглядатися справа.

Судовий розгляд може знадобитися, коли страхова компанія навмисне занижує суму виплат або затягує терміни. Нерідко потерпілим доводиться проводити додаткові експертизи за свій рахунок.

Якщо страхова фірма відмовляється платити, то отримати гроші для ремонту пошкодженого автомобіля можна за допомогою суду.

Судова практика

При безконтактній ДТП у судовій практиці є багато прикладів прямого врегулювання конфлікту. Наприклад, через те, що водій автомобіля «Ман» зачепив гілку, що впала і нанесла пошкодження автомобілю «Тойота». Постраждалій особі було відмовлено в отриманні компенсації, тому він подав позовну заяву.

Суд розглянув усі докази по справі і прийшов до висновку, що нанесення пошкоджень сталося в результаті експлуатації автомобіля «Ман». Внаслідок цього шкоду, отриманий власником «Тойоти», вважається страховим випадком. На підставі судового рішення компанія зобов’язана виплатити позивачу належну компенсацію.

Судова практика з безконтактної ДТП дозволяє багатьом водіям отримувати виплати за завдану шкоду не тільки від своїх страхових компаній, але і від компаній винуватця ДТП. Був випадок, коли водій на автомобілі «Опель» врізався в дорожній знак і спровокував тим самим аварійну ситуацію, в якій постраждав автомобіль «Мазда». ДТП при цьому було безконтактною, що зазначено у протоколі.

Винуватцем події зізнається водій «Опеля». Але його страхова фірма відмовляється оплачувати шкоду, завдану другому транспортному засобу. Власнику «Мазди» доводиться звертатися до суду, щоб стягнути з компанії відповідача необхідну суму. Суд стає на бік позивача, оскільки встановлено причинно-наслідковий зв’язок між діями винного і потерпілого.

Як показує практика, домогтися страхових виплат непросто, але при правильно оформлених документах можливо. При будь-яких проблемах зі страховою компанією або винуватцем аварії звертайтеся в суд.