Проведення автотехнічної експертизи в разі ДТП

Автотехнічна експертиза при ДТП у 2025 році являє собою ряд спеціальних заходів, що проводяться уповноваженими фахівцями для встановлення всіх деталей дорожньо-транспортної пригоди, а також виявлення винних осіб, визначення ступеня їх вини та масштабів майнової шкоди. Її проведення обов’язково у разі розбіжності свідчень очевидців аварії і при відсутності факторів, що вказують на точні причини події.

Види експертиз

Автотехнічна експертизаАвтотехнічна експертизаПричиною ДТП можуть бути різні обставини – метеоумови, порушення правил дорожнього руху, технічна несправність автомобіля та багато інших. В залежності від ситуації і поставлених завдань проводяться наступні види експертиз:

  • з’ясування обставин події дорожньо-транспортної пригоди;
  • транспортно-трасологічна (встановлення траєкторії руху автомобілів у момент аварії);
  • діагностична (визначення технічного стану транспортних засобів);
  • медико-психологічна (дослідження стану водія та оцінка його дій);
  • експертиза дорожніх умов;
  • автотоварознавча (оцінка майнової шкоди).

Призначення автотехнічної експертизи

Автотехнічна експертиза – це докладний науково-технічне дослідження всіх деталей ДТП, яке повинно проводитися фахівцями. Це дуже складна процедура, яка вимагає наявності в експертів знань в області юриспруденції, психології, медицини, криміналістики, технічного пристрою транспортних засобів, експлуатації автомобільних доріг та організації дорожнього руху.

Мета експертизи

Дуже важливо чітко уявляти, що встановлює експертиза, її завдання. Мета автотехнічної експертизи – наукове обґрунтування обставин події, виявлення її об’єктивних причин.

Експерти повинні відповісти на питання слідства про те, які чинники призвели до аварії. В їх завдання не входить встановлення винної особи і визначення ступеня вини, оскільки це може вирішити тільки суд. Проте виявлені в ході експертизи деталі дозволяють слідчим виявити винуватця, виявити пом’якшуючі і обтяжуючі обставини, а також масштаби завданої шкоди.

Питання для автотехнічної експертизи мають діагностичний характер, тому їх можна сформулювати наступним чином:

  • систематизація та аналіз всіх чинників, що мають відношення до ДТП (технічний стан машини, параметри її руху, стан дорожнього покриття і багато іншого);
  • встановлення наявних можливостей запобігання ДТП його учасниками;
  • виявлення факторів, які могли сприяти виникненню аварійної ситуації, а також їх обґрунтування теоретичним і експериментальним шляхом;
  • оцінка поведінки учасників ДТП в момент його вчинення.

Необхідність у проведенні експертизи з’являється у випадку спірної ситуації, коли без спеціальних досліджень не представляється можливим виявлення точних причин аварії, винних осіб і масштабів майнової шкоди. Підставою для цієї процедури може служити і незгоду одного з учасників з висновками слідства або з пред’явленими звинуваченнями.

Умови для проведення експертизи

Проведення автотехнічної експертизи може бути ініційовано за клопотанням слідчих органів ще при проведенні розслідування для виявлення всіх деталей події і відновлення повної картини події. Однак вона може бути призначена суддею вже під час розгляду справи. Клопотання про проведення експертизи також може подати один з учасників ДТП (як винна, так і потерпіла сторона) або його адвокат.

Без юридичного обґрунтування ця процедура є незаконною, а її результати не можуть бути використані в якості доказів у судовому процесі.

Клопотання про проведення експертизи

Подати клопотання про призначення автотехнічної експертизи ДТП будь-яка зі сторін може ще до розгляду справи у суді. Спеціального бланка цього документа немає, тому скласти його можна у вільній формі, але додержанням наступних вимог:

  1. На початку документа вказати найменування суду, куди подається клопотання.
  2. Обов’язкова наявність номера кримінальної або цивільної справи, персональних даних позивача і відповідача.
  3. Перерахувати всі обставини, які потрібно підтвердити або спростувати.
  4. Скласти список питань, що потребують відповіді кваліфікованих технічних або інших фахівців.
  5. Вказати найменування експертної організації.
  6. Назвати особу, яка буде оплачувати дану процедуру.

Про терміни

В законодавчому порядку терміни проведення автотехнічної експертизи не регламентуються, але на практиці вся процедура зазвичай займає 4-5 днів. При сильній завантаженості фахівців на проведення досліджень може знадобитися більше часу. На терміни отримання результатів експертизи впливають наступні фактори:

  • стан транспортного засобу після ДТП;
  • необхідність у проведенні додаткових тестів і детальніших досліджень;
  • строк давності події;
  • завантаженість спеціалістів – один з найпоширеніших факторів, від якого залежить проведення автотехнічної експертизи після ДТП.

Куди звертатися для проведення експертизи

Автотехнічна експертиза – серйозна процедура, яка може вплинути на рішення суду, подальшу долю винуватця аварії і розміри відшкодування шкоди для постраждалої сторони. Проводити її можуть центри судової експертизи Мін’юсту, а також юридичні особи та індивідуальні підприємці, що володіють таким правом і працюють на комерційній основі.

Співробітники експертної організації або індивідуальний підприємець повинні бути атестовані в якості експерта-техніка Міжвідомчою атестаційною комісією. У разі прийняття рішення про проведення технічного дослідження обставин аварії необхідно насамперед звернути увагу на акредитацію спеціаліста. Актуальний список атестованих експертів, включених в єдиний Реєстр атестованих судових експертів, розміщений на офіційному сайті Мін’юсту України.

Вартість процедури

При подачі клопотання на автотехнічну експертизу слід врахувати, що вартість процедури буде залежати від виду дослідження, на проведенні якого ви наполягаєте. На ціну впливає також кількість питань, на які потрібно відповісти експертам. Мінімальна вартість послуг експерта-техніка становить 3-5 тисяч гривень. При необхідності проведення додаткових тестів або більш глибокого дослідження вартість може досягати 10 і більше тисяч.

Оплата автотехнічної експертизи після ДТП здійснюється за рахунок того, хто ініціює її проведення.

Зазвичай це слідчий, суддя, прокурор або позивач. У перших трьох випадках всі витрати покриваються за рахунок держави. Позивач вправі через суд стягнути вартість процедури з відповідача. Але ці вимоги задовольнять тільки у випадку, якщо рішення буде прийнято на користь позивача.

Висновок експерта-техніка

Після проведення необхідних досліджень експерт-технік у письмовому вигляді надає висновок автотехнічної експертизи замовнику процедури та суду. Документ повинен складатися з наступних частин:

  1. Вступ: роз’яснення законних прав учасників ДТП, їх обов’язків і відповідальності за надання неправдивих відомостей.
  2. Дослідження: розгорнутий опис обставин ДТП. Експерт-технік повинен представити перелік проведених робіт, використані методики, а також ДСТУ та технічні умови, якими він керувався при проведенні процедури.
  3. Висновок: остаточні висновки про причини ДТП. Ця частина документа повинна містити докладні відповіді на питання, наявні в тексті клопотання.

Висновки

Виявлені в ході автотехнічної експертизи обставини можуть стати незаперечним підтвердженням винності або невинності учасника ДТП, а також встановити масштаби завданої майнової шкоди. Експерт несе повну відповідальність за подану інформацію у своєму висновку. При необхідності його можуть викликати на судове засідання для усного роз’яснення результатів досліджень, а також для отримання відповідей на виниклі питання прокурора, судді або адвоката.