Загальна інфо

Як звертатися в страхову компанію після ДТП

Кількість машин на дорогах збільшується, а разом з ним зростає і кількість аварій. В Україні обов’язкове страхування відповідальності автовласників (ОСЦПВ). У цій статті ми розглянемо докладніше процедуру у 2024 році, включаючи звернення в страхову компанію після ДТП, обов’язки винного і потерпілого, а також інші тонкощі, про які слід знати, коли стався неприємний інцидент на дорозі.

Перечень документов для СКПеречень документов для СК

Навіщо потрібно страхування, і як воно працює

Страхування в класичному та правильному розумінні передбачає механізм відшкодування шкоди, а не отримання прибутку. Алгоритм його роботи простий: ви платите страхової компанії певну суму, і якщо сталася неприємна подія, компанія зобов’язується покрити збитки.

Такий загальний принцип роботи страхової захисту. Існує безліч видів страхування: майна, життя, права власності, транспортних засобів усіх типів і т. д.

Великою популярністю користуються договори страхування автомобілів ОСЦПВ і КАСКО. Крім того, це стандартні види, з якими в тій чи іншій мірі знайомий майже кожен автолюбитель.

Хоча стосовно ОСЦПВ це необхідність, оскільки вимоги про наявність поліса внесені в Правила дорожнього руху, а заходи впливу за його відсутність регламентовані Кодексом про адміністративні правопорушення. Якщо співробітник поліції зупинив вас попросить пред’явити поліс ОСЦПВ, але документа не виявиться, доведеться заплатити штраф.

КАСКО ж – добровільний вид страхування, ніхто не може зобов’язати вас укласти договір. Виняток – купівля автомобіля в кредит, коли оформлення поліса передбачено умовами договору з банком.

Зараз страховики навперебій пропонують вигідні і не дуже програми страхування, варіюючи різними опціями. Зміст договору КАСКО – відшкодувати шкоду, заподіяну вашому автомобілю. Звичайно, при настанні визначених подій (викрадення, ДТП тощо) це займе деякий час, оскільки спочатку потрібно сповістити страховика, який розповість про подальший порядок дій.

Про ОСЦПВ

Потрібно сказати, що страхування відповідальності – окремий вид, який має свої особливості і, мабуть, заслуговує більш пильної уваги. Його відмінність від страхування майна або життя полягає в тому, що відшкодування виплачується того, хто зазнав збитків з вашої вини. Іншими словами, в такому випадку ви платите страховика не за те, щоб отримати відшкодування за псування свого майна, а за те, щоб компенсувати іншим особам збитки, завдані вами.

ОСЦПВ – класичний приклад такого страхування. Укладення договору – процедура стандартна і зрозуміла. Проблеми починаються тоді, коли відбувається дорожній інцидент, а його учасники не знають елементарних речей: куди дзвонити, кого викликати, чия страхова платить при ДТП і т. д.

Що робити, коли сталося ДТП

В першу чергу, як би банально це не звучало, заспокоїтися. Паніка і стогони з приводу того, що машина постраждала, тут ніяк не допоможуть, а от час вкрадуть.

Для початку потрібно виставити знак аварійної зупинки, потім викликати співробітників поліції. Повірте, в очікуванні правоохоронців вам вистачить часу оглянути пошкодження автомобіля.

На місці уповноважені співробітники поліції складуть протокол і оформлять постанову, які вам знадобляться в подальшому.

Раніше вони видавали ще довідку про ДТП. Але тепер вона не видається, тому страхові компанії не мають право її вимагати.

Проте законодавство передбачає випадки, коли викликати поліцію не потрібно. Для цього одночасно повинні виконуватися три умови:

  • у ДТП брало участь 2 транспортних засоби;
  • шкоди завдано тільки автомобілям;
  • у водіїв-учасників немає розбіжностей щодо обставин ДТП та отриманих ушкоджень.

Незалежно від того, яким чином оформлялося пригода за участю співробітників поліції або без них – водії повинні заповнити повідомлення про ДТП. Це бланку, що видається разом з полісом ОСЦПВ.

Читайте більш детально про загальний порядок дій при виникненні ДТП.

Звернення в страхову компанію

У цій частині статті ми розглянемо, куди потрібно звертатися після ДТП, які документи надати, на яке відшкодування ви можете розраховувати.

Оскільки процес виплати по обов’язковому страхуванню автоцивільної відповідальності регламентується законодавством України і має жорсткі часові рамки, необхідно акцентувати увагу на тому, в який термін після ДТП слід звернутися в страхову компанію.

Вибір страхової компанії

Після того як уповноважені співробітники поліції оформлять всі документи, що стосуються аварії (довідку, протокол та постанову про дорожньо-транспортну пригоду), виникне питання, на чию страхову звертатися при ДТП потерпілому. Тут можливі варіанти.

Перший – одержав широке поширення: потерпілий звертається в компанію, яка видала йому страховий поліс. Це так зване пряме відшкодування збитків. Можливо, такий шлях більш зручний клієнтам, але існують обов’язкові вимоги. Отже, щоб звернутися за виплатою до свого страховика, будучи потерпілим, необхідно, щоб були дотримані наступні умови:

  1. У ДТП брало участь лише два транспортних засоби.
  2. Шкода заподіяна тільки машинам.
  3. Обидва водії застраховані по ОСЦПВ.

Другий варіант – класичний – передбачає звернення в страхову компанію винуватця. Не можна не згадати про те, що пряме відшкодування збитків не так давно стало безальтернативним. Тобто, якщо виконуються зазначені вище вимоги, потерпілий повинен отримати виплату в рамках прямого відшкодування збитків у свого страховика.

Таким чином, від обставин події, кількості учасників і наявності шкоди життю і здоров’ю залежить, в яку страхову – свою або винуватця – звертатися після ДТП. Коли стане ясно, до страховому агенту який страхової компанії необхідно звертатися – винуватця або потерпілого, потрібно визначитися, хто буде це робити.

Часто буває так, що власник автомобіля і той, хто опинився за кермом у момент дорожньо-транспортної пригоди, – різні люди. У зв’язку з цим не всі розуміють, хто повинен звертатися в страхову після ДТП – водій або власник. Відповідь проста: будь-який з них має право на це з невеликою, але важливою вказівкою. Власник подає заяву на законних підставах, оскільки шкода заподіяна його особистого майна.

Якщо ж компанію звертається представник власника, в тому числі водій, оформляється відповідна довіреність. Правда, тип довіреності не затверджено ні одним законодавчим актом, тому це питання слід уточнити безпосередньо у страховика.

Порядок дій винуватця ДТП

Не тільки потерпілого повинно турбувати, як отримати виплату, коли потрібно звертатися в страхову після ДТП і які документи готувати, щоб страхова компанія відшкодувала завдані збитки. На винуватця дорожньо-транспортної пригоди законодавство України також покладає певні обов’язки.

Раніше, коли існував тільки традиційний спосіб врегулювання збитків (винуватець звертався в страхову компанію), то питання, чи треба винуватцю ДТП повідомляти свою страхову, не виникало. Це зрозуміло: потерпілий у дорожньо-транспортній пригоді обов’язково повідомить страхового агента про збитків за полісом, звернувшись з відповідною заявою.

Коли з’явилося пряме відшкодування збитків, при якому в страхову компанію звертається потерпілий в ДТП, було введено нову вимогу: винуватець ДТП зобов’язаний повідомити свою страхову про інцидент. Термін повідомлення не пізніше 5 робочих днів з дня дорожньо-транспортної пригоди. Зроблено це для того, щоб контролювати і організувати нормальне взаємодія страховиків.

Строк звернення до страховика та документи

Законодавством встановлюється, протягом якого часу після ДТП необхідно звернутися в страхову компанію. І цей термін становить 5 робочих днів. Причому зверненням вважається не тільки особистий візит в офіс, але і направлення документів будь-яким доступним способом, головне – можливість підтвердження відправлення.

Страховикові потрібно надати:

  1. Заява на виплату. Найчастіше воно заповнюється безпосередньо в офісі.
  2. Документи, оформлені співробітниками поліції (протокол, постанова).
  3. Повідомлення про ДТП.
  4. Довіреність або інший документ, що підтверджує повноваження заявника.
  5. Документи органів опіки та піклування (якщо справа стосується інтересів неповнолітнього).
  6. Банківські реквізити для виплати відшкодування.

Це лише приблизний перелік документів, які потрібні страховику.

Огляд пошкодженого автомобіля

За законом страховик зобов’язаний оглянути пошкоджене майно та провести експертизу протягом 5 робочих днів з моменту надходження заяви.

Досить актуальне питання з приводу огляду – чи зобов’язаний винуватець ДТП показувати машину страхової компанії. Зобов’язаний тільки у разі, якщо страховик попросив його про це.

Річ у тім, що не завжди можливо визначити, а вже тим більше оцінити збиток по одному лише пошкодженому транспортному засобу. І якщо винуватця попросили надати свій транспортний засіб для огляду, значить в експертів є на те підстави.

Суми виплат

Законодавство встановлює ліміти (максимальні суми виплат за полісами ОСЦПВ в залежності від заподіяної шкоди:

  • шкода життю і здоров’ю – 260 тис. грн на кожного потерпілого;
  • шкода майну – 130 тис. на кожного потерпілого;
  • при оформленні європротоколу – до 50 тис. в залежності від наявності або відсутності розбіжностей і способу фіксації та оповіщення;

Точні суми визначаються в кожному конкретному випадку.