Що собою являє викуп страхових справ по ДТП і як проводиться

Багато чули про колекторів – це такі фахівці, обов’язками яких є стягнення боргів. Найчастіше до їх послуг звертаються банки, щоб змусити людей погасити прострочення за кредитами. Але мало хто знає, що з недавніх пір подібні послуги стали надаватися і фізичним особам, щоб отримати затриману виплату від страхової компанії (СК) після аварії, наприклад. Дана послуга так і називається, викуп страхових справ по ДТП. Але як саме проходить процедура у 2024 році, скільки займає часу, а головне, чи справді допомагає вирішити питання?

Що собою являє страхова справа

Продаж страхової справиПродаж страхової справиПерш ніж розбиратися з тим, хто і як викуповує борг, важливо зрозуміти, що ж саме викуповується. Страхова справа – перелік документів, які збираються для того, щоб при настанні страхового випадку отримати матеріальне відшкодування збитку. Після ДТП потерпілий зобов’язаний надати страхової компанії крім інших матеріалів по справі ще й документальне підтвердження аварії з зазначенням обставин. Компанія, своєю чергою, має оцінити збитки та компенсувати його згідно з договором.

На жаль, все частіше зустрічаються випадки, коли страховики затягують з виплатами, порушуючи договір, сильно занижують або зовсім не виплачують. Тому виникли організації, які обіцяють постраждалій стороні в аварії віддати компенсацію за збитки. Саме їм і ви можете продати страхову справу.

Враховуючи кількість користувачів подібних фірм, нескладно зрозуміти, що вони дійсно здатні допомогти в складних ситуаціях. Головне – знайти кваліфікованих фахівців і точно знати, чого ви хочете. Мається на увазі гарне розуміння справи та страхового договору, адже ваш випадок може бути нестраховим за угодою зі страховою компанією.

Чи законно викуповувати борги

Багато людей при словосполученні «викупити справу» мають на увазі якісь корупційні дії. Поспішаємо вас завірити, що це не так. Це цілком законна операція. Мало того, вам ніщо не заважає не тільки продати річ, але і подарувати його, передати у спадщину і навіть закласти. Це такий же актив, як і гроші, тільки операції з ними здійснюються трохи складніше. При цьому зовсім не обов’язково запитувати дозвіл у боржника, хіба що в разі, коли це передбачається договором. Найчастіше таке буває при оформленому договорі КАСКО.

Якими способами здійснюється викуп

Продати страхову справу можна двома шляхами:

  • Повністю (після викупу попередній власник ніяк у ній не фігурує).
  • Частково (справа не викуповується, оформляється лише довіреність на нього).

Повна продаж страхових справ по ДТП зустрічається набагато частіше, оскільки даний вид угоди більш вигідний покупцю. Насамперед тому, що максимальний розмір виплати попередньому власнику в такому випадку буде всього 10-30% від тієї суми, яку заборгували страховики. Продає ж вигідно це тому, що подальші можливі проблеми у даній справі його не зачеплять. Здійснюється повна продаж допомогою оформлення договору цесії. Після цього водій отримує від компанії обумовлену угодою суму і забуває про свого боржника. Немає жодних комісій і податків.

Часткова продаж використовується трохи рідше, але це не означає, що вона невигідна. Просто випадків, коли вона вигідна обом сторонам менше. При такій угоді права на борг не передаються покупцю передається право на розпорядження ним. Але діяти він буде від імені водія. Такий продаж може допомогти автовласникові повернути до 90% належної страхової виплати, але не знімає з неї податок і не виключає зі справи. Іншими словами, водій отримує повну страхову виплату, з якої вираховується 13% податку державі і надалі, якщо виникнуть якісь додаткові проблеми у цій справі – додаткові судові тяжби.

Що необхідно для продажу справи

Щоб повністю викупити страховий випадок, вам знадобляться:

  • Водійське посвідчення (якщо за кермом були не ви, потрібно ВП того, хто керував автомобілем).
  • Поліс ОСЦПВ.
  • Поліс КАСКО (якщо є).
  • Свідоцтво про реєстрацію.
  • Копії паспорта всіх сторін ДТП.
  • Протокол про ДТП.
  • Повідомлення про страховий випадок.
  • Постанова про адміністративне правопорушення або відмову в порушенні такої справи.
  • Договір цесії.

Для часткового викупу потрібні ті ж документи, за винятком останнього договору. Замість нього оформляється довіреність.

У якому порядку проводиться повний викуп

Якщо процес продажу включити ще підготовку до неї, порядок дій буде наступним:

  1. Збір необхідних документів (список в попередньому розділі).
  2. Підбір надійної юридичної фірми для проведення операції.
  3. Оформлення, вивчення і підпис угоди про викуп страхових випадків по ДТП.

Завіряти договір у нотаріуса не потрібно, достатньо поставити підпис. Далі, якщо страховий випадок станеться, пошкоджене внаслідок ДТП особа буде вправі продати страхову справу. Робиться це за допомогою договору цесії.

Варто також врахувати, що при укладенні договору повинні дотримуватися певні умови:

  • Право вимагати компенсацію передається вперше.
  • Після підписання сторона зобов’язана передати всі документи, які можуть знадобитися для отримання страхової виплати покупцеві.
  • Вимога компенсації від страхової компанії має бути юридично чинною до моменту викупу.
  • Продавати страхова справа має право тільки потерпілий в аварії.

Також необхідно повідомити страхову компанію про проведення викупу. Робить це покупець, але іноді в договорі є обмовка, що зобов’язує повідомити СК водія. Після цього клієнт отримує обумовлену в угоді суму страхової виплати і може більше не турбуватися про проблеми зі страховою компанією по цій справі.

Але це тільки у випадку повного викупу (цесії). Якщо ж оформлена довіреність – страхова справа залишається у цедента (потерпілого), тільки його інтереси представляє юрист. Виплата здійснюється страхувальнику.

Довіреністю є письмовий документ, який уповноважує іншу людину або організацію звертатися до боржника за стягненнями від імені довірителя. Довіреність дозволяє представляти чужі інтереси на правах правовласника страхової справи. Але письмово посвідчуються не всі аспекти. Наприклад, гарантія повернення коштів довірителю – вона ніким не контролюється і залишається на рівні усної домовленості. Хоча клієнтам не варто турбуватися, оскільки довіреність легко відкликати в будь-який момент.

Водієві вигідно оформляти довіреність так, як він вправі вимагати до 90% від боргу. Мінус в тому, що після завершення справи можливі неприємності, якщо вона знову підніметься, доведеться виправляти самостійно.

Як зробити правильний вибір

Щоб не помилитися з вибором компанії, потрібно насамперед не робити поспішних рішень. Пам’ятайте, що покупець страхового випадку зробить все, щоб отримати максимальну вигоду. Так що не біжіть до таких фірмам відразу ж, спочатку потрібно спробувати залагодити всі безпосередньо зі страховою компанією. Цілком можливо, що жодних затримок чи інших проблем не буде.

Але якщо проблеми все ж є, підбирайте фахівців з викупу страхових справ за такими параметрами:

  • Гарантія повернення коштів – 90% і менше. Якщо компанія гарантує більше – повинні бути якісь каверзи в договорі.
  • Повернення коштів проходить протягом декількох днів. Видають в той же день кошти компанії також мають свої підводні камені.
  • У договорі купівлі-продажу немає підозрілих моментів. Не завжди при наявності дрібного шрифту і посилань вас хочуть обдурити. Замислитися варто, коли є складні речення з кількома запереченнями, нечіткі умови, двозначність і так далі, щоб заплутати клієнта. Тоді краще відмовитися від послуг такої фірми.

Це три основних правила, які треба дотримуватися при виборі компанії, що купує страхові справи.

Згідно з Цивільним кодексом купувати/продавати страхову справу можна лише після досудових розглядів. Тобто слід намагатися домовитися з компанією. Якщо ж страховик не погодиться на виплату, не обґрунтувавши належним чином своє рішення, можна переходити до передачі прав на борг. Слід уважно вивчити договір – в ньому не повинно бути інших вимог, крім як виплатити компенсацію і всі судові витрати.

Краще утриматися від підписання договору, якщо в ньому йдеться лише про надання покупцю права представляти інтереси постраждалої сторони в суді і отримувати всі страхові виплати за нього. Це не є переуступкою права, тому таким способом найчастіше користуються шахраї. Вони отримують гроші від страхової і просто не виплачують їх водієві.

Але навіть якщо фірма підходить, ви все одно не застраховані від шахраїв. Звичайно, це малоймовірно, але можливо. Тому варто завжди перевіряти обрану компанію і за відгуками в незалежних джерелах в інтернеті.

Що в підсумку

Як і будь-яка інша угода, викуп страхового випадку має плюси і мінуси. Причому не завжди ясно, хто отримує максимальну вигоду. Щоб краще розібратися що коли й кому вигідно дані оформимо у вигляді таблиці:

Страхова компанія Водій Компанія, яка викупає страхову справу
Вигода
Страховики, як і водії, теж мають право звертатися до автоюристам. Таким чином вони можуть добитися значного зниження суми виплати. Швидке вирішення проблеми.

Отримання коштів навіть у випадку банкрутства страхової.

Відсутність потреби вести самостійні переговори.

Отримання доходу (виплачує водієві лише обумовлену суму, що вдасться отримати понад неї залишається в якості зарплати).
Недоліки
У разі програшу справи зобов’язується виплатити всі борги, так і штрафи, неустойки. Фірма, яка викупила справу, може видати набагато меншу суму, ніж у випадку самостійних переговорів. Іноді можна зазнати збитків, якщо справа виявиться програшним, почнуться судові позови або якісь форс-мажори.