Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ) покликане допомогти автовласникам уникнути труднощів після ДТП. Хоча виплати по автоцивілці ОСЦПВ за пошкодження автомобіля у 2024 році поки не настільки високі, як нам хотілося б, у легких випадках вони гарантують цілком стерпний ремонт. Зробити можна далеко не все, але наявність поліса виразно додає впевненості на дорозі. Тільки отримання належних компенсацій, як правило, пов’язане зі складнощами. Щоб їх уникнути, необхідно навчитися правильно спілкуватися зі страховиками і уважно вивчати договір.
ОСЦПВ можна розцінювати як соціальний договір про відповідальності власників транспортних засобів (ТЗ) перед третіми особами.
Поліс гарантує відшкодування шкоди, заподіяної винуватцем ДТП іншого ТЗ. Правила, терміни і порядок виплат регламентує Закон, а також правила, зазначені в конкретному договорі.
Потерпілий в ДТП має право на пряме відшкодування збитків, а також можливість отримати компенсацію від кожної страхової компанії (СК), якщо шкоду заподіяно кількома застрахованими учасниками. Причому не важливо, визнаний один з них невинним. У певних випадках виплата може бути максимальною. Але власник пошкодженого ТЗ не зможе отримати компенсацію, якщо:
Щоб гарантовано відшкодувати збиток, необхідно діяти відповідно до положень договору та Правил дорожнього руху (ПДР). Страховик повинен бути повідомлений в настанні страхового випадку.
Розраховувати на отримання страховки можна тільки після оцінки завданих пошкоджень автомобілю. Дана задача вирішується може страховиком або спільними зусиллями зі страхувальником. І в цьому плані рекомендується по можливості фіксувати зовнішні і приховані пошкодження при ДТП. Останнє зробити складно, тому доведеться звертатися до експертів.
Працівники СК, що є фахівцями в області автотехніки, проводять оцінку у погодженому з потерпілим місці та в чітко визначені строки. Вже через п’ять днів після надходження заяви страховик зобов’язаний прийняти рішення про проведення експертизи та повідомити про це страхувальника. Вимога встановлює правила ОСЦПВ і єдину методику оцінки збитків ТЗ.
Експертиза повинна проводитися протягом п’яти днів після надання об’єкта дослідження – автомобіля. Основне завдання експерта – огляд прихованих пошкоджень. У результаті складається висновок, на основі якого нараховується виплата. Якщо результат потерпілого не влаштовує або страховик не поспішає з виплатою, слід провести самостійну оцінку у незалежного експерта. Іноді її призначає суд.
Страховик може сам направити вас в спеціалізовану організацію. – його теж не може задовольнити результат власного експерта. У цьому випадку він вже не зможе проігнорувати висновок, отриманий після попереднього узгодження. Тільки робити це потрібно якомога швидше, поки ще свіжі сліди пошкоджень.
Експертиза проводиться атестованим експертом-техніком або організацією, яка має у штаті не менш одного такого фахівця.
Максимальна страхова сума по ОСЦПВ за пошкодження при ДТП вказана у до Розпорядженні Нацкомфінпослуг від 09.04.2019 №538. Там сказано, що незалежно від кількості страхових випадків в межах строку дії договору страховик зобов’язаний відшкодувати заподіяну майну кожного потерпілого шкоду в розмірі 130 000 грн. на одного потерпілого, але не більше 650 000 грн. на одну страхову подію. Але цього буває недостатньо, так і максимум отримати важко.
Якщо розмір призначеної виплати здається заниженими, потерпілий має право направити страховику претензію. Претензію важливо правильно оформити і підкріпити документами, які доводять її обґрунтованість. Якщо СК відмовляє задовольнити ваші вимоги, слід діяти через суд. Позов подається в районний суд за місцем знаходження СК.
Якщо визначена максимально можлива виплата, але вона не покриває збитків, відсутню суму необхідно вимагати з винуватця ДТП. Тут теж є два шляхи:
Спочатку варто спробувати домовитись, а якщо не виходить – затребувати гроші через суд. Моральна шкода при розгляді справ по ОСЦПВ не враховується. Вимагати компенсацію з винуватця ДТП може навіть страховик. Якщо у винуватця немає коштів і він керував чужим ТЗ, стягнути відшкодування шкоди слід з власника авто.
Готівку можна отримати через МТСБУ у виняткових випадках:
Винуватець ДТП не отримує на руки кошти на відновлення пошкодженого майна. Отримати виплату або направлення на ремонт може тільки власник ТЗ або його довірений представник.
При настанні страхового випадку потерпілому необхідно:
Для СК буде потрібно досить об’ємний пакет документів, який включає:
Також слід надати пошкоджене авто для огляду.
Юридичним особам паперів потрібно ще більше. Перед тим як звертатися до страховика, можна йому зателефонувати.
Європротокол – це повідомлення про ДТП. Бланк надається страхувальнику разом з полісом ОСЦПВ. Якщо ДТП оформляється за європротоколом, співробітників поліції не викликають. Учасники події обмінюються даними – контактними і своїх полісів. Основна умова всіх СК – це грамотне оформлення бланка.
Бланк заповнюється у двох примірниках, один з яких надсилається своєму страховикові разом із заявою про пряме відшкодування збитків. Робиться це протягом п’яти днів. Ще через п’ять днів необхідно надати автомобіль на експертизу. При цьому починати його ремонтувати можна протягом 15 діб з моменту ДТП.
Максимальний розмір виплати при оформленні за допомогою Європротоколу – 50 тис. грн. за умови відсутності розбіжностей між учасниками.і подання даних про обставини аварії, зафіксованих і переданих за допомогою технічних засобів, що гарантують некоригуючу реєстрацію.
На перший погляд, все просто. Але ми навмисно не включили в цей список кроки, які будуть потрібні, якщо страховик не захоче йти назустріч страхувальнику або відмовиться діяти за законом.
Терміни виплат не повинні перевищувати 20 діб з дня ДТП. Страховикові на експертизу, прийняття рішення та розрахунок суми компенсації дається максимум 15 діб. Протягом наступних 5 днів, виключаючи неробочі, він зобов’язаний перерахувати гроші страхувальнику. Якщо потерпілий організує ремонт за погодженням зі страховиком (за письмовою заявою) на обраній ним станції, термін збільшується до 30 діб.
В правилах ОСЦПВ сказано про можливості відкласти рішення про виплати у разі кримінального розслідування справи, пов’язаної з ДТП. Термін проведення ремонту встановлюється СТО страховика і фіксується в напрямку. За погодженням це термін може бути змінений з обов’язковим повідомленням страховика.
У разі прострочення СК зобов’язана виплатити неустойку в розмірі 1% від страхової суми. Неустойка нараховується не тільки на вартість ремонтних робіт, але і на інші витрати, які з ними пов’язані.
У разі несвоєчасності мотивованої відмови у виплаті, за кожний день прострочення нараховується пеня в розмірі 0.5%. Загалом, маса тонкощів.
Отже, в процесі отримання страхових виплат важливо:
Щоб з усім впоратися, необхідно:
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy