На що розраховувати потерпілому в ДТП без поліса ОСЦПВ

Поліс обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності (ОСЦПВ) покликаний захистити власників транспортних засобів від наслідків пригод на дорозі. Якщо потерпілий у ДТП без страховки ОСЦПВ, у нього можуть виникнути труднощі з компенсацією збитку. Зрозуміло, ми не говоримо зараз про пішоходів, пасажирів та інших можливих постраждалих, у яких такого поліса не може бути за визначенням.

У постраждалого в ДТП немає ОСЦПВУ постраждалого в ДТП немає ОСЦПВ

Що таке ОСЦПВ

Якщо вникнути в суть формулювання ОСЦПВ, зрозуміло, що сенс полягає у страхуванні відповідальності автовласників перед третіми особами.

Якщо не враховувати пішоходів і пасажирів, це соціальний договір, який гарантує компенсацію шкоди, заподіяної іншому транспортному засобу (ТЗ) та його водієві під час ДТП.

Вимоги до документу, порядок та правила його оформлення регулюються Закону України «Про обов’язкове страхування”. Оформити поліс можна на обмежену кількість водіїв або без обмежень на термін від 3 місяців до 1 року і навіть з урахуванням сезонного використання. Сьогодні доступний електронний поліс, по своїм можливостям нічим не відрізняється від класичного на паперовому носії.

Страховка обов’язкова, за її відсутність загрожує покарання згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення. Вартість поліса регулюється державою. Пред’являти поліс співробітникам поліції тепер не потрібно, але пройти техогляд без нього неможливо.

Якщо у потерпілого у ДТП немає страховки ОСЦПВ

Тепер розглянемо, що буде, якщо у потерпілого у ДТП немає поліса ОСЦПВ. По суті, нічого страшного. За винятком того, що розійтися по європротоколу не вийде. Плюс доведеться сплатити штраф.

Відсутність поліса не впливає на право компенсації заподіяної шкоди.

Там сказано, що об’єкт страхування – інтереси, пов’язані з ризиком відповідальності власника ТЗ за зобов’язаннями у зв’язку заподіянням шкоди життю, здоров’ю або майну потерпілих при використанні автомобіля. А серед перерахованих винятків для таких ризиків ні слова не говориться про полісі. Іншими словами, страхова компанія (СК) винуватця – ось хто відшкодує збитки в ДТП потерпілому без ОСЦПВ.

Інша справа, що на пряме відшкодування розраховувати не доводиться. Звернутися в «свою» компанію, потерпілий у ДТП без страхового поліса не зможе, тому що її немає. Зрозуміло, СК повинна визнати ДТП страховим випадком. Це основна умова будь-якої страхової виплати.

У разі ДТП з одним учасником виплату отримати не вийде.

За що платить потерпілий

Як вже було зазначено, потерпілому без ОСЦПВ доведеться заплатити штраф. Передбачено таке покарання за відсутню, прострочену страховку або за те, що потерпілий не вписаний в поліс ОСЦПВ. За невиконання обов’язку по страхуванню (при умисному відмову від ОСЦПВ) штраф більше. Також інспектор має право відсторонити водія від управління і відправити машину на штрафну стоянку. В цьому випадку навіть потерпілому в аварії доведеться додатково оплачувати послуги евакуатора та паркування.

Як отримати виплати потерпілому у ДТП без ОСЦПВ

За виплатою потерпілому необхідно звертатися в СК винуватця ДТП. Якщо розмір виплати здасться заниженими, потерпілий має право пред’явити СК винуватця претензію. Претензію необхідно обґрунтувати і правильно оформити. Якщо страховик відмовить, доведеться діяти через суд.

Врегулювати питання можна і з винуватцем. Тут також є два шляхи вирішення спірної ситуації:

  • за домовленістю;
  • через суд.

Спочатку сторонам варто спробувати просто домовитися. А при невдачі – звернутися до суду. Моральну шкоду в розрахунок не береться, оскільки ОСЦПВ цим не займається. Якщо у винуватця грошей немає, але він керував чужим ТЗ, отримати компенсацію можна з власника машини.

Врегулювання спору мирним шляхом

Починати домовлятися потрібно прямо на місці. Якщо збиток невеликий, можливо, все вийде. Але це трапляється рідко. Якщо винуватець застрахований і не скоїв тяжкого правопорушення, йому немає сенсу оплачувати збиток самостійно. При цьому важливо врахувати: як би добре не проходили переговори, правильно оформити ДТП і зібрати свідчення винності опонента все ж необхідно.

За рішенням суду

Нечесна людина може спробувати скористатися вашою довірливістю – наприклад, пообіцяє компенсацію і зникне. Або не захоче спілкуватися і поїде. В цьому випадку його розшуком займеться поліція. Коли винуватець буде встановлено, можна подавати на нього позов. Це довго, складно, але ефективно.

В суді буде потрібно максимум свідчень, свідчень і правильно оформлені документи про ДТП. Потерпілому також важливо виконати обов’язки, визначені Правилами дорожнього руху (ПДР). Особливо в частині, що стосується дій відразу після події.

Виплати шкоди потерпілому СК винуватця

Відшкодування шкоди при ДТП, якщо у потерпілого немає страховки ОСЦПВ, – обов’язок винуватця або його СК. Якщо з першим варіантом отримання компенсації все не так просто, то другий видається найбільш раціональним. Однак СК не зобов’язані виплачувати живі гроші. Вони виконують ремонт авто.

Які потрібні документи

Організації, що застрахувала відповідальність винуватця ДТП, необхідно надати стандартний пакет документів, який включає:

  • заяву;
  • копію поліса винуватця;
  • копію паспорта;
  • копію посвідчення водія;
  • копії ПТС (від обох сторін);
  • копії протоколу, постанови по справі про адмінпорушення або ухвали про відмову у порушенні, якщо вони передбачені регламентом МДВ для оформлення конкретного ДТП;
  • висновок незалежного експерта, що підтверджує розміри збитків;
  • номер розрахункового рахунку.

Зауважимо, що це список для фізосіб. Підприємцям знадобляться додаткові папери. Для проведення експертизи і подальшої оцінки відновлення/компенсації необхідно надати пошкоджений ТЗ.

Про суми виплат

Величина виплати визначена відповідно до Розпорядження Нацкомфінпослуг від 09.04.2019 №538 і не залежить від того, чи є поліс у постраждалого:

  • за пошкодження майна (автомобіля) – 260 тис. грн.;
  • за шкоду життю і здоров’ю – 130 тис. грн.

Можлива відмова у виплаті

Відмови бути не повинно, навіть якщо потерпілий в ДТП не застрахований по ОСЦПВ. Механізм виплат також не залежить від наявності поліса. При цьому компенсація можлива тільки в декількох випадках:

  • ТЗ не підлягає відновленню;
  • вартість ремонту більше страхової суми;
  • страховик не гарантує ремонт у встановлені терміни.

Розрахунок проводиться на підставі експертної оцінки згідно з правилами, викладеними у Положенні Банку України N 431-П від 19.09.14 р. Враховується:

  • вік машини;
  • знос;
  • пробіг;
  • характер пошкоджень – як зовнішніх, так і внутрішніх.

Це складне питання, і різниця в сумах може бути істотною.

Претензія до СК по виплаті

Якщо потрапив у ДТП без страховки і не винен, але не задоволений результатами підрахунку або виконанням строків виплати, можна оформити претензію. До речі, і в цьому випадку виплата повинна бути проведена не пізніше 20 робочих днів з дня звернення в страхову компанію. Документ складається письмово довільно формі. Автовласник повинен висловити своє заперечення проти дій СК, вказати обставини виникнення конфлікту та вимагати задоволення своїх вимог.

На розгляд у страховика є всього 10 днів. Якщо це не допомагає і замість рішення про виплату отримано «обгрунтований» відмова, доведеться звернутися до суду. Там офіційну відмову страховика знадобиться.

Коли без ОСЦПВ винуватець події

Нерідко водії губляться, не розуміючи, що робити, якщо винний у ДТП без страховки ОСЦПВ. Ситуація непроста, але її можна розв’язати:

  • мирним шляхом;
  • у досудовому порядку;
  • в суді.

У першому випадку намагаються домовитися на місці. Це оптимальний варіант. Звичайно, якщо розмова ведеться про невеликих або адекватних суми збитку. У другому – оформляється досудова претензія. Винуватець також добровільно ще на етапі розгляду приймає рішення сплатити збитки потерпілого. Третій спосіб передбачає виплату компенсації примусово.

Кожен варіант вимагає ретельної документальної підготовки. Нюансів багато.

Висновок

Отже, відсутність поліса ОСЦПВ у потерпілої сторони не веде до необхідності в самоті розраховуватися за дії винної сторони. Тільки потрібно дотримати ряд умов:

  1. Оформити ДТП згідно з діючими правилами.
  2. Повністю виконати ПДР самому і оплатити неминучий штраф.
  3. Зібрати максимум свідоцтв про винність особи, яка заподіяла шкоду.
  4. Звернутися в СК винуватця згідно з чинними нормативно-правовими документами.
  5. Провести незалежну експертизу (оцінку) завданої шкоди.
  6. При необхідності звернутися в суд.