Поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ) покликаний гарантувати захист прав потерпілих у дорожньо-транспортній пригоді (ДТП). Здавалося б, якщо поліс на руках, хвилюватися не про що і закон на нашому боці. Однак отримати відшкодування збитку при ДТП по ОСЦПВ не так просто у 2024 році. З цією дилемою ми і спробуємо розібратися.
У Цивільному кодексі (ЦК) є поняття моральної шкоди. Але це категорія іншого порядку.
В ЦК в дещо завуальованій формі говориться, що це:
Відшкодування шкоди здійснюється в законодавчо встановлених рамках випливають з обставин заподіяння шкоди. Щоб був шанс отримати виплату, вимагається дотримання певних умов. У будь-якому випадку аварія повинна бути визнана страховиком страховим випадком. А для цього необхідно відповідність конкретної ситуації трактуванні ДТП в законі.
ОСЦПВ передбачає компенсацію потерпілому наступних видів шкоди:
Розглянемо коротко основні з них.
До шкоди майнового характеру при ДТП відносяться:
Правила і порядок регламентується положеннями Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Максимальний розмір компенсації по ОСЦПВ залежить від способу оформлення ДТП. За спрощеною схемою (без співробітників поліції) виплата істотно менше.
Пряме відшкодування дозволено, але грошові компенсації сьогодні – рідкість. Страховики відшкодовують збитки ТЗ відновлювальним ремонтом.
Окремо виділені випадки з летальним результатом. Ступінь тяжкості виявляє судово-медична експертиза. Винуватець зобов’язаний відшкодувати збиток після ДТП лише після визначення тяжкості шкоди. Закон може застосувати як адміністративну, так і кримінальну міру відповідальності. Незалежно від тяжкості сума виплати по ОСЦПВ не перевищує зазначену в законі.
Дізнайтеся більше про відшкодування шкоди здоров’ю при ДТП по ОСЦПВ.
Що стосується моральної шкоди, то ОСЦПВ його не покриває. Під моральним шкодою розуміються страждання потерпілої особи (як фізичні, так і моральні), які викликані порушенням прав потерпілого. У законі про ОСЦПВ в порядку відшкодування шкоди такого пункту немає.
У ЦК сказано, що за шкоду життю і здоров’ю, заподіяну за допомогою засобу підвищеної небезпеки (тобто автомобіля), компенсація моральної шкоди повинна бути виплачена незалежно від ступеня вини особи, яка її завдала. Тільки розраховуватися за це буде не страховик, а винуватець.
Дізнайтеся більше про відшкодування моральної шкоди при ДТП.
За шкоду потерпілому розраховується страхова компанія (СК) винуватця ДТП. Якщо виплата не покриває збиток, різницю доплачує винуватець.
В рамках договору ОСЦПВ збиток оплачується:
Страхові виплати потерпілим у ДТП можна і стягнути з власника ТЗ, коли винуватець – найнятий працівник або надає послуги водія на основі письмового або усного договору.
Потерпілий має право вимагати і одержати відшкодування від кожного страховика, якщо учасників ДТП кілька. При обопільній вині розмір компенсації сумірний ступеня вини кожного. Коли ступінь провини не встановлена, СК відшкодовують збиток у рівних частках. У цьому випадку страховики мають право на регрес.
Водій зобов’язаний повідомити свого страховика про подію як можна швидше. Навіть якщо є повна згода з питання, хто винен, і працівники поліції не викликалися. Нові правила відшкодування шкоди допускають оформлення європротоколу. Краще це зробити на місці.
Рішення про страхове відшкодування приймається на підставі оформлених уповноваженими співробітниками поліції документів про ДТП, за винятком випадків, коли вибирається європротокол. Про заповнення бланка СК також повинна сповіщатися. Документи можуть оформлятися у присутності страхувальника чи його представника, який прибуде з повідомленням потерпілого. На подачу документів в СК потерпілому відводиться п’ятнадцять діб. А якщо використовується європротокол – всього п’ять днів.
Виплати страхового відшкодування по ОСЦПВ потерпілому при ДТП на сто відсотків залежать від підготовки документів. Список необхідних СК паперів зумовлений тим, як оформляється ДТП і до яких наслідків воно призвело:
До цих паперів необхідно долучити водійське посвідчення. При незначному подію комплект обмежується документами водія, на машину і заповненим бланком європротоколу.
Перш ніж розбиратися, як відбуваються виплати по страховці, необхідно визначити точний список необхідних документів. Майнові спори, випадки з постраждалими та загиблими вимагають більш серйозного підходу. Юридичним особам також знадобляться додаткові папери.
При нестачі документів страховик протягом 3 робочих днів з моменту отримання поштою (при особистому зверненні, – в той же день) зобов’язаний повідомити про це потерпілому і вказати повний перелік.
Всі ці кроки виконуються у визначені законодавством терміни.
Отримати страховку можна тільки після оцінки пошкоджень автомобіля. Завдання вирішується страховиком або спільними зусиллями з власником ТЗ.
При цьому враховують вік машини, залишок ресурсу (знос, пробіг), характер зовнішніх і внутрішніх пошкоджень. Обчислити такі параметри без допомоги експертів неможливо. Максимум через п’ять днів після отримання заяви на відшкодування призначає місце і час експертизи. Проводиться вона спеціалістами СК або незалежними експертами за напрямом.
Страхувальник має право ініціювати незалежну оцінку. Якщо прийнято таке рішення, потрібно сповістити страховика протягом трьох днів. Експертиза проводиться організацією, яка має у штаті хоча б одного атестованого експерта-техніка. Результатом аналізу пошкоджень має стати висновок, на основі якого нараховується виплата.
Для обов’язкової страховки вказані розміри граничних виплат за заподіяну шкоду:
За європротоколом сума компенсації до 50 тис. грн залежно від наявності або відсутності розбіжностей і способу фіксації обставин аварії і передачі даних.
Розмір компенсації не знижується на суму попередньої виплати і може бути завжди максимальним. Максимальна виплата не розподіляється між потерпілими, якщо їх декілька. Тобто кожен може отримати максимум.
Термін виплати компенсації не може перевищувати 20 діб після подання заяви або 30 – якщо потерпілий за погодженням з СК ремонтує пошкоджений ТЗ самостійно. Страховик зобов’язаний через максимум 15 днів після ознайомлення з заявою потерпілого прийняти рішення про ремонт ТЗ. Ще п’ять днів дається на виплату, якщо вона можлива.
ОСЦПВ передбачає можливість відстрочки виплати у випадку кримінальної справи або розслідування у зв’язку з ДТП. Виплата буде відкладена до одержання СК рішення відповідних органів.
Читайте докладніше, які терміни виплат по ОСЦПВ.
Навіть якщо ДТП визнано страховим випадком, будь-яке порушення договору може послужити причиною для відмови у відшкодуванні. До таких ситуацій належать:
Страховик може відмовити, якщо не має можливості переконатися у факті ДТП або оцінити розмір збитків. Не рекомендується займатися ремонтом без погодження з СК і здавати машину в утиль до проведення експертизи.
Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, потрібно виконувати вимоги:
Щоб знизити ймовірність відмови, після події слід:
При такому розвитку подій у страховика не буде шансів відмовити у виплаті.
Якщо відшкодовується збиток від ДТП занадто повільно або страховик не виконує свої обов’язки, страхувальник має право оформити претензію. СК отримує 10 діб на розгляд документа та ще 10 днів – на виплату.
Якщо страховик знову відмовить, доведеться пройти по інстанціям в такому порядку:
У разі позитивного рішення суду страховика зобов’яжуть виплатити компенсацію, а також заплатити неустойку (1% від страхової суми) та пеню (0.05% за кожен день прострочення).
Отримати обидві страховки закон не забороняє. Тільки варто врахувати, що відшкодування збитків по ОСЦПВ доступний лише для постраждалого в ДТП. Звертатися йому слід в СК винуватця або власну, якщо передбачається пряме відшкодування.
Винуватець отримає компенсацію за КАСКО і тільки за пошкоджене майно. Шкоди здоров’ю така страховка покриває, коли складено додаток до договору. За компенсацією винуватцю доведеться звертатися теж у свою компанію.
Перелік необхідних документів та порядок відшкодування за КАСКО та ОСЦПВ мало чим відрізняються.
Коротко зробимо підсумки:
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy